تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۳۶:۰۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۷۲

در گفتگوی نوروزی تبریزبیدار با رئیس هیئت ووشو تبریز مطرح شد؛

بودجه ورزش های دیگر قابل مقایسه با فوتبال نیست/ بی مهری مسئولان اجازه نداد مسابقات «ووشو» تبریز2018 برگزار شود

شهرام شه داور رئییس هیئت ووشو تبریز با حضور در تحریریه تبریزبیدار، به تشریح فعالیت های «ووشو» و مشکلات آن در استان پرداخت.

سروریس ورزشی تبریزبیدار؛

همیشه ورزش های رزمی از اصالت خاصی برخوردار بود به طوری که چندین هزار سال قبل راهبان بودایی در غارها و کوهستان ها برای تهذیب نفس و آمادگی جسمانی  این ورزش ها را  انجام  می دادند, با گذشت زمان و پیشرفت و توجه ویژه به ورزش,  هنرهای رزمی شاخ و برگ گرفت, به طوری که در حال حاضر بیش از هزار سبک و رشته مختلف در سراسر جهان آموزش داده می شود, ورزش ووشو هم به عنوان ورزش ملی کشور چین یکی از این هنرهای رزمی است که  که نسبت به بقیه رشته های رزمی دیرتر وارد ایران شده است  ورزشی که روح و روان را همزمان با جسم صیقل می دهد, میهمان عیدانه تحریریه تبریزبیدار, شهرام شه داور, رئیس هیئت ووشو تبریز است که درباره چگونگی آموزش ووشو و جایگاه آن در ایران و استان برایمان می گوید,  باهم به گفتگوی هیئت تحریریه با رئیس هیئت ووشو  تبریز می نشینیم.

تبریزبیدار: معرفی مختصری از خودتان و فعالیت هایتان در این رشته بفرمایید؛

شهرام شه داور هستم از سال 69 در این رشته فعالیت کرده ام و در مسئولیت های مختلف حضور داشتم و در سطح قهرمانی کار کرده ام و از زمانی که فدراسیون ووشو مستقل شده است، اولین دبیر هیئت ووشو استان من بوده ام و تا جایی که توانسته ام، برای ووشوی استان خدمت کرده ام و اکنون نیز رییس هیئت ووشوی شهرستان تبریز هستم. از سال 75 مربی گری می کنم و از سال 80 در رده های سنی مختلف در بحث قهرمان پروری فعال بوده ام.

Image title

امکانات شهرستان ها نسبت به تبریز بیشتر است

تبریزبیدار: امکانات هیئت شهرستان تبریز در مقایسه با شهرستان های دیگر چگونه است؟

امکانات هیئت های ووشوی شهرستان ها نسبت به تبریز بیشتر است. و هیئت استان حمایت خوبی از آنها می کند و به همین دلیل شهرستان ها در لیگ تیم داری می کنند و یکی از دلایل دیگر حمایت نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر شهرستان ها از تیم ها است.

اولین مدال آسیایی ووشو بانوان را یک تبریزی کسب کرد/ مسئولین تربیت بدنی نسبت به ووشو کم لطفی می کنند

تبریزبیدار: بعنوان رریس هیئت ووشو تبریز ، یک  مربی و استاد قهرمان پرور در رشته ووشو ، انتظاراتتان از مسئولین چیست؟

