تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۳:۴۹:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۱۸

در جلسه امروز شورای شهر تبریز چه گذشت؛

فردی که بدون استخدام، امضا می کرد/ تهدید فرمانداری به اجرای بودجه ۱/۱۲

جلسه شورای شهر تبریز صبح امروز یکشنبه با حضور اعضا و شهردار تبریز و در غیاب دبیری رئیس کمیسیون فرهنگی برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، صد و پانزدهمین  جلسه شورای شهر تبریز با حضور  اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد، دبیری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تنها غایب جلسه شورا نشینان بود، کمک مالی شهرداری  به سرویس ایاب و ذهاب کودکان استثنایی، ساماندهی مشکلات تاکسی رانان و مراکز معاینه فنی ، بررسی مصوبات کمیسیون نظارت تحقیق و ارزیابی و تصویب پرداخت عوارض برای ساخت هتل در چند قسمت از  شهر از جمله مباحث  مطرح شده در جلسه امروز شورای شهر تبریز بود.

بابایی اقدم: موضوع مربوط به حاشیه نشینی2 ماه مسکوت مانده 

ابتدای این جلسه با تنش بین بابایی اقدم و اندیش نایب رئیس شورا آغاز شد.  بابایی اقدم در تذکری اعلام کرد، لایحه کمک 40 میلیون تومانی شهرداری به کمیته امداد  به مناسبت  جشن نیکوکاری باید جزو لوایح دوفوریتی باشد، همچنین یک مورد هم مربوط به موضوع حاشیه نشینی است که 2 ماه است مسکوت مانده است.

سونیا اندیش  نائب رئیس شورا، هم در واکنش به سخنان بابایی گفت: اینکه می گویید 2 ماه است مسکوت مانده در بین اهالی رسانه خوب نیست،  بابایی هم گفت: اجازه بدهید حرفم را تمام کنم و اندیش هم در جواب اظهار داشت: نمی توانم اجازه بدهم.

در نهایت رای گیری برای اعلام دو فوریتی این لایحه انجام شد که مورد تصویب اعضای شورا قرار نگرفت،  بابایی اقدم در واکنش به عدم تصویب دو فوریتی این لایحه گفت:  دو فوریتی باید داده شود که در این هنگام محرم محمد زاده گفت: حتما نمی خواهند دو فوریتی شود.

شکور اکبر نژاد رئیس شورای شهر  درباره این موضوع گفت: این لایحه حتما تصویب و مبلغ مورد نظر پرداخت خواهد شد، در نهیات دستور جلسه اول  شورای شهر مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت.

 دستور جلسه دوم شورای شهر تبریز مربوط به مسائل تاکسی رانی و رانندگان تاکسی بود، اندیش در این باره گفت: قرار بود رئیس سازمان تاکسی رانی لایحه حمایتی از  رانندگان تاکسی تحت پوشش این سازمان را در صحن علنی شورا  حاضر کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

مسعودی ریحان: در حمایت از تاکسیرانان شفاف سازی شود

مسعودی ریحان هم در واکنش به این موضوع گفت: البته حمایت از تاکسی رانان کار ارزشمندی است ولی  اگر شفاف سازی هم شود عالی تر خواهد بود، اولا باید مشخص شود که  مبالغی که  قرا است پرداخت شود چقدر است و دوما دوما آیا مراکز معاینه فنی خاصی برای تاکسی ها در نظر گرفته شده است؟یا قرار است به صورت مساوی در تمامی مراکز معاینه فنی انجام شود؟

شهین باهر شهردار تبریز هم در پاسخ به این سخنان مسعودی ریحان اظهار داشت: 35 درصد مبالغ معاینه فنی را تخفیف می دهیم، همچنین مبالغ اختصاصی 1و نیم میلیارد تومان است  بالاخره بعد از کش و قوس فراوان دستور جلسه دوم شورای شهر نیز تصویب شد.

