تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۱۸:۰۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۵۴

در گفتگوی نوروزی تبریزبیدار با رییس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی مطرح شد:

جوانپور: درخواست معرفی دانشجویان دانشگاه آزاد جهت حضور در کمیته صیانت از آرا در فتنه 88

جوانپور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی با حضور در تحریریه تبریزبیدار به بیان اقدامات و عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

بعد از انقلاب اسلامی ایران در سال 57 توجه به بخش آموزش  در کشور رونق گرفت،  بی توجهی رژیم طاغوت به بهداشت و آموزش مردم ایران، کشور را از لحاظ فرهنگی و نرخ باسوادی  در سطح پایینی قرار داده بود بعد از انقلاب اسلامی دانشگاه ها  به شدت گسترش پیدا کرد  و تعداد دانشجویان نیز در مقایسه با گذشته قابل قیاس نبود،  دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد آموزشی غیر دولتی در ایران روی کار آمد و هم اکنون نیز به عنوان یکی از دانشگاههای معتبر کشور در حال فعالیت است، به همین مناسب فرصت را مغتنم شمردیم تا در گفتگویی تفصیلی با دکتر عزیز جوانپور  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی در تحریریه تبریزبیدار،  از فعالیت ها و اقدامات این دانشگاه آگاه شویم، متن زیر  حاصل گفتگویی هیئت تحریریه تبریزبیدار با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی است.

با روی کار آمدن ولایتی انتظارات از دانشگاه آزاد بالا رفت

تبریزبیدار: بعد از تغییراتی که در سطح کلان در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد و بعد از آمدن آقای ولایتی ، رویکرد دانشگاه آزاد در دوره جدید و با تغییر سیاست گذاری ها ، چطور بوده است؟

باتوجه به تغییراتی که در هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه روی داده است و با حکم رهبر معظم انقلاب ، آقای دکتر ولایتی بعنوان رییس هیئت امنا و رییس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی انتصاب شدند و قطعا انتظارات بالا رفت تا منویات رهبری در رابطه با دانشگاه آزاد انجام شود. قطعا رهبر انقلاب در خصوص دانشگاه آزاد دیدگاههایی دارند و در دیدار با دکتر ولایتی اعلام کرده بودند که دانشگاه آزاد در بعضی مواقع در مسیر انقلاب حرکت نکرده بود. لذا نقد هایی در خصوص گرایشات قبلی این دانشگاه وجود داشت. رهبر انقلاب چندین مورد را بعنوان انتظارتشان از دانشگاه مطرح کرده بودند که اولین مورد تحول در حوزه مسائل فرهنگی بود. مورد بعدی نقش و حضور پررنگ دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پژوهش بود. دانشگاه آزاد در گذشته اکثرا در مسیری حرکت کرده بود که به خیل عظیمی از مشتاقان تحصیلات عالی در کشور جوابگو باشد و در همین راستا برای تامین امکانات از قبیل دانشگاه ، دانشکده و ساختمان و... حرکت کرده بود. اما در این موضوع غفلت اتفاق افتاده بود که دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان یک دانشگاه مردمی که مردم نقش زیادی در تشکیل این دانشگاه داشته اند، بایستی در مسائل مهم کشور نقش ایفا کند. مخصوصا در این دوران که کثرت دانشجو مفهومی ندارد و باید به کیفیت پرداخت شود. یکی از نگرانی های رهبر انقلاب این بود که به دلیل گسترش و وسعت دانشگاه آزاد در سطح کشور، توجه زیادی به مسائل فرهنگی صورت نگرفته بود. لذا اقای دکتر ولایتی از اولین روزی که این مسئولیت را برعهده گرفتند، بر روی دوموضوع تاکید ویژه ای داشتند. و یکی از اولین انتصاباتشان ، حضور آقای دکتر کلانتری در معاونت فرهنگی دانشگاه بود و اکنون شاهد هستیم که دانشگاه آزاد در حوزه مسائل فرهنگی بسیار خوب کار کرده اند و انصافا در انتخاب معاونین فرهنگی واحدهای استانی بسیار با دقت عمل کرده اند تا از نیروهای فرهنگی و کارآمد استفاده شود و هم اینکه اخیرا سند راهبردی فرهنگی دانشگاه نوشته شد که یکی از اسناد مهم و اساسی در دانشگاه ها است که با استفاده از اسناد بالادستی فرهنگی نوشته شده است و سمت و سوی دانشگاه آزاد اسلامی را در حوزه فرهنگی مشخص کرده است.

