تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۵۱:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۱۸۵

تشریح فضیلت لیله الرغائب در گفتگوی تبریزبیدار با حجت الاسلام همایونی؛

در شبی که فرشتگان ساکن زمینند نباید خواسته های به حق را از دست داد / بهترین فرصت طلب مغفرت برای عاق والدین ها

حجت الاسلام همایونی در تشریح فضیلت لیله الرغائب در گفتگو با تبریزبیدار گفت: کسانی که عاق والدین شدند و والدین هم در قید حیات نباشد، لیله الرغائب بهترین فرصتی است که به زیارت آنها رفته و طلب مغفرت کنند تا رحمت خداوند شامل حال شان شود.

حجت الاسلام اصغر همایونی مدرس حوزه در گفتگو با تبریز بیدار در مورد فضیلت  «لیله الرغایب» گفت: لیله الرغائب (شب آرزوها) اولین شب جمعه ماه رجب است كه برای آن اعمال و فضایل بسیاری نقل كرده اند كه از آن جمله می توان به روزه پنجشنبه و استغفار زیاد اشاره كرد.

وی افزود: در قرآن کریم 4 ماه وجود دارد که حرمت و شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده که یکی از آنها ماه رجب است. از حضرت رسول (ص) روایت شده كه «ماه رجب ماه بزرگ خدا است و هیچ ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمی رسد.»

وی با بیان این که جنگیدن با كافران در این ماه حرام است، اذعان کرد: علت اینکه جنگیدن با کافران در این ماه حرام می باشد  این است که در  این ماه رحمت خداوند شامل همگان می شود. كسى كه یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

ماه رجب، ماه استغفار امت پیامبر است

حجت الاسلام همایونی بیان کرد: از امام صادق(ع)  روایت است كه حضرت رسول اکرم ( ص) فرمود «ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" می گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته می شود پس بسیار بگویید: أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ»


Image title

در لیله الرغایب نباید خواسته های به حق و  دست یافتنی را از دست داد

وی در مورد فضیلت لیله الرغائب اظهار داشت: در این شب فرشتگان از آسمان به زمین خاکی سرازیر می شوند و ساکن زمین می شوند و پیغام آورنده بر نیت های پاک بندگان خداوند هستند. بنابراین ضمن تاکید بر اعمالی که مربوط به چنین شبی است، نباید در این شب فرصت نیت و خواسته های به حق و آرزوهای دست یافتنی را از دست داد.

وی با بیان اینکه لیله الرغائب تجلی صفات جمالیه بر صفات جلالیه است ، گفت: از امام صادق روایت داریم «اگر کسی لیله الرغائب توفیق توبه پیدا کند خداوند توبه آن را ابتر ( ناقص) نمی کند».  در بحث توبه هم باید توجه کرد که اثر بعضی از اعمال انسان در روز قیامت دیده می شود  اما عاق والدین  و ربا دو عملی است که خداوند فرموده است در این دنیا تلافی می کنم. امام صادق فرموده اند «تا زمانی که والدین تان زنده است شب و روز به آنها نیکی کنید.» همچنین امام باقر(ع) می فرمایند «از قبر پدر و مادرتان حوائج بخواهید که خداوند روزی می دهد.»

حجت الاسلام همایونی تاکید کرد: کسانی که عاق والدین شدند و  والدین هم در قید حیات نباشد، لیله الرغائب بهترین فرصتی است که به زیارت آنها رفته و طلب مغفرت کنند تا  رحمت خداوند شامل حال شان شود.