مووضع بعدی که مورد بررسی اعضای شورا قرارگرفت،  انتخاب اعضای مرکز پژوهش های شورا یش هر بود که چند نفر از اعضای شورا کاندیدای عضویت در مرکز پژوهش ها بودند، بهشتی گفت: پورمحمدی استاندار فعلی از اعضای این مرکز بودکه بعد از استاندار شدن باید فرد دیگری را جایگزین کنیم، دکتر پیربابایی(رئیس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اسلامی) و رسول قربانی یکی از اساتید دانشگاه است که به جای استاندار فعلی حضور دارد همچنین ضرغامی ( استاد عمران آب دانشگاه تبریز و رییس پژوهشکده توسعه پایدار ) هم از اعضای این مرکز است، بنده و آقایان  اکبرنژاد و شهین باهر هم عضو مرکز پژوهش ها هستیم، کاندیداهای عضویت در مرکز پژوهش های شورا( مسعودی ریحان، نیکوخصلت ، صادق زاده، بابایی اقدم و فرج قلیزاده ) بودند.

قلیزاده:اگر نیازی نیست من کاندیدا نباشم

قلیزاده یکی از اعضای شورای شهر در این ارتباط گفت: اگر نیازی نیست من کاندیدا نباشم  که در این هنگام اکبر نژاد به شوخی گفت نهایتش این است که به شما رای نمی دهیم، رای گیری انجام شد و نیکو خصلت، بابایی اقدم و قلی زاده به عضویت مرکز پژوهش ها در آمدند. تقی پور هم در اعتراض به نحوه رای گیری گفت: یا نباید رای گیری مخفی انجام شود و یاهم نبایستی برگه های رای به همدیگر نشان داده شود، این شیوه غلط بود.

جلسه شورای شهر با  بررسی مصوبات کمیسیون تحقیقنظارت و تفحص ادامه یافت، آجودان زاده عضو این کمیسیون درباره مصوبات کمسیون مطبوعش  بیان داشت: در کمیسیون نظارت تحقیق و ارزیابی 6 مصوبه وجود دارد که زمان زیادی برای بررسی  نیازمندیم، همچنین آجودان زاده به موضوع فردی اشاره کرد که علی رغم کار در شهرداری حق و حقوقی دریافت نکرده است

وی افزود: فردی هست که مراحل جذبش را ناتمام گذاشته و قبل از اینکه اتمام برسد، از سال 90 تا 97 مشغول به کار بوده و عضو کارگروه انرژی است و لی تاکنون هیچ حق و حقوقی دریافت نکرده است.

بهشتی:  بازهم قضیه شهرداری ارث پدری کسی نیست پیش آمد

بهشتی هم  ضمن اشاره به این موضوع گفت: باید مراحل  گزینش افراد اصلاح شود که اگر نشود، می شود همان قضیه شهرداری ارث پدری کسی نیست، همچنین قلیزاده نیز افزود: وقتی یک فرد 7 سال با این شرایط کار می کند و امضا می کند یعنی فاجعه است
پس سیستم  بازرسی و حراست چه کار می کند؟ معلوم نیست چند نفر دیگر هم با این شرایط و بدون قرارداد، کار و امضا می کنند وجود دارد.

اندیش هم در واکنش به سخنان آجودان زاده گفت: از حسن دقت آقای آجودان زاده تشکر می کنیم، از شهردار می پرسیم آیا معاونان شما حق ارائه احکام شغلی دارند؟  در دوارن حضور ما، آقای معاون شهردار چگونه توانسته احکام صادر کند؟ باید توضیح دهد.

شهردار تبریز هم در واکنش به سخنان آجودان زاده اظهار داشت: ازآقای آجودان زاده می پرسم آیا آقای اسحقی در آن جلسه حضور داشت؟ که آجوادن زاده در پاسخ گفت: فقط آقای منیری حضور داشت،  شهردار گفت: حضور این افراد با نظر آقاس اسحقی بوده پس باید خودش جوابگو باشد.

تقی پور: آیا اسحقی خود به خود حکمی صادر کرده

تقی پور هم در واکنش به شهردار گفت: اینکه گفته شود آقای اسحقی مسبب این ماجرا بوده باید گفت وی که خود به خود حکمی صادر نکرده است، شهین باهر در جواب تقی پور گفت: من نگفتم  اسحقی مسسب این ماجرا بود بلکه می گویم  ایشان از ورود این فرد آگاه است و خودش بهتر است  جواب بدهد، این قضیه در سال 90 اتفاق افتاده  و بنده این شخص را اصلا نمی شناسم.

نیکو خصلت: اینجا دادگاه نیست

نیکو خصلت هم در جمله کوتاهی گفت: کاش قبلا  این موضوع بررسی می شد تا اسم افراد آورده نشود، اینجا  دادگاه نیست که اسامی افراد گفته می شود.