رویکرد دانشگاه آزاد پژوهش محور شده

وظایف قسمت های مختلف دانشگاه مشخص شد و دستورالعمل های لازم برای مشکلاتی که بعضا در بحث رفتاری و یا پوشش دانشجویان وجود داشت، اعلام و ابلاغ شده است و در اختیار دانشگاه های واحد استان ها قرار گرفته است.به هر حال بعضی ساختارهایی در دانشگاه آزاد ایجاد شد که قبلا سیاست تغییر این ساختارها در پیش گرفته شده بود. رویکرد دانشگاه در حوزه پژوهش به طور کلی تغییر کرده است و دانشگاه آزاد رفته رفته به دانشگاه مسئله محور تبدیل می شود و اکنون داتشگاه آزاد در بحث تولید علم در کشور اول است و در جهان رتبه 5


با دستور ولایتی دانشگاه آزاد وارد مباحث دریاچه ارومیه شد

تبریزبیدار: سهم دانشگاه آزاد استان در تولید علم چقدر است؟

دانشگاه آزاد استان جزو پنج دانشگاه آزاد برتر کشور است. پنج دانشگاه آزاد تهران، علوم تحقیقات، اصفهان، تبریز و قزوین ، ۵ دانشگاه آزاد برتر در حوزه پژوهش هستند. دانشکاه آزاد در این حوزه مسیر خود را تغییر داده است و به دنبال این است که ساختار و بودجه سیستم را به سمت و سوی جدیدی ببرد. بطوریکه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، با دستور آقای دکتر ولایتی ، وارد بحث دریاچه ارومیه شده است. و مرکز تحقیقات حوزه آبریز دریاچه ارومیه را تشکیل داده ایم و بحث دریاچه ارومیه یکی اژ معصلات ملی و استانی ما است . این مرکز تحقیقاتی راه انداری شده و در ستاد احیای دریاچه ارومیه فعالیت هایی را انجام داده ایم .همچنین طبق دستور آقای ولایتی وارد موضوعات ربع رشیدی ، رصدخانه مراغه شده ایم که جزو مفاخرتاریخی استان هستندکه سالهای زیادی است که ناتمام و ناقص مانده اند.

در دانشگاه آزاد واحد مراغه رشته نجوم ایجاد کردیم

تبریزبیدار : در خصوص رصدخانه چه کار خواهید کرد؟

کمک خواهیم کرد تا به هویت قبلی خود بازگردد و احیا شود و در واحد مراغه رشته نجوم ایجاد کرده ایم.رصد خانه مراغه که زمانی مرکز نجوم در جهان اسلام بود و علیرغم توجه مسئولین و میراث فرهنگی ،کاملا ناقص مانده است و ما آمادگی خود را برای ورود به این موضوعات اغلام کرده ایم و با میراث فرهنگی تفاهم نامه ای هم امضا کرده ایم.

ترجیح می دهیم تا توسط اساتید خود آثار علمی تولید کنیم

تبریزبیدار:در بحث تبریز۲۰۱۸ دلنشگاه آزاد ورود نکرد؟

در خصوص بحث تبریز۲۰۱۸، دو کتاب توسط اعضای هییت علمی دانشگاه تالیف شده است برای معرفی تبریز و تاریخ این شهر و معماری این شهر. برگزاری همایش وظیفه دانشگاه آزاد نیست و نتیحه ای هم ندارد . ما ترجیح می دهیم تا توسط اساتید خود آثار علمی تولید کنیم.

