تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۴۱

در گفتگوی نوروزی تبریزبیدار با حجت الاسلام برگی مطرح شد؛

در بازدیدهای عیدانه، با پرهیز از خودنمایی سطح زندگی خود را پایین آوریم تا فقرا خجالت نکشند / شان و وقار حضرت زینب(س) در روز دوم فروردین رعایت شود

حجت الاسلام برگی گفت:کسانی که از لحاظ مال دنیا غنی هستند و نیازی به خودنمایی ندارند، سطح زندگی خود را به خاطر رضای الهی به حدی برساند که اگر فردی ندار به خانه او وارد شود از فقر خود خجالت نکشد.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار

عید نوروز از دوران باستان در میان ایرانیان از جایگاه والایی برخوردار بوده به طوری که  با رسیدن ایام نوروز و عوض شدن یک سال شمسی مردم ایران دل ها و دیده های خود را نو می کنند این شور و شوق همواره با آداب و رسوم نیک و پسندیده ای همراه بوده، اسلام نیز به عنوان کامل ترین دین و اجتماعی ترین دین ها، همیشه مدافع  خوبی ها و برحذر کننده از  بدی ها است. آداب و رسومی مانند دید و بازدید ٰو صله رحم نو شدن دل ها و خانه ها از مواردی است که  مورد تایید دین مبین اسلام استٰ در کنار این برخی تحریف ها و بدعت ها درباره ایام نوروز  مطرح شده است،  نوروز از نگاه اسلام بهانه ای شده تا به پای صحبت های یکی از وعاظ  معروف تبریزی بنشیم. حجت الاسلام رسول برگی که روحانیون صاحب سبک در تبریز به شمار می رود با حضور در تحریریه تبریزبیدار، نکات جالبی درباره دیدگاه اسلام به اعیاد و نوروز گفت، متن زیر حاصل گفتگوی هیئت تحریریه با این  روحانی تبریزی است.

منطق اسلام در مقابل اعیاد، نگاه ها را از مادیت و شهوت به معنویات و بندگی معطوف کرد

تبریزبیدار؛ با عرض سلام و خوش آمد، در ایتدا  بفرمایید عید واقعی از منظر اسلام چیست و نظر اسلام  درباره عید نوروز به چه شکلی است؟

بسم الرحمن الرحیم، درباره عید باید گفت خداوند تبارک تعالا در این باره در برخی از آیات اشاره ای داشته است، در جریان مائده آسمانی حضرت عیسی(ع) به خوبی اشاره می شود که حضرت از پروردگار تقاضا می کند که  مائده ای برایمان بفرس که آن روز برای ما روز عید باشد، عید نه تنها در اسلام رد نشده بلکه بسیار هم مورد تایید است  به خصوص اگر عید واقعی باشد، در زمان جاهلیت مردم آن زمان، اعمال  مخصوص و مشخصی درزمان عید داشتند که با آمدن اسلام روح تازه ای در حیات بشر دمیده شد، اسلام در موضوع عید به مسئله عبودیت و بندگی اشاره ای داشته است، روز قربان که یکی از  اعیاد بزرگ مسلمین است، روز ازبین بردن نفس  درون و بندگی در مقابل پروردگار احدیت است، عید فطر  هم به نوعی دیگر به عبودیت اشاره ای دارد انسان بعد از یک ماه دینداری  و عبادت به مرحله تقوا و بندگی نزدیک می شود و گویی دوباره متولد می شود، یعنی  منطق اسلام در مقابل اعیاد، نگاه ها را از مادیت و شهوت به معنویات و بندگی معطوف کرد.