مسعودی ریحان هم گفت: از حقوق دانان شورا میپرسم که آیا مطرح کردن اسامی در شورا قانونی است یا نه؟

منیری فرد هم معاون شهردار با اشاره به موضوع جذب این فرد در شهرداری گفت: : این افراد 6 نفر بودند که از طرف شرکت خصوصی برای کار معین جذب شده اند، قرار بود به مدت 1 سال کار کنند،این افراد حق هیچگونه امضا و تعیین کننده ای نداشتند و فقط پیشنهاد ارائه می کردند، ر نهایت قرار شد که این موضوع از طریق مراجع قضایی رسیدگی شود.

آجودان زاده: شرکت نوررس پول مردم را در حساب خود گذاشته

ادامه مصوبات کمیسیون نظارت تحقیق و ارزیابی از زبان آجودان زاده ، وی گفت: در خصوص پرونده شرکت نوررس تبریز ، با توجه به مهجوربودن مدیرعامل ،کمیسیون موافقت نمود مابقی مبلغ باقیمانده بعنوان هبه موافقت شود و به هیئت رییسه ارسال شود،  شرکت چشم انداز ارتباط(مجری پارکومترشهری) ۱۲۰۰ میلیارد از شارژ که سهم شهرداری بوده را پرداخت نکرده است همچنین ۳۴۰۰ میلیارد از سهم مردم در حساب های این شرکت مسکوت مانده که این شرکت را به سیستم  قضایی معرفی کرده ایم پیشنهاد می دهم از حضور دوباره این شرکت در مزایده پارکومتری شهری  ممانعت شود،.

شکور اکبر نژاد ضمن تشکر از از آجوادن زاده گفت:  این کار ها باعث می شود دیگر تخلفی صورت نگیرد، شهردار تبریز هم گفت: ماهم از طریق مراجع قضایی  پیگیر این موضوع هستیم.

محمد زاده:  پارکبان ها رحم نمی کنند و حتی اگر یک لحظه هم پارک شود پول آن را می گیرند.

محمد زاده نائب رئیس کمیسیون فرهنگی هم یادآور شد: دراین موضوع برخی افراد  مقصر هستند و سیستم قضایی حتما رسیدگی کند کسانیکه در سازمان ترافیک حضور دارند و برخی تخلفات را گزارش نکرده اند نیز به نوعی در تخلفات سهیم هستند، طبق قانون نیم ساعت اول پارک در خیابان ها هزینه ندارد، اما پارکبان ها رحم نمی کنند و حتی اگر یک لحظه هم پارک شود پول آن را می گیرند.

تقی پور خاطر نشان کرد: درخواست کمیسیون نظارت از شورای شهر این است که این موضوع را در قالب یک موضوع شکایتی در نظر بگیرند و برای جلوگیری از تضییع حق مردم به مراجع قضایی ارسال شود، مسعودی ریحان هم در ادامه گفت: این افراد و شرکت ها، خود به خود این تخلفات را مرتکب نشده اند، اینطور نباشد که فقط این افراد و شرکت ها بررسی شود و مسببان اصلی باقی بمانند.

اکبر نژاد: کارما مچ گیری نیست

اکبر نژاد در پاسخ به  مسعودی ریحان گفت: کار ما  مچ گیری نیست و مراجع قضایی نه تنها این افراد بلکه مسببان اصلی را هم پیگیری خواهد کرد.

 در ادامه جلسه آجودان زاده به موضوع شرکت همشهری نیز ورود پیدا کرد و اظهار داشت: من در طول این یک سال هیچ گزارشی نداده ام اما به خاطر حساسیت مردم نسبت به این موضوعات، این گزارش را مطرح کردم، در خصوص شرکت همشهری و نحوه فعالیت و جذب افراد در این شرکت به #اقناع نرسیدیم و تصمیم گرفته ایم در صورت تصویب پروژه تحقیق و تفحص از این شرکت را کلید بزنیم،.

محرم محمد زاده هم با تایید سخنان آجوادن زاده گفت: شرکت همشهری باید وظایفش مشخص شود، این ها به خرید و فروش زمین در خاوران مشغول هستند، سود میلیاردی این شرکت به کجا می رود؟ پارک های حاشیه شهر نیز متعلق به این شرکت است، در برخی مزایده ها و مناقصات نیز شرکت می کنند، قبلا هم گفته بودم بهتر است بررسی شود.