در سال88به من فشار آوردند 200نفر دانشجو معرفی کنم تا کمیته صیانت از آرا تشکیل دهند اما مخالفت کردم/ رویکرد دانشگاه آزاد در زمان مرحوم هاشمی مشخص بود

تبریزبیدار: آیا قبول دارید قبل از دوران جدید دانشگاه آزاد، این دانشگاه به پاتوقی برای سیاسیون تبدیل شده بود تا به مقاصد سیاسی شان برسند؟

بله. بنده در دوره های قبل نیز در دانشگاه آزاد مسئولیت داشتم.در سال ۸۸ در این دانشگاه رییس بودم.  من شخص آقای جاسبی را استثنا می کنم ولی آیت الله هاشمی در  مجموعه دانشگاه ازاد رییس هیئت موسس و هیئت امنا بودند و رویکردشان مشخص بود و‌بارها در ایام انتخابات با من تماس گرفته می شد ومسائلی گفته می‌شد که بنده اصلاموافقت نمی‌کردم اما رویکردشان کاملا مشخص بود. اما اکنون این افکار و رویکرد کاملا تغییر کرده است.در سال ۸۸ با من تماس گرفتند و گفتند که ۲۰۰ نفر دانشجو معرفی کنیم و آنها برای این ۲۰۰ دانشجو کارت صادر کزده تا بعنوان اعضای صیانت از آرا در پای صندوق های رای حضور یابند. که من اعتراض کردم که شورای نگهبان چه کاره است. ناظرین فرمانداری، هیئت نظارت، هیئت اجرایی چه کاره هستند؟ قانونا این ها ناظر هستند. پاسخ دادند که احتمال تقلب وجود دارد درحالیکه هنوز انتخابات شروع نشده بود.اکنون مشاهده می‌کنید که روند کنونی با آن زمان چقدر تفاوت پیدا کرده است.

تبریزبیدار: آیا در روند آن زمان ،از اموال دانشگاه برای فعالیت های خود استفاده می‌کردند؟

بله!!!

هیچ کمکی از طرف دولت برای دانشگاه آزاد انجام نمی شود

تبریزبیدار: تعامل دانشگاه آزاد استان در سطح کشور با وزارت علوم و در سطح استان با سایردانشگاه های استان چگونه است؟

ما با سه وزارت خانه علوم، بهداشت و آموزش و پرورش کار می‌کنیم. در بحث مدارس سما و اموزشکده های فنی ، با وزارت آموزش و پرورش کار می‌کنیم و تمامی هماهنگی ها و صدور مجوز از طرف آموزشو پرورش صورت میگیرد. در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی وپیراپزشکی با وزارت بهداشت در ارتباط هستیم و مجوز رشته های خود را از وزارت بهداشت دریافت میکنیم و معرفی دانشجو در این رشته ها توسط وزارت بهداشت انجام میشود و وزارت علوم برای رشته های غیر پزشکی نظارت می‌کند و مجوز رشته های غیرپزشکی را از وزارت علوم دریافت می‌کنیم و اژ نظر فضای آموزشی،فضای ورزشی ،اعضای هیئت علمی و... نظارت میکند‌.هرچند که دانشگاه آزاد،دانشگاه کم برخوردار است بطوریکه در بحث وام های دانشجویی امکانات اندکی در اختیار دانشگاه آزاد قرار میدهند . اخیرا سوپسیت گوشت و مرغ و ... یرای پخت و پز که قبلا برای تهیه این اقلام کمک میکردند اماالان ما این اقلام را به طور آزاد تهیه میکنیم و هیچ کمکی از طرف دولت صورت نمی پذیرد. اما ما خود را طبق مصوبات شورای انقلاب فرهنکی ملزم میدانیم که زیر نظر وزارت علوم و بهداشت قدم برداریم.در سطح استان نیز دانشگاه تبریز بعنوان دانشگاه مادر، از طرف وزارت علوم ناظر هستند و با ما در ارتباط هستیم. اما این هماهنگی ها به معنی هماهنگی در تصمیمات نیستبطور مثال رشته ذامپزشکی بیش از ۲۵ سال در دانشگاه آزاد در حال تدریس است و دانشگاه تبریز بعد از ما این رشته را ایجاد کرده است. حال ما نمیتوانیم‌بکویم که دانشگاه تبریز نمی تواند این رشته را ایجاد کند و یا در رشته های معماری،حقوق وحسابداری جلوتر از دانسگاه آزاد هستیم. لذا هماهنگی های ما بیشتر در سطخ کلان است.