نه تنها در این رشته ، بلکه در تمامی رشته های ورزشی، اولین انتظار از مسئولین، حمایت است. الان ووشو در ایران یک ورزش نوپا و جوان است و تقریبا بعد از تمامی ورزش های رزمی دیگر وارد کشور شده است اما  در این بازه زمانی کوتاه، بخوبی توانسته خودش را بالا ببرد و در مسابقات آسیایی و جهانی مدالهای زیادی کسب شده است و استان ما نیز در این موفقیت ها سهیم بوده است و اولین مدال را در بانوان خانم نقیان در مسابقات آسیایی میانمار در قسمت ساندا کسب کرده است که اهل تبریز است. لذا سهم استان در این موفقیت ها کم نبوده است اما متاسفانه به دلیل عدم حمایت مسئولین، این نفرات به مرور فراموش شده اند. به عنوان مثال به دلیل اینکه ارتباط خوبی با رییس فدراسیون داریم، تصمیم گرفتیم مسابقاتی را به مناسبت تبریز2018 در تبریز برگزار کنیم و مسابقات جام پارس را که اکثرا در زاهدان برگزار می شود ، در تبریز برگزار کنیم اما متاسفانه نمی دانم به چه علت مسئولین تربیت بدنی کم لطفی کردند و یا برنامه ریزی هایشان با این مسابقات تداخل داشت، نتوانستند هماهنگی های لازم را انجام دهند و ما موفق به برگزاری مسابقات در تبریز نشدیم. مسابقاتی که نزدیک به 15 کشور در این مسابقات حضور می یابند که متاسفانه این کار صورت نگرفت.

ایرانیان به سخت کوشی شهرت دارند

تبریزبیدار: با توجه به اینکه کشورهای شرق آسیا خاستگاه ورزش های رزمی هستند و همیشه در این رشته ها اول بودند، چه عواملی باعث شده که در سالهای اخیر تیم های ایرانی آنها را کنار زده و در رتبه اول قرار بگیرند؟

معمولا مسابقات آسیایی سنگین تر و دشوارتر از مسابقات جهانی است چون که در هنرهای رزمی، ورزشکاران آسیایی و مخصوصا شرق آسیا همواره حرف اول را می زنند. ولی ایرانیان همیشه به سختکوشی معروف بوده اند و در هر کاری اگر بخواهیم پیشرفت کنیم، باید در 2 بُعد تلاش کنیم. ابتدا مهم ترین مسئله سختکوشی خود فرد است که باید با سختکوشی و وقت گذاشتن و تلاش کردن، بتواند پیشرفت کند. مورد بعدی مسائل اداری و لجستیکی است که این برعهده فدراسیون ها می باشد و طبیعی است که اگر فدراسیونهای کشور با سایر فدراسیون ها و فدراسیون جهانی و آسیایی ارتباط خوبی نداشته باشند و نماینده داوری نداشته باشند، مطمئنا عقب می مانیم. الان در فدراسیون ووشو یکی از محسنات امر این است که رییس فدراسیون ووشو ایران، رییس غرب آسیا نیز است و طبیعتا هرگز اجازه نخواهد داد که حق ورزشکاران ما پایمال شود. حضور این افراد در فدراسیون جهانی و آسیایی سهم 30 درصدی در موفقیت ورزشکاران دارد، بقیه مربوط به تلاش ورزشکاران است. مربی خوب تاثیر زیادی در موفقیت دارد اما به شرط اینکه شاگرد وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.

Image title

تبریز در «تالو» همیشه حرف اول در کشور را می زند/ قهرمان پروری متفاوت تر از قهرمانی است