شهین باهر: منتقد تخلفات گذشته هستم

شهین باهر در واکنش به سخنان اعضای شورا خاطر نشان کرد: ما منتقد همه تخلفات گذشته هستیم، اما قرار نیست اقدامات درست شرکت همشهری نادیده گرفته شود، ۴۹ درصد شرکت همشهری در اختیار شهرداری هست، لذا هر سودی که حاصل می شود به شهرداری باز می گردد، 51درصد بقیه سهام این شرکت نیز مربوط به بازنشستگان شهرداری است این سود به این افراد نیز داده می شود این شرکت برای جلوگیری از فساد ایجاد شده است، این حرف هایی که گفته می شود نشان می دهد شما نمی خواهید جلوی فساد ایستادگی کنید، ما نمی خواهیم این سود ها به جیب افراد خاصی سرازیر شود بهتر است هر سوالی دارید با حضور هیئت مدیره باشد تا آن ها نیز جوابگو باشند.

رئیس شورا هم چنین ادامه داد: خدا را شکر وضعیت این شورا و شهرداری خیلی بهتر از گذشته است ولی همچنان با وضعیت مطلوب فاصله داریم، اما الان افراد بالای 60 سال باز نشسته می شوند و دوباره در این شرکت مشغول کار می شوند.

موضوع تحقیق و تفحص از شرکت همشهری با مخالفت بهشتی روبه رو شد، وی گفت:  طبق آئین نامه نمی شود از این شرکت تحقیق و تفحص شود.

قلیزاده با اشاره به این موضوع بیان داشت: سالانه ۲۰۰ میلیارد پول تامین داده  میشود و لذا نه تنها این شرکت بلکه هرشرکتی که سالانه ۲۰۰ میلیارد از شهرداری پول میگیرد، باید تخقیق و تفحص شود،.

شهردار تبریز گفت: این شرکت خصوصی است و نمی توان از آن تحقیق و تفحص کرد.

قلیزاده: سخنان شهردار به مانند حکایت  مرغ و شتر مرغ است

قلیزاده در پاسخ به شهردار اظهار داشت:  این حرف شما مانند حکایت مرغ و شتر مرغ است، شما میخواهید به بهانه خصوصی بودن این شرکت ، تخقیق و تفحص انجام نشود، این شرکت سالانه ۲۰۰ میلیارد پول از شهرداری میگیرد و باید حتما تحقیق و تفحص شود. 

بحث تحقیق و تفحص از شرکت همشهری بالا رگفته بود و اعضای شورا هر کدام نظرات خاص خود را مطرح می کردند، آجودان زاده ادامه داد: چون حرف و حدیث در مورد این شرکت زیاد است ، و ۴۹ درصد این شرکت متعلق به شهرداری است و کارکنان میگویند که سود این شرکت را دریافت نمی کنند، نیاز به انجام تحقیق و تفخص است.چند بار شرکت همشهری را به جلسه شورا دعوت کرده ایم ولی نیامدند.

اشرف نیا هم با اعلام نظر خود گفت: این شرکت خصوصی است و شهرداری اصلا پولی نمیدهد و افرادی را که از طرف شهرداری به این شرکت معرفی میشود، پول این افراد داده میشود، بجای شرکت همشهری باید از شهرداری درباره افرادی که به این شرکت فرستاده می شوند سوال کرد، باید هم نیایند چون اصلا ارتباطی با آن ها ندارد و  شهرداری باید پاسخگو باشد.

اندیش: چرا فقط با همشهری قرار داد بسته می شود

اندیش گفت: چرا همیشه با شرکت همشهری قرارداد ها بسته می شود، در حالی که شرکت های دیگر هم وجود دارند، که عاشقی معاون شهردار گفت این قرار داد ها با مصوبه شورا بوده است.

سخنان عاشقی با واکنش محمد زاده روبه رو شد که وی تصریح کرد: چطور می شود قرارداد ها را به اسم ما می گویید اما موقع تحقیق و تفحص شورا نمی تواند کاری انجام دهد؟

عاشقی در ادامه آمارهای خود گفت: در شرکت همشهری به ۳۰۰۰ نفر ۱۰۸ میلیارد پول پرداخت می کنیم.

قلیزاده هم عاشقی را خطاب قرار داد و بیان داشت: ؛۳۳۲۷ نفر ضرب در۴/۲ میلیون ضرب در ۱۵ ماه، حساب کنید چقدر می شود، لااقل خوب شما می دانید که من از بودجه سردر می آورم.