Image title

عید نوروز  از اعیاد مورد تایید اسلام است /  احسن الحال یعنی آرامش با ذکر خدا

 فردی از امام صادق(ع) سوال کرد: یابن رسول الله ، کدام یک از اعیاد فطر و قربان بر دیگری برتری دارد؟ حضرت فرمود: یکی از اعیاد دیگری وجود دارد که نسبت به این دو برتری و فضیلت دارد، آن هم عید ولایت و غدیر است، اعیاد فطر و قربان، تکمیل عبادت فردی است اما در جریان غدیر،  تکمیل دین انجام می پذیرد، امیرالمومنین (ع) در مقابل اعیاد زمان جاهلیت  عیدی را معرفی می کند که در تمام دوران ها، جاویدان است، حضرت می فرماید: هر روزی که انسان در آن گناهی انجام ندهد  همان روز برای او بزرگترین عید است، اسلام  به طور کلی اعیاد قبل از خود را نفی نکرده بلکه برخی اعیاد که ریشه در انسانیت و معنویت دارند، مورد تایید اسلام هستند، به طور نمونه عید نوروز  از اعیادمورد تایید اسلام است، در بحارالانوار  از امام صادق (ع) روایت است که یکی از شاگردان امام در روز نوروز به دیدار حضرت آمد، حضرت فرمود: معلی بن خنیس می دانی امروز چه روزی است؟ شاگرد امام گفت: یابن رسول الله امروز روز مهمی نیست و فقط عید عجم ها است، ایرانی ها در چنین روزی عید می گیرند، حضرت فرمود نه این چنین نیست،  نوروز روز الست است، روزی است که پروردگار از بندگانش برای بندگی پیمان گرفته است، در دعای تحویل سال می گوییم حول حالنا الی احسن الحال، منظور از احسن حال چیست؟ آیا پول و مادیات است؟ چه کسی به مادیات به خوشبختی کامل رسیده است؟ احسن الحال زمانی است که انسان با ذکر خداوند به آرامش می رسد.

Image title

اسلام به نوروز هدف و جهت داده است

نوروز  اول سال است و با گذشت 365 روز وارد این تعداد  روز جدید خواهیم شد، هنگامی که به زیارت کعبه می رویم، نقطه شروع  و پایان طواف حجر الاسود است، اول سال هم با نوروز شروع می شود و در نهایت باز هم به نوروز ختم می شود، اسلام نه تنها نوروز را رد نکرده بلکه برنامه هایی هم برای آن ترسیم کرده و جهت داده است.  روایت است که هدیه ای به امیرالمومنین آوردند حضرت علت را پرسید جواب دادند، نوروز است، حضرت فرمود هر روزتان را نوروز کنید کنایه از اینکه  بندگی خدا را کامل کنید،  آداب و روسمی نیز توسط اسلام برای نوروز تدارک دیده ، غسل  و صله رحم از توصیه های اسلام برای نوروز است،  همه این ها نشان دهنده این مطلب است که اسلام ارزش واقعی را در بندگی خداوند می داند و مهم نیست این ارزش ها قبل از اسلام وجود داشته یا با ظهور اسلام پدیدار گشته است، چون نوروز قبل از اسلام وجود داشته و اسلام به نوروز هدف و جهت داده است.

سال حیوانات، خرافات نجوم چینی است

تبریزبیدار؛ در بحث نوروز برخی خرافات وجود دارد، آیا اینکه اسامی حیوانات بر روی سال گذاشته می شود چقدر صحیح است؟

شاخه ای از علم نجوم مربوط به کشور چین است، خرافاتی در گذشته وجود داشت که  کره زمین بر روی شاخ یک حیوان بنا شده ، دلیل علمی  برای این مسئله وجود ندارد و به همان خرافات و نجوم چینی و هندی بر می گردد که وارد فرهنگ ما ایرانیان شده وگرنه در تاریخ و فرهنگ ایران چنین چیزی وجود نداشته است، در کنار این برخی مسائل وجود دارند که به معنای واقعی خرافات نیستند، مانند قمر در عقرب، حاشیه سازی برای نوروز به قدری زیاد بوده که گاها متن و اصل نوروز از یاد ها می رود، به طور مثال چهارشنبه سوری  وجود ندارد، پریدن از روی آتش جزو رسوم زرتشتی است  یا همان سیزده بدر که وارد نوروز کرده اند و جزو خرافات است.