تبریزبیدار: سطح استعداد ووشوکاران استان را در چه حدی می بینید؟

الان در استان سطح سانداکاران ما نسبتا پایین است. از همان آغاز ورود این رشته به ایران( سال 69) همیشه در استان در قسمت ساندا ضعف هایی داشته ایم. اما در تالو معمولا مقام هایی را کسب کرده ایم اما در ساندا ضعیف بوده ایم. امسال آقای بهروز اصغری موفق به کسب مدال طلا شدند. البته در رده جوانان قبلا مدالهایی کسب شده بود اما در رده بزرگسالان برای بار اول بودکه این امر محقق می شد. موضوع مهم عبارت است از اینکه ابتدا باید مربی قهرمان پرور وجود داشته باشد تا بتواند استعداد ها را شکوفا سازد. استعداد همیشه وجود دارد و به طور مثال می شود از یک زمین شوره زار نیز محصول بدست آورد اما مهم این است که فردی باشد که این محصول را بدست آورد. لذا مربیان ما باید سطح فنی خود را بالا ببرند و این کافی نیست و باید قهرمان پروری کنند. قهرمان پروری آیتم های زیادی دارد که باید یک مربی همه این آیتم ها را داشته باشد. این آیتم ها عبارتند از اختصاص دادن وقت و زمان زیاد، تمرین های مداوم، حفظ نُرم شاگرد و... . حتی فردی را که نیمه استعداد هم دارد ،می شود بالا برد. در میان مربیان ، خانم جعفری اولین مدال طلای آسیا(کره جنوبی ۲۰۰۷)در رده سنی نوجوانان و آقای محمد گنجی نژاد مدال نقره جهانی (مالزی ۲۰۰۶)رده سنی جوانان را برای کشور کسب نموده اند  و الان در حال تدریس و آموزش ووشو در تبریز هستند و امیدواریم که در سالهای آتی قهرمان معرفی کند. هرچند که قهرمان بودن، به معنی توانایی این فرد در پرورش قهرمان نیست. قهرمان پروری متفاوت تر از قهرمانی است و خوب یاد دادن سخت تر از خوب یاد گرفتن است.

از خانه ووشو تبریز فقط یک بالکن در اختیار داریم/ ورزشکاران تبریزی مستقیم در چین  ووشو یاد گرفته اند

تبریزبیدار: آیا می توان گفت که آذربایجان شرقی مهد ووشو است؟

نه به این صورت که مهد ووشو باشد . در زمانی که ووشو تازه وارد استان شده بود، شاید می شد این حرف را زد مخصوصا با حضور آقایان اسدیان، ولیزاده، لاله که اهل تبریز بودند یا عده ای از صاحبان سبک که اهل آذرشهر بودند. کلمه مهد ووشو زیاد درست نیست. به طور مثال اکنون در تبریز خانه ووشو وجود دارد. اما آیا امکانات حداقلی برای خانه ووشو نیز وجود دارد؟ در حالیکه یک بالکن در طبقه دوم سالن را در اختیار ما قرار داده اند و اسمش را گذاشته ایم خانه ووشو که خیلی پایین تر از سطح استاندارد است. در سطح استاندارد حدافل باید یک سکوی 8 در 8 ساندا و یک تالو فیلد 16 در 10 وجود داسته باشد. لذا آنجا خانه ووشو نیست و ما هم مهد ووشو نیستیم. بله از  ابتدا به ساکن ورود این رشته به ایران ، این رشته در استان کار شده است و آقایان اسدیان و ولیزاده مستقیما به چین رفته و این رشته را یاد گرفته اند. اگر در داخل استان صحبت کنیم، تبریز شاخص است و تقریبا 70 درصد نیروها در تبریز هستند.زمانی در سطح کشور در بخش تالو بر روی آذربایجان حساب باز می کردند و تالو فیلد اکنون در 5 شهر تبریز، اصفهان، مشهد، تهران و کرمانشاه وجود دارد. تا حدودی در میانه راه افول داشتیم اما دوباره در حال پیشرفت هستیم.

Image title


تبریزبیدار: در بحث تیم داری، اسپانسری وجود دارد که از تیم های استان حمایت کند؟

اسپانسر برای منفعت خودش از یک تیم ورزشی حمایت می کند. مثلا در بحث فوتبال چون همه گیر است، اسپانسر بخاطر این همه گیر بودن و مطرح شدن نامش سرمایه گذاری می کند. در واقع تیزر 10 ثانیه ای تلویزیونی برای اسپانسر بهتر از اسپانسرینگ ورزشی مثل ووشو است. مگر اینکه واقعا علاقمند این رشته باشد.

