تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۱۳

در جشنواره بین المللی پروین شاعران ایران در تبریز مطرح شد؛

وعده بانوی بهارستان نشین برای ساخت سریال / معاون وزیر فرهنگ: مراقب باشیم نام تبریز بلند آوازه بماند

آیین اختتامیه جشنواره دو روزه بین‌المللی پروین اعتصامی با حضور جمعی از مسئولین استانی و استادان زبان فارسی از ایران و کشورهای ترکیه، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و بنگلادش در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  عصر امروز (شنبه) آیین اختتامیه جشنواره دو روزه بین‌المللی پروین اعتصامی با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولین استانی و استادان زبان فارسی از ایران و کشورهای ترکیه، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و بنگلادش در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان طی سخنانی ابراز داشت: این شاعر پر آوازه تبریزی تحت تاثیر سعدی و حافظ بود و اشعارش ترکیب سبک خراسانی و عراقی است.

تاکید امام جمعه تبریز بر اقبال بلند پروین در دوران کوتاه زندگی

وی با اشاره به اینکه به علل مختلف، در جامعه ما در گذشته برای زن امکان تحصیل و پرورش توانایی‌ها کم بوده است ادامه داد:  پروین اعتصامی در این حد خود در واقع منحصر به فرد بود اما بعد از پیروزی انقلاب، امام و رهبری در تشویق زنان برای حضور در صحنه‌های علمی نقش برجسته‌ای داشتند و بر پرورش استعدادهای زنان در بستر اسلام و انقلاب تاکید کردند. 

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی رمز توفیق پروین اعتصامی در ادب پارسی را علاوه بر استعداد ذاتی، معجزه تربیت پدر نامور وی دانست و گفت: با وجود محرومیت زن ایرانی از امکان تحصیل و فقدان مدارس دخترانه، پدر پروین به تربیت او همت گماشت و دختر با استعداد و سرمایه معنوی خود را به مقام در خور پروین رسانید.

وی با اشاره به عمر کم پروین اضافه کرد: کمتر زنی مانند پروین اقبال بلند داشت که در دوره کوتاه زندگانی، به آوازه بلندی برسد و آثار گرانقدری را بیافریند.

نگاه سیاسی استاندار به پروین از زاویه نکوهش تبعیض و روحیه ظلم ستیزی

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان‌ شرقی با بیان اینکه باید از نگاه سیاسی به پروین اعتصامی نگریست، گفت: روحیه ظلم‌ ستیزی از جمله ویژگی‌ های این بانو است به طوری که دربار از او برای آموزگاری دعوت می‌کند ولی پروین جواب رد می‌دهد.

 پورمحمدی افزود : درست است که پروین شاعر معاصر ماست اما خصوصیات اخلاقی این شاعر در جامعه ما اندک معرفی شده است. 

وی ادامه داد : آنچه که شعر پروین را ممتاز کرده مضامین آن است چراکه دیوان او حاکی از پند و اندرز و نکوهش کبر و غرور و نفرت از تبعیض و حمایت از مظلومان است. 

زهرا ساعی نماینده مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی هم از پیگیری ساخت فیلم و سریال درباره پروین اعتصامی تبریزی خبر داده و گفت: بخشی از اشعار این بانوی شاعر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است  ولی هنوز جای کار بسیاری برای معرفی وی به جهان دارد.

وی با اشاره به اینکه پروین اعتصامی در زمانی زندگی می‌کرد که بانوان فضای لازم برای فعالیت و تحصیل نداشتند اظهار داشت: اگر زندگی پروین را بررسی کنیم، با کمک و حمایت پدرش تربیت و رشد یافت و دراین فضا استعداد خود را بروز داد.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه تبریز نام بلندی در عرصه دانش دارد ، گفت: مراقب باشیم تا نام تبریز بلند و بلند آوازه بماند.  تبریز خاستگاه و زادگاه ستارگان بلند آوازه در زمینه علم و دانش است و تاریخ و پربار و غنی دارد.

وی افزود: البته امروز به مناسبت سالروز تولد پروین اعتصامی گردهم آمدیم و اگر قرار بود روز تولد همه شعرای تبریز حضور داشتیم، باید هر روز در تبریز بودم. 

وی ادامه داد: جامعه‌ اصلاح نمی‌شود مگر اینکه روح شفقت و مهربانی در بین مردم ساری و جاری باشد و ابیات پروین اعتصامی آینه‌ای است که درد و رنج درونی او را که ناشی از درد بیرون جامعه است، نشان می‌دهد به طوری که اگر چنین روحی در بین مردم رواج نداشته باشد حتی اگر عدالت محض هم باشد، نمی‌توان انتظار اصلاح داشت.

گفتنی است در این جشنواره 2 روزه که به همت انجمن ادبی تبریز و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، بنیاد پژوهشی شهریار برگزار شد استادان زبان فارسی به ارایه چکیده ای از مقالات خود درباره پروین و جایگاه شعر و ادب پرداختند.

همزمان با برگزاری این جشنواره از 6 اثر برجسته با موضوع این شاعر بلند آوازه ایران زمین رونمایی شد. کتاب قصه هایی برای نوجوانان براساس شعرهایی از پروین اعتصامی، تالیف مینو امیرقاسمی، ترجمه ترکی اشعار پروین اعتصامی به زبان ترکی آذربایجانی به کوشش مختار صدرمحمدی و سال شمار تفصیلی احوال و آثار پروین اعتصامی نوشته رحیم رئیس نیا از جمله این آثار بود.