نوروز ابتدای خلقت و اولین تابش نور خورشید است

تبریزبیدار؛ اینکه گفته شود واقعه غدیر در ایام نوروز اتفاق افتاده؟

البته مطلب دقیقی دراین باره وجود ندارد ولی از همان روایتی که از امام صادق(ع) نقل شد تصریح می کند، نوروز ابتدای خلقت است، روزی است که چشمه ها جاری شدند، نوروزی روزی است که نور خورشید برای اولین بار تابیدن گرفت،در آخر می فرماید: نوروز روزی است که حضرت ولی عصر(عج) در آن روز ظهور خواهند کرد، در رابطه با 13بدر هم می توان به 2گونه به این جریان نظر کرد،  اول اینکه مدیریت کردن این روز مهم است، گفته می شود روز طبیعت است، اگر واقعا از باب طبیعت نگاه کنیم،  حتی می توانیم تهدید ها را به فرصت تبدیل کنیم،  شب یلدا هم به این شکل است   یک دیدگاه وجود دارد که در شب یلدا دور هم جمع شویم و  به قصد خوردن هندوانه و دیگر هیچ، یک جریان دیگری هم وجود دارد که در این روز به دیدار بزرگ تر های فامیل و طایفه برویم و صله رحم انجام بدهیم، این یک فرصت است، از پیامبر اکرم(ص) روایت است مه می فرماید: یعنی زمستان بهار مومن است، چون   روزهای کوتاه این فصل برای روزه داری و شب های دراز آن برای عبادت مناسب است.

Image title

در این وضعیت اقتصادی، با رعایت حال هم، به یکدیگر رحم کنیم

تبریزبیدار؛در دید و بازدیدهای نوروز برخی اسراف ها  انجام می شود، این معضل را مخصوصا در این وضع اقتصادی چگونه باید رعایت کرد؟

در یکی از سخنرانی ها درباره رحم و ترحم صحبت کردم، رحم آن نیست که چیزی به طرف بدهیم و برود، رحم آن است که ابتدا شخصیت طرف مقابل را حفظ کنیم، از یکی از انبیای بنی اسرائیل نقل شده است که خداوند فرمود: می خواهم این قوم و قبیله را عذاب کنم، مردم به سمت پیامبر الهی هجوم آوردند که چاره کار چیست،آن پیامبر به قوم خود توصیه کرد که سوراخ هایی را در خانه های خود تعبیه کنند تا در صورت وجود مشکل به کمک هم بر آیند، این کار را کردند و بعد از مدتی غذاب الهی هم نازل نشد، خداوند فرمود: به این قوم بگو چون به یکدیگر رحم و شفقت داشتند من هم به این ها رحم می کنم، ما شیعه امیرالمومنین هستیم و واقعا عاشق آن امام هستیم، حضرت امیر جزو کسانی بود که از مال دنیا  غنی بود ولی در نهایت سادگی زندگی می کرد حتی در زمان شهادت خود به فرزندش امام حسن(ع) وصیت کرد که پسرم برای خودم یک کفن تهیه کرده ام که  مرا با آن دفن کنید، ارزان ترین کفن را تهیه کردم تا اگر فرد تهیدستی از دنیا رفت  خجالت نکشند که با کفن ارزان دفن شود، بفهمند که علی خلیفه مسلمین هم با این نوع کفنم دفن شد، خیلی از مردان روزگار با این وضع گرانی و اسراف پیش خانواده های خود خجل هستند. این وضع در ایام نوروز بیشتر می شود، حال چاره کار در چیست؟ چاره در این است که به همدیگر رحم کنیم، با آبروی یکدیگر بازی نکنیم، پروردگار در قرآن هرجا از واژه لایحب استفاده کرده یعنی آن گناه کبیره است، پس با این حساب اسراف هم جزو گناهان کبیره می باشد، کسانی که هم از لحاظ مال دنیا غنی هستند  نیازی به خودنمایی ندارند، سطح زندگی خود را به خاطر رضای الهی  به حدی برساند که  اگر فردی ندار به خانه او وارد شود از فقر خود خجالت نکشد.