 فوتبال ورزش نیست /  برای اولین بار مسابقات انتخابی تیم ملی ووشو بانوان با حمایت بهتاج در تبریز برگزار شد 

تبریزبیدار: معمولا این دیدگاه وجود دارد که اگر امکاناتی که در اختیار فوتبال قرار داده می شود، در سایر رشته های ورزشی تقسیم شود، نتیجه بهتری از فوتبال گرفته می شود. شما با این نظر موافقید؟

به اعتقاد من فوتبال اصلا ورزش نیست بلکه یک بازی است. ورزش، چیزی است که فرد واقعا کار می کند نه اینکه بازی کند. کشتی، جودو، تکواندو، ووشو، کاراته، کوهنوردی، دوچرخه سواری و... ورزش است. یک فرد باید ورزش کند و ورزیده شود تا بتواند بازی توپی انجام دهد. الان شما می بینید بیشترین بودجه در فوتبال هزینه می شود و فوتبال جنبه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد. لذا من اصلا فوتبال رابا سایر ورزش ها مقایسه نمی کنم. چون بودجه فوتبال یک بودجه ورزشی نیست و خیلی بالا است .الان یک فوتبالیستی که قرار نیست حتی یک بازی هم به میدان برود و کل فصل را در نیمکت می نشیند، قرارداد میلیونی می بندد. مثلا دو سه سال قبل در دسته اول فوتبال ، این قرارداد 15 میلیون تومان بود در حالیکه این قرارداد بازیکن نیمکت نشین دسته اول قابل مقایسه با کل بودجه هیئت ورزشی نیست. به همین خاطر بحث کردن در رابطه با فوتبال بی نتیجه خواهد بود. 

البته در آذربایجان شرقی علاوه بر فوتبال، در دوچرخه سواری نیز بخاطر برگزاری تور دوچرخه سواری، کل بودجه را صرف این تور می کردند و هرکدام از هیئت های ورزشی بودجه می خواستند، می گفتند که پول نداریم. اما خوشبختانه بعد از آمدن آقای بهتاج در مدیریت ورزش استان، این رویه اصلاح شده است و لازم می دانم در همین جا تشکر کنم که برای اولین بار مسابقات انتخابی تیم ملی ووشو بانوان در تبریز برگزار شد که با حمایت های آقای بهتاج بود.

35 مربی ووشو در تبریز وجود دارد که 8 نفر خانم هستند

تبریزبیدار: چند مربی ووشو در تبریز وجود دارد؟

تقریبا 35 مربی ووشو وجود دارد که 8 نفر خانم هستند.

بدترین خبر برای یک مربی قهرمان پرور این است که شاگردش بدون مدال برگردد

تبریزبیدار: بعد از اینکه سالها در این رشته کار کرده اید و قهرمان پرورش داده اید، مهمترین عاملی که شما را ناراحت کرده است، چیست؟

بدترین خبر برای یک مربی قهرمان پرور این است که شاگردش بدون مدال برگردد و بازگرداندن روحیه از دست رفته این شاگرد سخت ترین کار ممکن است. هرچند که من همیشه به شاگردانم می گویم که حق ندارید صرفا بخاطر مدال کارکنید.ولی به هرحال بدترین لحظه همان لحظه ای است که فرد بعد از مدت ها تلاش و زحمت به مدال دست نیابد. یک مربی زمانی از کار شاگردانش راضی می شود که برنامه اش اجرا شود.

Image title

زکات علم آموختن است/ 30 سال است در این رشته زحمت کشیده ام

تبریزبیدار: احساس شما از اینکه دانش و تجربه خود را به جوانان انتقال می دهید، چیست؟

زکات علم آموختن است. اگر از جیبم پولی را در صندوق صدقات می اندازم، زکات مادی من است و زکات دانش و تجربه نیز همین آموزش و انتقال دانش به دیگران است.من نزدیک به 30 سال است در این رشته زحمت کشیده ام.این تجارب پول نیستند که نگه دارم و خرج نکنم. به همین خاطر من خودم دنبال افرادی هستم تا بیایند و اندوخته های خودم را منتقل کنم. بهترین حس و حالم هم زمانی است که یک حرکت را که به شاگردانم آموزش می دهم ، به درستی اجرا شود.

گفتگو و تنظیم: حمید وظیفه