در سند راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد، هدف اصلی تربیت نیروی جوان تراز انقلابی است

تبریزبیدار: سهم دانشگاه آزاد در تربیت دانشجوی تراز انقلاب چقدر است؟

در سند راهبردی فرهنگی دانشگاه آزاد، هدف اصلی تربیت نیروی جوان تراز انقلابی است و هرچقدر کار و تلاش و هزینه میکنیم، همگی در این سمت و سو قرار دارد که به این هدف برسیم.

Image title


تبریزبیدار: در کوتاه مدت ، و بعد از تغییر رویکرد دانشگاه،دستاوردی در این قضیه داشته اید؟

برای رفتن به این سمت و سو باید مسیر طی شود و اینطور نیست که تنها با آمدن آقای ولایتی و تغییر رییس دانشگاه به این هدف رسیده خواهد شد. اگر بخواهیم این مسیر با موفقیت طی شود، باید کارهای کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت انجام شود. و با اولویت بندی فضا به سمتی حرکت کند که ما بتوانیم نیروهای تراز انقلاب را تربیت کنیم.‌این هدف نهایی ما است و نمی توان گفت که دانشگاه چقدر سهیم است. ولی تمام تلاش و برنامه ریزی ما رسیدن به این هدف است. و برای رسیدن به این موضوع هنوز فاصله داریم.

برنامه ریزی دانشگاه این است که برروی اساتید زیر۴۵ سال سرمایه گذاری کند

تبریزبیدار: در خصوص این موضوع ،بحث تربیت هیئت علمی انقلابی را چقدر در پیس گرفته اید؟

از الزامات تربیت دانشجوی انقلابی، تربیت اساتید انقلابی است.بعضی از اساتید از گذشته جذب این دانشگاه شده اند و مدت هاست هویت این اساتید شکل گرفته است و برنامه ریزی دانشگاه این است که برروی اساتید زیر۴۵ سال سرمایه گذاری کند و نباید از اساتید۶۰ ساله انتظار بیشتری داشته باشیم.هرچند که از آنها هم استفاده خواهیم کرد.‌ ما هروقدر هم نرم افزاری کار کنیم، بخش عمده تربیت نیروی انقلابی برعهده استاد است

تبریزبیدار: در حال حاضر برنامه ای برای تربیت اساتید انقلابی دارید؟

بعد از آمدن آقای ولایتی ،دوره های مختلف اندیشه ای،فکری برای اساتید در سطوح‌ مختلف برگزار کرده ایم( برای هیئت علمی موجود)مانند طرح شهید شهریاری که در سطح بالایی برای اساتید برگزار شده استدر بحث جذب هیئت علمی ، رویکردمان را عوض کرده ایم و افرادی را جذب میکنیم که در خدمت اهداف ما باشد و داتشگاه و دانشجو را به این سمت هدایت کند.اینطور نیست که هرفردی که متقاضی شد، جذبش کنیم و قطعا در جذب دقت کافی می‌کنیم. مخصوصا در جذب نخبگان جوان که می توانند تحول آفرین شوند که دارای انگیزه و قدرت علمی بالاهستند و تعدادشان هم کم نیست. داتشگاه آزاد در مسیری حرکت میکند که زمینه جذب این افراد در دانشگاه فراهم شود. این قطعا یک برنامه بلند مدت است و نمی توان یک شبه دردانشگاه انقلاب کرد و تمامی اساتید موجود را کنار بگذاریم و‌اساتید جوانان را جذب کنیم. اما با برنامه ریزی و تحول می توان به تدریج به ابن هدف برسیم. داتشگاه در مسیر انسجام بخشیدن به جوانان انقلابی حرکت میکند مانند تشکلهای انقلابی ازقبیل بسیج و... . که با هدایت آنها و برگزاری دوره های مختلف به این دانشجو ها، بتوانیم از نظر معرفتی تقویتشان کنیم.

گفتگو: تحریریه تبریزبیدار

تنظیم: حمید وظیفه