تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۱۸۷

مسئول دفتر وزارت امور خارجه در استان در گفتگو با تبریزبیدار تشریح کرد؛

دیپلمات های فرانسوی بدون هماهنگی وارد تبریز شده بودند / حضور این مهمانان، قانونی اما غیررسمی بود

راغب مسئول دفتر وزارت امور خارجه در استان در گفتگو با تبریزبیدار در تشریح علت اغو برنامه هفته فرهنگی فرهنگی فرانسه در تبریز گفت: دیپلمات های فرانسوی بدون هماهنگی وارد تبریز شدند.

اسماعیل بابایی راغب، مسئول دفتر وزارت امور خارجه در آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار در مورد علت  لغو برنامه هفته فیلم فرانسه در تبریز (جزئیات را اینجا بخوانید)  اظهار داشت: متولیان برگزاری این برنامه بدون هماهنگی و مجوز با وزارت خارجه، اقدام به دعوت از دو تن از دیپلمات های  سفارت فرانسه به تبریز کرده بودند.

وی گفت: مسئول برگزاری مراسم در روز آخر و دقیقه نود، به دفتر وزارت خارجه اعلام کرد که  مراسمی با این عنوان قرار است برگزار شود و دعوت نامه های میهمانان نیز صادر شده است، علی رغم اعلام دیر هنگام مسئولین برگزاری این رویداد   فرهنگی،  دفتر وزارت خارجه در تبریز پیگیر کسب مجوز برای میهمانان خارجی شد ولی به علت دیر اعلام کردن و عدم هماهنگی لازم  مجوزی صادر نشد، صدور مجوز  جهت شرکت وابستگان فرهنگی و دیپلمات های سایر کشور ها باید مراحل خاص خود را در  وزارت امور خارجه طی کند.

وی خاطر نشان کرد: مسائلی که در ارتباط با سفارت خانه های کشورهای خارجی به ویژه برخی کشورهای خاص است، در حوزه  اختیارات وزارت امور خارجه و دفاتر استانی آن ها است، بنابراین لازم است که هماهنگی های  صدور مجوز و دعوت نامه ها با اطلاع وزارت امور خارجه صورت پذیرد، لغو این مراسم از طرف وزارت امور خارجه نبوده است. به علت عدم صدور مجوز قانونی، حضور دیپلمات های سفارت فرانسه  منتفی شد، در تلاش هستیم که مجوزهای وزارت خارجه از تهران صادر شود تا بتوانند این برنامه را در تبریز  برگزار کنند، ضمنا عنوان برنامه هفته فرهنگی فرانسه در تبریز نبود و فقط هفته فیلم فرانسه در تبریز قرار برگزار شود.

دیپلمات ها بعد از حضور در دفتر وزارت خارجه  و گشت و گذار، تبریز را ترک کردند

مسئول دفتر وزارت خارجه در استان تصریح کرد: اینکه گفته شود میهمانان خارجی از فرودگاه دوباره به تهران بازگشتند صحیح نیست، اتفاقا دیپلمات های فرانسوی در دفتر وزارت خارجه در تبریز نیز حضور یافتند، حضور دیپلمات های کشورهای خارجی در شهر ها به دو حالت امکان پذیر است، اول اینکه با پر کردن فرم های مخصوص در وزارت خارجه به صورت غیر رسمی می توانند به شهرهای مختلف سفر کنند اتفاقا در موضوع تبریز نیز این اقدام را انجام داده بودند بنابراین سفر آنان به تبریز قانونی بود. حالت دوم  سفرهای رسمی و شرکت در مراسمات مختلف است که باید صدور مجوز از طرف وزارت امور خارجه  انجام شود و این برنامه چون مجوز های لازم را  کسب نکرده بود بنابراین میهمانان سفارت فرانسه صبح وارد تبریز شدند و گشت و گذاری  در داخل شهر انجام دادند و  با پرواز ساعت 6 بعد از ظهر تهران، تبریز را ترک کردند.

وی بیان داشت: مشکل اصلی  عدم برگزاری این برنامه، همان متولی اصلی اجرای برنامه بود، چون به صورت مستقیم و بدون هماهنگی با وزارت خارجه با سفارت فرانسه ارتباط برقرار کرده بود. باید منتظر مجوز وزارت امور خارجه می شدند و بعد از آن از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که مرجع  اصلی برگزاری این گونه مراسمات است، اقدام می کردند. ولی  «موسسه الف» زودهنگام و بدون هماهنگی با وزارت خارجه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  به صورت مستقیم با سفارت فرانسه ارتباط برقرار کرده بود،  به همین خاطر  هزینه های  معنوی برای شهر تبریز به وجود آمد و مسئولیت اصلی آن با موسسه  برگزار کننده این رویداد فرهنگی بود.