صله رحم برای رضایت خدا باشد نه برای چشم و هم چشمی و تحقیر دیگران

تبریزبیدار؛ نگاه اسلام به مسافرت و صله ارحام  در ایام نوروز  چیست؟

صله ارحام جزو توصیه های دین است  حتی در روز عاشورا نیز صله ارحام توسط امام حسین(ع) قطع نشد،امام صادق فرمود: به دیدار همدیگر  بروید و مظلومیت جدم حسین را به یاد آورید، پیامبر در ماه مبارک رمضان هم  صله رحم را توصیه می کند، صله ارحام باعث دوام عمر و برکت خانه می شود، پیامبر فرمود: میهمان  همراه خود برکت می آورد و هنگام ترک خانه بلاهای آن خانواده را نیز از بین می برد، حتی اهل سنت هم بر این روایت اتفاق نظر دارند، صله ارحام باید برای رضایت خدا باشد نه اینکه برای چشم و هم چشمی، اگر کسی لباس نوعی به تن کند که قصدش  تحقیر دیگران باشد روایتی نقل کرده اند که این فرد تا زمانیکه آن لباس در تن اوست، فرشتگان آسمان ها و زمین اورا لعن و نفرین می کنند، چون شخصیت یک بنده خدا را زیر سوال می برد، اسلام دین مسافرت و سیر و گردش است، زیارت گاهها طبیعت،  نگاهی به آثار گذشتگان برای عبرت گیری باشد نه از باب کوروش پرستی و امثالهم،  ائمه معصومین دائما در حال مسافرت بودند،  نوروز هم به عنوان یک تعطیلات زمان مناسبی  برای مسافرت است ولی باید  قوانین  مربوط به رانندگی هم در جاده ها رعایت شود.

Image title

شان و وقار حضرت زینب(س) در روز دوم فروردین رعایت شود / هیئت ها عزاداری در این روز را تعطیل نکنند

تبریزبیدار؛  روز  سوم فروردین  مصادف با  شهادت حضرت زینب(س)  می باشد، احترام این روز چگونه باید رعایت شود؟

همیشه برای من این جای سوال بود که مدافعین حرم چرا می گویند: کلنا عباسک یا زینب؟ خیلی عجیب بود ما کجا و حضرت عباس(ع) کجا؟ چرا باید این جمله گفته شود؟ گفتم بگویید نحن فداک یا زینب، بعدها  یکی از فرماندهان جبهه مقاومت در یک مجلسی مطرح کرد و گفت: تروریست های تکفیری به نزدیکی حرم حضرت زینب(س) رسیده بودند به نحوی که  در فاصله چند صد متری حرم قرار داشتند، تعریف می کرد به خاطر نزدیکی با داعش بیسیم های آنان را رصد می کردیم،  یک دفعه دیدیم یکی از فرماندهان داعش با حالت تمسخر گفت: این عباسک یا زینب؟ یعنی  ای زینب عباس تو کجا است؟ می گفت این جمله به قدری سنگین و ناراحت کننده بود که یکی از بچه های حزب الله لبنان پشت بیسیم با صدای بلند و رسا گفت: کلنا عباسک یارینب، یعنی همه ما عباس تو هستیم یا زینب، این جمله چنان موجی در بین رزمندگان ایجاد کرد که در یک ساعت تمامی تکفیری ها را به عقب راندیم، نوروز برای ما محترم و مبارک است ولی باید این نکته را در نظر داشته باشیم که ریشه ما  در ایمان ما است، اگر عشق و علاقه ای هم به اهل بیت و امام حسین(ع) داریم مدیون حضرت زینب هستیم علامه بحرالعلوم  جلوی ضریح امام حسین(ع) می ایستاد و می گفت: یابن رسول الله به زیارت  همه معصومین رفته ام و گفتم  ای اهل بیت  ماندگاری اسلام مدیون امام حسین است اما امروز آمدم تا بگویم یا اباعبد الله ماندگاری اسلام  مدیون حسین است و ماندگاری حسین مدیون زینب، مردم ما مخصوصا جوانان نشان دادند که علاقه خاصی به سیدالشهدا دارند، این علاقه و گریه ها را مدیون حضرت زینب هستیم زیرا اگر حضرت زینب نبود کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود، پس به همین خاطر احترام این روز برای ما واجب است، خواهشمندم در این روز مراسمات عزاداری  تعطیل نشود، فقط در این سال  مصادف با  ایام نوروز  شده است. پس شان و وقار حضرت زینب در این روز رعایت شود.

گفتگو:صابر عیسی پور

تنظیم: محمدرضا دهقان نژاد