تبریزبیدار
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ۱۴:۲۲:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۳۹

واکنش رییس کمیسیون نظارت شورای شهر به خبر تبریزبیدار؛

ناگفته های آجودان زاده از حضور 7 ساله و غیرقانونی فردی در شهرداری / از مشارکت در پروژه میدان آذربایجان تا دریافت حق الزحمه از پیمانکاران

آجودان به ناگفته های حضور 7 ساله فردی در شهرداری بدون طی مراحل قانونی اشاره کرده و گفت: این فرد در پروژه میدان آذربایجان بعنوان ناظر فنی و عمرانی شهرداری مرکز شرکت کرده است.

به گزارش تبریز بیدار ، در ادامه بررسی پرونده استخدامی غیرقانونی صورت گرفته در شهرداری ، علی آجودان زاده رییس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز به خبر این پایگاه خبری در خصوص نفوذ مبهم فردی در شورا و تصمیم دیرهنگام شورای شهر (جزئیات را اینجا بخوانید) واکنش نشان داد.

 آجودان زاده در این خصوص به تبریزبیدار گفت:  فردی بنام آقای «ف ر» در خرداد ماه سال نود، اولین ابلاغ را از طرف معاونت فنی و عمرانی شهرداری بعنوان «ناظر فنی و تاسیساتی پروژه های مناطق 4 و 6» دریافت می کند. هفت ماه بعد در دی ماه سال نود ابلاغیه دوم را بعنوان «ناظر پروژه های تاسیسات انتقال آب منطقه 4» و تحت عنوان «نظارت بر پروژه انتقال آب به پارک بزرگ» در یافت می کند. یک ماه بعد سومین ابلاغی را بعنوان «ناظر پروژه های انتقال انرژی» دریافت می کند. بعبارت دیگر این فرد در عرض 7 ماه ، سه ابلاغ دریافت کرده و در اولین جلسه کمیته تخصصی انرژی در دفتر معاونت فنی و عمرانی شرکت می کند و صورت جلسه را امضا می کند.

وی ادامه داد: بعد از دادن دومین ابلاغ، دستور جذب این فرد را از شهردار وقت می گیرند و شهردار وقت دستور طی شدن مراحل جذب این فرد را صادر می کند در حالیکه از زمان صدور ابلاغ اول ، هفت ماه سپری شده بود. دستور شهرداری به حراست و اداره کارگزینی منتقل می شود و این فرد به اداره آگاهی و همچنین انجام آزمایشات مربوطه معرفی می شود تا بعد از تشخیص هویت و تست های لازم، مراحل جذب طی شود.

امضای صورتجلسات  با وجود انصراف از جذب

وی افزود: اما با وجود اینکه نام این فرد برای انجام مراحل قانونی جذب ثبت می شود، به یکباره انصراف خود را از جذب در شهرداری اعلام می کند اما این اعلام انصراف در حالی مطرح می شود که هفت ماه از زمان اولین ابلاغ دریافتی او می گذرد و حتی در جلسات هم حضور داشته و صورت جلسات را امضا کرده است.

رییس کمیسون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز اظهار داشت: روال قانونی این است که یک شخص ابتدا باید مراحل جذب را طی کند و وارد سیستم شود و بعد از طی این مراحل، ابلاغ از طرف شهردار یا معاونین صادر شود،  در حالی که این فرد قبل از جذب ، ابلاغ دریافت کرده است.

وی افزود: این شخص حتی بعنوان مشاور نیز جذب نشده بود که بعد ها ادعا شود که بعناون مشاور جذب شده است و حق الجلسه هم دریافت نخواهد کرد و شاید این کار منع قانونی نداشته باشد. در حالی که در  ابلاغ های صادر شده نوشته شده است که «مسئولیت شما در این پست تعیین می گردد» و این یعنی جذب. در  صورتی که اصلا جذب صورت نگرفته بود.

مشارکت در پروژه میدان آذربایجان بعد از انصراف از جذب

وی ادامه داد: این شخص بعد از اینکه از جذب منصرف شده بود، بازهم مرتبا به شهرداری منطقه 4 رفت و آمد می کرد و شهردار وقت منطقه و معاونت فنی و عمرانی وقت منطقه نیز طبق ابلاغ معاونت فنی و عمرانی شهرداری مرکز، به این فرد ابلاغ می دهند و این فرد را در جلسات شرکت می دهند و صورت جلسات  را امضا می کند. این فرد به پروژه های شهرداری در آن منطقه نظارت می کرد و در پروژه میدان آذربایجان نیز مشارکت و در جلسات این پروژه بعنوان ناظر فنی و عمرانی شهرداری مرکز شرکت کرده و امضا کرده است.

