تبریزبیدار
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۲۱:۰۹:۲۱ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۰۵

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

سگ های ولگرد کابوسی برای کودکان شهر / رهاسازی در اطراف تبریز بدلیل کهولت سن / بررسی آنچه در کوجووار رخ داد

حمله سگ ولگرد به کودکی در کوجووار را بهانه قرار داده و پیگیر شدیم که چه کسی یا چه کسانی متولی جمع آوری این سگ ها هستند که به نتایج جالبی رسیدیم.

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

پدیده سگ های ولگرد، از قدیم  به عنوان معضلی در شهرهای بزرگ مطرح بوده است، همواره سیاست های مختلفی در زمان های گوناگون برای مقابله با این مشکل، اتخاذ شده است.  معدوم سازی  و ترحم کشی روش هایی بود که اجرا شده ولی به طور  دقیق  نتیجه بخش نبوده است،  از طرفی سازمان های حمایت از حیوانات مخالف از بین بردن این سگ ها می شوند،  هر از گاهی هم در بین اخبار دیده می شود که فردی یا کودکی  مورد حمله این حیوانات ولگرد قرار می گیرد.

سگی هایی که به دو کودک در کوجووار و سهند آسیب زد 

وادی رحمت گذرگاهی برای سگ های بی پناه

تبریز نیز بعنوان یک کلانشهر از این معضل مستثنی نبوده و هر از گاهی شاهد بروز مشکلاتی از سوی این سگ های ولگرد هستیم. آخرین نمونه  در تبریز مربوط به حدود یک هفته پیش می شود که دختر بچه ای 4 ساله در منطقه کوجووار تبریز  پیش چشمان مادرش  مورد حمله سگی قرار گرفت و راهی بیمارستان شد.

Image title


همچنین دو روز قبل نیز در شهر جدید پسر بچه ای در معرض حمله سگی قرار گرفت.

اگر گذرتان به وادی رحمت و مخصوصا محل تلاقی آن با شهرک اندیشه بخورد، سگ های ولگردی را خواهید دید که منجر به وحشت مردم می شود و  مشکل ساز می شوند.

پیگیری بی پاسخ از شهرداری منطقه 7 

اینکه چه کسی یا چه کسانی متولی جمع آوری این سگ ها هستند ما را واداشت تا پیگیر این موضوع مهم و دامنه دار شویم.

حمله سگ ولگرد به کودکی در کوجووار را بهانه قرار داده و سراغ شهرداری منطقه 7 رفتیم. بعد از چند روز پیگیری، آقای شهردار یا جلسه بودند یا اینکه قصد مصاحبه تلفنی نداشتند لذا بعد از روزها انتظار برای پاسخگویی وی، ماجرا را از معاون خدمات شهری شهرداری کلانشهر تبریز پیگیر شدیم.

پرده برداری معاون شهردار کلانشهر تبریز از رهاسازی سگ ها در شهر

محمدرضا قربانیان معاون خدمات شهری شهرداری کلانشهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار، در خصوص چگونگی ورود سگ های ولگرد به تبریز و  جمع آوری  و نگه داری آنها می گوید:  سگ های ولگرد از مناطق همجوار تبریز وارد می شوند،  به این نحو که گاها مشاهده می شود از روستاها و شهرهای اطراف تبریز تعداد بسیاری از  این حیوانات در مبادی ورودی تبریز رها شده  و به سمت داخل و مرکز شهر  حرکت می کنند.

وی ادامه می دهد: گاها دیده می شود که در مناطق منطقه 5 شهرداری در سردرود و خسروشاه  سگ هایی به تعداد قابل توجهی  کنار شهر تبریز رها می شوند که در برخی نمونه ها نیز برخورد های قانونی با افراد انجام گرفته شده است.

قربانیان در خصوص چگونگی جمع آوری سگ های ولگرد، ما را به یکی از کارشناسان حوزه خدمات شهری معرفی کرده و وی جزئیات این موضوع را تشریح می کند.

سیاست  زنده گیری و نگهداری سگ های بی صاحب به جای اتلاف سازی

بهرنگ از کارشناسان این حوزه در شهرداری به خبرنگار ما می گوید:  باتوجه به سیاست های اتخاذ شده،  بحث اتلاف سازی سگ های ولگرد در کلانشهر ها  اصلا مطرح نیست، بنابراین شهرداری تبریز طی قراردادی که  با پناهگاه پردیس منعقد کرده است،  زنده گیری و نگهداری از سگ های ولگرد بر عهده این مجموعه  گذاشته شده است و شهرداری تبریز فقط  در اختیار قراردادن  امکانات و هزینه نگهداری این حیوانات را متقبل می شود، این قرارداد در حدود 4 سال است که اجرا می شود. کلیه سگ های بلاصاحب طی این قرارداد جمع آوری و نگه داری می شود.

پرداخت 45 هزار تومان برای هر قلاده

به هر قلاده سگ که  جمع آوری می شود مبلغ 45 هزار تومان به پناهگاه پردیس پرداخت می کند، طی این قراردداد مناطق 10 گانه شهرداری تبریز تحت پوشش اکیب های جمع آوری این حیوانات بلاصاحب قرار می گیرند.  قرارداد فی مابین فقط داخل شهر تبریز را شامل می شود و روستاها و شهرهای  اطراف تبریز شامل تعهدات این قرارداد نمی شود، هیچ گونه محدودیت فعالیت نیز برای عملکرد پناهگاه پردیس تبریز وجود ندارد.

