تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۲۲:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۳۴

در آیین گرامیداشت خادمان آرامستان ها مطرح شد؛

تاکید امام جمعه تبریز بر حفظ یادگاری های شهدا در وادی رحمت / فلاحی: تصویب آرامستان 500 هکتاری شمال تبریز

آیین هفته گرامیداشت خادمان آرامستان ها ظهر امروز با حضور نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مدیران و کارکنان سازمان آرامستان های شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام سید محمد علی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان در آیین هفته گرامیداشت خادمان آرامستان ها اظهار داشت: امروزه علاوه بر تشریفات زائد، تکرار مجالس عزای متوفیان نیز مراسم ترحیم درگذشتگان را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی ضمن انتقاد از تشریفات زائد در آیین های ترحیم یادآور شد: با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه، بهتر است هزینه های گزاف مراسمات غیرضروری به سوی امور خیریه هدایت شود.

امام جمعه تبریز در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه اصل بر رفتن است و باید برای سفر به جهان دیگر همواره آماده بود گفت: طبق فرمایش مولا علی(ع) باید طوری زندگی کنیم که اگر ماندیم مردم پذیرایمان باشند و اگر رفتیم برایمان اندوهگین شوند.

حجت الاسلام آل هاشم همچنین با اشاره به طرح مسقف سازی و ساماندهی قبور شهدا گفت: شایسته است ضمن تسریع در روند پروژه مسقف سازی، ساماندهی قبور شهدا نیز هماهنگ با منویات مقام معظم رهبری و حفظ یادگارهای شهدا صورت گیرد.

وی زیارت قبور شهدا و برگزاری یادواره های مختلف شهیدان را از اولویت های مردم و مسئولان خواند و تاکید کرد: شهیدان برای ما درس مقاومت، ایثار و از جان گذشتگی در راه آرمان و صیانت نظام و انقلاب دادند لذا باید در زنده نگه داشتن نام و یاد آنان همواره تلاش کرد.

همچنین احد فلاحی مدیرعامل آرامستان های شهرداری تبریز در این مراسم اظهار داشت: اتمام فاز دوم مسقف سازی گلزار شهدای وادی رحمت و ساماندهی قبور مطهر شهدا با حفظ یادگارهای آن عزیزان اولویت اول این مجموعه است.

 وی افزود:  پیرو جلسه اخیر قائم مقام محترم شهردار کلانشهر تبریز با پیمانکار و عوامل اجرایی این پروژه، قرار شد مسقف سازی و ساماندهی فاز دوم گلزار شهدای وادی رحمت تا آخر تیرماه 98 به اتمام برسد.

فلاحی همچنین یادآور شد: مسقف سازی گلزار شهدای شنب غازان نیز با 300 میلیون تومان اعتبار آغاز شده و با همکاری بنیاد شهید و شهرداری منطقه 6 تا یک ماه دیگر به پایان می رسد.

وی در ادامه اظهار داشت: ساماندهی گلزار شهدای ستارخان، مارالان، خطیب و قراملک هم در برنامه این سازمان قرار دارد.

مدیرعامل آرامستان های شهرداری تبریز در بخش دیگری از سخنان خود، مشکل ترافیک را مهمترین معضل وادی رحمت خواند و افزود: برای رفع این مشکل و تامین رضایت و رفاه حال شهروندان، چندین پروژه به طور همزمان در این مجموعه اجرایی شده است.

 فلاحی با اشاره به افتتاح پارکینگ 5 هکتاری وادی رحمت اظهار داشت: با انتقال غسالخانه زنانه به مکان جدید، معضل ترافیک به طور کلی در ورودی میدان اصلی وادی رحمت رفع می شود.

وی از بازسازی مسیر قدیم وادی رحمت با همکاری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: این مسیر نیز در مواقع ضروری برای تخلیه بار ترافیکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل آرامستان های شهرداری تبریز همچنین از آغاز عملیات راه خروجی جدید وادی رحمت خبر داد و گفت: این مسیر به موازات بلوار معراج احداث می شود که در کاهش ترافیک نقش مهمی ایفا خواهد نمود.

وی تاکید کرد: ایجاد باند کندرو رفت و برگشت مسیر بلوار معراج نیز از مهمترین پروژه های عمرانی و ترافیکی وادی رحمت است که می تواند ترافیک این مسیر را تا حد زیادی کاهش دهد.

 فلاحی ادامه داد: با افتتاح دو سرویس بهداشتی با مجموع 35 چشمه، سرویس های سیار و موقت جمع آوری می شود.

مدیرعامل آرامستان های شهرداری تبریز پاکسازی کل بلوک های وادی رحمت را در طول 40 سال گذشته بی سابقه دانست و افزود: این طرح با همکاری معاونت خدمات شهری شهرداری تبریز و نیز شهرداری های مناطق انجام پذیرفت.

فلاحی در بخش دیگری از سخنان خود از تصویب آرامستان 500 هکتاری شمال تبریز خبر داد و گفت: این منطقه در حاشیه شمال غرب تبریز قرار داشته و می تواند تا 1000 هکتار افزایش یابد.

وی اذعان داشت: زمین وادی رحمت جزو امن ترین مناطق تبریز است لذا با احداث آلاچیق های مختلف، جنگل 46 هکتاری این محوطه در مواقع بحران به عنوان محل اسکان موقت مورد استقاده قرار می گیرد.

مدیرعامل آرامستان های شهرداری تبریز در ادامه سخنان خود از تاسیس دفتر پزشکی قانونی در وادی رحمت خبر داد و گفت: یکی از گله مندی های خانواده های محترم متوفیان، اتلاف وقت به هنگام انجام مراحل اداری مجوز دفن بود که با هماهنگی و دستور مساعد دادستان محترم تبریز، دفتر پزشکی قانونی در محل وادی رحمت راه اندازی می شود.

گفتنی است در این مراسم، جمعی از خادمان آرامستان های تبریز در حضور امام جمعه و شهردار کلانشهر تبریز تجلیل شدند.