دریافت حق الزحمه از پیمانکاران

آجودان زاده در ادامه خاطرنشان کرد: این فرد حق الجلسه و حقوقی از شهرداری دریافت نکرده است اما از پیمانکارانی که درپروژه ها شرکت می کنند، بعنوان حق الزحمه چک دریافت کرده است. سوال اینجاست که این فرد به چه عنوانی از پیمانکاران حق الزحمه گرفته است؟ آیا گماشته پیمانکاران بود تا مشکلات آنها را حل و فصل کند؟

وی با اشاره به اینکه  این فرد در طول هفت سال از تایمکس شهرداری استفاده کرده است اما یک ریال حق و حقوق دریافت نکرده است، ابراز نمود: اگر اکنون این فرد ادعا کند که من بعنوان کارمند شهرداری با وجود استفاده از تایمکس، حق و حقوق خود را از شهرداری دریافت نکرده ام، حق با این فرد است و شهرداری باید پاسخگو باشد که چطورممکن است یک فردی که به مدت هفت سال در شهرداری باشد و از تایمکس استفاده کرده است، حقوق دریافت نکرده باشد؟!

وی ادمه داد: بعد از گذشت 7 سال، شهرداری منطقه 4 در دی ماه سال 97 متوجه این قضیه می شود و نامه ای به مدیرکل سرمایه انسانی نوشته و از وضعیت استخدامی این فرد سوال می کند و این نامه  به معاونت فنی و عمرانی ارجاع داده می شود و این معاونت طی نامه ای به تاریخ 24 دی ماه 97 به مدیریت سرمایه انسانی رسما اعلام می کند که این فرد هیچگونه پرونده استخدامی با شهرداری ندارد و دقیقا یک روز بعد از این نامه (25دی) به کلیه کمیته هایی که این فرد به آنها معرفی شده بود، دستور می دهند که نام وی از اعضای این کمیته ها حذف شود.

انکار استخدام با وجود بهره مندی از سه ابلاغ و استفاده از تایمکس

رییس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز در ادامه خاطرنشان کرد: ما این موضوع را در اواخر بهمن ماه در کمیسیون نظارت و تحقیق که با حضور مدیرکل کارگزینی شهرداری، آقای مهندس رضازاده بررسی کردیم که البته آقای اسحقی(سرپرست سابق و معاون اسبق شهرداری) را نیز به این جلسه دعوت کرده بودیم که ایشان تشریف نیاوردند و آقای مهندس منیری فر را بعنوان نماینده به این جلسه فرستادند که قبلا مدیرعامل سازمان عمران بودند و آقای منیری فر رسما استخدام این فرد به شهرداری را انکار کردند و گفتند که اصلا استخدام نشده است.  ما هم می دانیم استخدامی در کار نیست و باید مشخص شود که این شخص با چه عنوانی جذب شده و سال ها در شهرداری حضور داشته است و از تایمیکس هم استفاده کرده است.

وی افزود: به هرحال وقتی ابلاغی به شهرداری منطقه داده می شود، این به معنی جذب فرد است در حالی که منطقه اخیرا متوجه شده است که این شخص استخدام شهرداری نشده است و معاونت فنی و عمرانی مرکز هم تایید می کند که هیچ رابطه استخدامی با شهرداری ندارد. اگر این شخص رابطه استخدامی ندارد، چرا از سال 90 تاکنون سه ابلاغ به نام این فرد زده شده است؟! حتی 4 ماه قبل یک ابلاغ دیگربه این فرد داده شده است.

تصویب ارجاع موضوع به مراجع قضایی توسط شورا 

وی ادامه داد: ما این موضوع را در کمیسیون مورد بررسی قرار دادیم و با حضور و امضای اعضای شورا، مدیران کل حراست، حقوقی و بازرسی شهرداری صورتجلسه کردیم که این فرد را با اجازه شورا به مراجع قضایی و معاونت فنی و عمرانی را نیز به قسمت تخلفات کارکنان شهرداری معرفی کنیم اما خوشبختانه اعضای شورا تصمیم گرفتند و تصویب کردند که هر دو به مراجع قضایی معرفی شوند.

درخواست اسحقی برای تشکیل جلسه 

آجودان زاده در ادامه از نامه  اسحقی به رییس شورا در روز 27 اسفند ماه خبر داد و گفت: ایشان طی یک نامه ای به شورا اعلام کرده است که در صحن علنی شورا برخی مسایل به طور ناحق، مغرضانه و نابخردانه مطرح شده است و درخواست کرده است که به دلیل مسایل مغرضانه مطرح شده توسط کمیسیون تحقیق و نظارت، جلسه ای با حضور رییس و اعضای شورا، شهردار، معاونین شهردار، مدیران کل حراست، حقوقی و رییس شهرداری منطقه 4 و آقای اسحقی و خود این فرد( ف  ر) تشکیل شود تا حق از ناحق تشخیص داده شود!