وی تصریح کرد:  این قرارداد از اول  سال جاری اجرایی شده است و تقریبا 3400 قلاده سگ  سقف قرار داد تعیین شده است. در زمانی که اتلاف سازی  اجرایی می شد سالانه در حدود 4 هزار قلاده  سگ ولگرد اتلاف می شد ولی با توجه به  عدم اتلاف سازی  در حدود 65 درصد این رقم زنده گیری می شود.

وی یادآور می شود: در برخی مواقع که اتلاف سازی انجام می گرفت،  فضاسازی هایی نیز در رسانه ها و فضای مجازی  به راه انداخته شد، بنابراین اتلاف سازی  متوقف شده و زنده گیری و نگه داری  از این حیوانات  اجرا شد.

در حادثه کوجووار تماسی با پناهگاه پردیس انجام نشده بود

همانطور که اشاره شد  پناهگاه پردیس تبریز  بعنوان طرف  قرارداد با شهرداری تبریز مسئولیت مستقیم جمع آوری و نگهداری از این حیوانات را بر عهده دارد.  خانم ژیلا پورایرانی  مدیر این مجموعه در گفتگو با تبریز بیدار  می گوید: جمع آوری این حیوانات با هماهنگی شهرداری تبریز و سامانه 137 شهرداری انجام می شود، به گونه ای که  با اعلام شهرداری مناطق،  اکیب جمع آوری پناهگاه پردیس  به محل اعزام و سگ های  بلاصاحب آن محل جمع آوری و در پناهگاه پردیس نگه داری می شود.

وی ادامه می دهد:  هر زمانی از طرف مردم شکایاتی در باب وجود سگ های ولگرد در محل  به شهردرای ارسال می شود،  اکیب های زنده گیر به محل اعزام و پاکسازی را انجام می دهند،  در حادثه اخیر که در منطقه کوجووار تبریز رخ داد، تماسی با پناهگاه پردیس انجام نشده بود و گزارشی هم از شهرداری مربوطه ارسال نشده بود، چند روز قبل تر از وقوع این حادثه اکیب زنده گیری به صورت خودجوش در منطقه کوجووار حاضر شده بودند و نزدیک به 15 قلاده سگ ولگرد زنده گیری جمع آوری شده بود.

رهاسازی سگ های نگهبان بدلیل کهولت سن

 مدیر مجموعه پناهگاه پردیس تاکید می کند: منطقه کوجووار تبریز  محیطی باز بوده  و از طرفی هم در مجاورت برخی کارخانجات قرار گفته است، با توجه به شرایط فصلی و زمان جفت گیری این حیوانات، معمولا سگ های ولگرد به صورت گروهی مشاهده می شوند، برخی صاحبان صنایع و کارخانجات نیز با توجه به افزایش سن سگ های نگهبان آنها را  رها سازی می کنند و چون این سگ ها به صورت سگ نگهبان مورد استفاده قرار می گرفتند طبیعتا برای انسان ها خطرناک می باشند،  پناهگاه  پردیس به عنوان انجمن حمایت از حیوانات مطرح است ولی اساسا جان انسان ها و مردم، از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است، بیشترین آسیب ها هم از طرف سگ های نگهبانی  وارد می شود که  از طرف صاحبان خود رها می شوند.

Image title


جمع آوری 60 قلاده سگ ولگرد از کوجووار 

وی خاطر نشان کرد:  بعد از وقوع این حادثه نزدیک به 60 قلاده سگ ولگرد  از منطقه کوجووار جمع آوری شده است،  ولی با توجه به ایام عید تمرکز ما بیشتر بر داخل شهر  افزایش یافته که  مشاهده سگ های ولگرد چهره  مشوقی از تبریز در نظر گردشگران ایجاد نکند،  چون این حیوانات  در محل ثابتی  نیستند و با توجه به شرایط فصلی  تجمع این حیوانات غیر متمرکز است، محل های که به عنوان  های ریسک شناخته می شود شناسایی و عملیات زنده گیری توسط اکیب های این پناهگاه  انجام می شود.

شهروندان در پارک ها و خیابان به سگ ها غذا ندهند

پور ایرانی یادآور شد: غذا رسانی به حیوانات نباید در داخل شهر انجام شود.  بارها تاکید کرده ایم و از عموم  شهروندان نیز خواهشمندم که در داخل شهر و یک خیابان مرکزی و پارک ها غذارسانی به سگ ها  انجام نشود که باعث تجمع و ورود  این حیوانات در داخل شهر ها  می شود.

ساخت اولین بیمارستان خیریه حیات وحش کشور در تبریز

وی در خصوص ترحم کشی سگ ها در گذشته نیز می گوید: ترحم کشی به معنای واقعی انجام نمی شد بلکه این حیوانات جمع آوری  شده و به صورت یکجا معدوم سازی می شدند، سامانه 137 شهرداری نیز تمامی آدرس هایی که از طرف شهروندان  ارائه می شود در اختیار این پناهگاه قرار می گیرد، هزینه نگهداری این حیوانات هم  رقم قابل توجهی است، در حال حاضر نزدیک به 2 هزار قلاده سگ در پناهگاه پردیس نگه داری می شوند که  300 هزار تومان فقط هزینه عقیم سازی هر قلاده  سگ است و باتوجه به رقم 45 هزار تومانی که از طرف شهرداری پرداخت می شود باید گفت  تقریبا  بقیه هزینه های این پناهگاه از طریق مردم تامین می شود.

وی خاطر نشان می کند:  اولین بیمارستان خیریه حیات وحش کشور در تبریز ساخته خواهد شد  و عملیات اجرایی آن نیز در خود پناهگاه آغاز شده است،  بزرگترین و استاندارترین اکیب های جمع آوری سگ نیز در اختیار پناهگاه پردیس قرار دارد.


گزارش از محمدرضا دهقان نژاد