 اندیش  یادآور شد: نه شهرداری از وزارت خانه ها تافته جدابافته است و نه شرکت همشهری نسبت به سایر شرکت های خصوصی، شما به این شرکت که ریالی در جیب ندارد میلیاردی پول می دهید،این شرکت اتاق کوچکی دارد که 20 نفر حقوق افراد را با نرم افزار محاسبه می کنند، باید فلسفه بافی را کنار بگذارید.

آجودان زاده هم از اعضای شورا خواست که موضوع تحقیق و تفحص از شرکت هم شهری را تصویب کنندکه در نهایت هم مرود تصویب اعضای شورا شهر تبریز قرار گرفت.

بررسی مصوبات دیگر کمیسیون تحقیق و نظارت هم   به این قرار بود که توسط آجودان زاده قرائت شد.

وی گفت: موضوع بعدی بکارگیری بازنشستگانی که جانباز و ایثار گرهستند مقرر شده که جانبازان بالای ۵۱ درصد و آزادگان بالای سه سال اسارت اعمال شود و همچنین بررسی شود که ۳۰ سال کار تمام شود بعد. این مصوبه هم با استقبال اعضای شورا روبه رو شد و تصویب شد.

در ادامه تقی پور به پاساژ ساوالان گجیل اشاره کرد و گفت: تصرف پاساژ ساوالان گجیل که مصوبه شورای اول است هنوز اجرایی نشده است.

عاشقی هم در جواب تقی پور گفت: تمامی بدهی های آن پاساژ در زمان شورای دوم از طرف شهرداری پرداخت شده و اینطور نیست که آن مغازه ها متضرر شده اند، مبلغی که آن زمان از طرف شهرداری به بانک داده شد تا بدهی های آنها پرداخت شود، ۲۰۰ میلیون بود( دقت کنید در زمان شورای دوم این مبلغ داده شده).

تقی پور از عاشقی سوال کرد آیا شهرداری به تعهدات خود عمل کرده است که عاشقی جواب داد شهرداری در این باره تعهدی ندارد.

اکبرنژاد: کاش خیابان ارتش هم مااند خیابان های دیگر افتتاح و بعد تخریب نشود

رئیس شورای شهر تبریز هم گفت: این افراد همیشه و در هر دوره شورا ، نمی خواهند مشکل حل شود، وقتی که شهرداری حتی بدهی بانکی اینها را پرداخت کرده، اما بازهم نمیخواهند مشکل حل شود، در خصوص افتتاح خیابان شهدای ارتش از امام جمعه ، استاندار ، شهرداری و سایر مسئولین تشکر میکنم، کاش این خیابان تنها خیابانی باشد که بعد از افتتاح دوباره  تخریب نشود

تقی زاده نماینده فرماندار هم یادآور شد: این ها سالیان زیادی است که استانداری، فرمانداری و شهداری را به خود مشغول کرده اند، بهتر است یک تصمیم  نهایی گرفته شود  در نهایت مصوب شد که اقدامات براساس مصوبات شوراهای قبلی انجام شود.

دستور جلسه پنجم و آخر شورای شهر مربوط به شمول یا غیر شمول بودن قسمت هایی که قرار است هتل در آن ها ساخته شود،  تقی پور اظهار داشت: قصد کلی ما این است که برای سرمایه گذاری تسهیلاتی ارائه کنیم تا بتوانند در جهت افزایش هتل کار کننداما این تسهیلات باید بر اساس مصوبات کمیسیون ماده 5 باشد.

قهر تقی پور به خاطر گوش ندادن به حرف هایش

همهمه و گوش نکردن به سخنان تقی پور باعث شد که وی سخنان خود را ناتمام بگذارد و ادامه ندهد که در این هنگام رئیس شورا به شهردار و بابایی اقدم تذکر داد که به حرف های ما هم گوش کنید، آقای شهردار به حد کافی در شهر مجتمع تجاری داریم، لااقل کمک کنید هتل ها را بسازیم.

در پایان جلسه امروز شورا هم اکبر نژاد رئیس شورا خواستار برگزاری جلسه فوق العاده شد که با مخالف اعضای شورا مواجه شود اکبر نزاد هم در نهایت گفت: بگذارید کار مردم لنگ بماند. لااقل یک ساعت دیگر وقت جلسه را تمدید کنیم که به مشکلات  مردم رسیدگی شود،  بهشتی گفت: یکبار جلسه را تمدید کردیم و دیگر نمی شود