وی ادامه داد: یعنی آقای اسحقی با تشکیل این جلسه قصد دارد مسایلی را مطرح کند که این ابلاغ ها را با اجبار برخی افراد صادر کرده است و شاید از طریق شهردار وقت، معاونین وقت و یا هر شخص دیگر تحت فشار بوده است تا قبل از طی مراحل جذب این فرد، ابلاغ ها را صادر کند.

وی افزود: وقتی که آقای دکتر اکبرنژاد در جلسه فوق العاده شورا که برای بررسی لوایح تشکیل شده بود، این نامه را مطرح کردند، در حضور تمامی اعضای شورا گفتم این آقایی که می خواهد با تشکیل جلسه حق را از ناحق تشخیص دهد، باید در جلسه ای که ما در کمیسیون تشکیل داده بودیم، حضور می یافت و از خود دفاع می کرد.

رییس کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر در رابطه با اینکه آیا تشکیل این جلسه مانع از ارجاع موضوع به مراجع قضایی خواهد شد، تاکید کرد: در هرصورت طبق مصوبه اعضای شورا، این موضوع به مراجع قضایی فرستاده خواهد شد و ایشان می خواهد با تشکیل این جلسه از خود دفاع کند در حالی که ایشان نه در جلسه کمیته کارشناسان حضور داشتند و نه در جلسه کمیسیون تحقیق و نظارت.

صادر کنندگان ابلاغ ، مقصران اصلی هستند

وی پاسخ به این سوال که مسبب و مقصر اصلی این موضوع چه کسی است، ابراز نمود: فردی که ابلاغ ها را صادر کرده است، مقصر و مسبب اصلی این موضوع است و قطعا از طرف نهادهای نظارتی نیز قصوری صورت گرفته است. سیستم حراست ، بازرسی ، حقوقی و... که در بحث جذب افراد دخیل هستند و کاملا مطلع هستند که سیستم پرسنلی شهرداری از یک چارت معین و مشخص برخوردار است و وقتی یک نفر خارج از چارت سازمانی در یک قسمت مشغول به کار است، باید حتما نظارت بیشتری انجام می دادند و در نقطه مقابل این موضوع، افرادی هستند که با وجود اینکه هیچ وقت در شهرداری حضور نمی یابند، اما به دلیل اینکه نام آنها در سیستم استخدامی شهرداری وجود دارد، حقوق دریافت می کنند! این موارد باید توسط سیستم های نظارتی شفاف سازی شود و حساسیت بیشتری به خرج دهند و عملکرد افراد را مورد پایش وبررسی قرار دهند که آیا یک فرد در سیستم حضور دارد یا خیر، استخدام شده است یا نه؟

از شهین باهر سلب مسئولیت نمی شود و باید دستور بررسی دهد 

آجودان زاده در خصوص اینکه شهردار در جلسه علنی شورا ، موضوع را به اسحقی ارتباط داد و به نوعی از پاسخ دادن طفره رفت، گفت: یک بُعد قضیه این است که در زمان ورود این فرد به شهرداری، آقای  شهین باهر شهردار نبودند و مسبب اصلی شهردار و یا فردی است که در آن زمان ابلاغ را صادر کرده است و اکنون باید پاسخگو باشد اما اینکه ما امروز مسئول هستیم و خطایی که در زمان گذشته و در زمان عدم حضور ما در سازمان رخ داده است به ما مربوط نمی شود، به معنای سلب مسئولیت از دوش ما نیست و افرادی که در حال حاضر مسئولیت دارند، باید دستور بررسی صادر کنند و اکنون نیز آقای شهردار قول داده اند می توانند به حراست ، بازرسی و حقوقی دستور دهد تا این موضوع را بررسی کنند.

وی در پایان اظهار داشت: بنده بعنوان نماینده مردم باید شفاف سازی کنم و اینکه بارها می گوییم که نباید در مجموعه شهرداری جذب های غیرقانونی انجام شود، یکی از غیرقانونی ترین نوع جذب ها همین مورد اخیر است و با وجود اینکه بنده در سال 90 مسئولیتی نداشتم، نمی توانم خود را کنار زده و بگویم که به من ربطی ندارد و باید همه افرادی که مسئولیت دارند، موضوع را بررسی کنند.