تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۵۹:۵۹ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۶۲

بررسی راهکار تحقق شعار سال در گفتگو با نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس؛

بیمقدار:دولت هر روز یک بخشنامه صادر نکند/ 2نفر سرمایه گذار حاضر شدند تا مشکلات بلبرینگ سازی تبریز را حل کنند

شهاب الدین بیمقدار نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با تبریزبیدار به چگونگی تحقق رونق تولید در کشور، پرداخت.

شهاب الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تبریزبیدار به تبیین شعار انتخاب شده رهبر انقلاب برای سال 98 پرداخت و اظهار داشت: سال روتق تولید نباید فقط در حد شعار بماند وفقط در مراسمات و همایش ها استفاده شود بلکه باید به طور دقیق وارد مرحله اجرایی شود.

خدمات نیز باید در کنار تولید به بهبود وضعیت اقتصادی کمک کند

وی گفت: واحد های تولیدی بخشی از این شعار هستند که باید به تولید بپردازند، همچنین  واحد های خدماتی مانند گردشگری و برخی کارهای خدماتی نیز  باید در جهت رونق تولید با کارخانجات هم صدا شوند، بنابراین تحقق شعار سال  محدود به واحد های تولیدی  و کارخانجات نیست بلکه همه گیر و سراسری است.

بزرگترین مشکل واحد های تولیدی همان سود مرکب تسهیلات بانکی است

وی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی و به منوازات آن هیئت دولت باید از ورود بی حساب و کتاب  کالاهای خارجی مخصوصا کالاهای لوکس جلوگیری کنند ارز کشور باید در محل  مورد نیاز  خود مصرف شود، مجلس در بودجه سال 98 مصوباتی برای تولید کشور در نظر گرفته بود، از جمله اینکه سود مرکب تسهیلات بانکی  باطل شود ولی شورای نگهبان با این مصوبه مخالفت کرد و در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام  با نظر شورای نگهبان موافقت کرد، در واقع در شرایط حاضر بزرگترین مشکل واحد های تولیدی همان سود مرکب تسهیلات بانکی است، امیدواریم در این تصمیم تجدید نظر شود و به تولید کمکی شود.

مردم سهم ویژه ای در رونق تولید دارند/ با خرید کالای ایرانی کمک حال اقتصاد باشیم

بیمقدار با اشاره به بحث فرهنگی در ارتباط با خرید کالای ایرانی  تصریح کرد: هر کالایی که تولید می شود، باید بازار مصرف نیز داشته باشد و بازار مصرف داخل هر کشور بهترین بستر برای فروش کالای داخلی است، بنابراین مردم نیز با خرید کالاهای ایرانی می توانند در رونق تولید داخل سهم ویژه ای داشته باشند، خرید کالای خارجی  به بهبودی وضعیت اقتصادی کمکی نخواهد کرد.

نمی شود هرروز بخشنامه صادر کرد و انتظار رونق تولید داشت

وی بیان داشت:  یکی دیگر از عوامل تحقق رونق تولید توجه به قانون و مقررات است،  نمی شود هر روز بخشنامه جدیدی صادر کرد و انتظار پیشرفت اقتصادی داشت، در تنگنا قرار دادن تولید کنندگان برای دریافت ارز دولتی در خرید مواد اولیه از مهمترین مشکلات تولید کنندگان است، بجای اینکه ارز دولتی را در تهیه مواد اولیه کارخانجات به کار بگیریم، صرف واردات کالاهای غیر ضروری می کنیم، در خود تبریز واحد تولیدی وجود دارد که صادر کننده نیز محسوب می شود،2ماه طول کشید تا ارز نیمایی واردات مواد اولیه  برای آن کارخانه فراهم شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی باید روند  کارهای اداری را تسریع کنندو کسی را که به جامعه خدمت می کند را اذیت نکنند.

Image title


کنسرسیوم جدیدی برای مزایده ماشین سازی تبریز تشکیل شده است

بیمقدار گفت:  خبر جدیدی که در ارتباط با بلبرینگ سازی تبریز می توان داد این است که  در حال حاضر 2 نفر از سرمایه گذاران حاضر شدند تا با تزریق منابع مالی و سرمایه گذاری از مشکلات این واحد تولیدی بکاهند و  خط تولید در این کارخانه از سر گرفته شود، مشکلات ماشین سازی تبریز هم با مشخص شدن تکلیف خریدار سابق  قابل حل است، اخیرا هم کنسرسیومی  برای مزایده دوباره ماشین سازی تبریز تشکیل شده است، اکثر واحد هایی که به بخش خصوصی واگذار شده اند، همین مشکلات را دارند.

صنعت فرش آذربایجان   دچار کمبود مواد اولیه است

وی یاد آور شد: دولت باید مقررات را  آسان کند، هرروز تصمیمی جدیدی اتخاذ نکند،  نگاه بانک مرکزی فقط به تهران نباشد،  باید کل تولید در کشور را در نظر بگیرد، روند  واردات مواد اولیه و قعطات باید تسهیل شود، به طور نمونه تولید کنندگان فرش در کشور با مشکل مواد اولیه روبه رو هستند، چرا؟ چونکه پشم به مقدار کافی وارد نشده در نهایت مواد اولیه فرش، کمیاب شده است، صنعت فرش در آذربایجان شرقی از پیشینه و اقتصاد قوی برخوردار است ولی نباید اقدامی بکنیم  تا این صنعت دچار رکود شود،