تبریزبیدار
شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۰۱:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۷۹

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

مسیر شیرین و پرسود برای تحقق شعار سال در استان / رونق تولید با شکلات های خوش آب و رنگ

در آذربایجان شرقی صنعتگران ما با تولید شیرینی و شکلات با بسته های کوچک و خوش آب و رنگ برای تحقق راهبرد گام دوم و شعار سال، مسیری شیرین و پرسود را هدف گذاری کرده اند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ، 

«ضرورت تقویت اقتصاد مستقل ،درون زا و برون گرا، تولید انبوه و با کیفیت و  صادرات محور برای تاثیر گذاری در زندگی امروز و فردای جامعه» این بخشی از منشور راهبردی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است  که زمینه رونق اقتصاد ملی را به همراه دارد.

سالی که از سوی مقام معظم رهبری به «رونق تولید» نامگذاری گردیده، رسالت تولید کنندگان از یک سو و حمایت مردم و مسئولین از کالای داخلی از سوی دیگر، بیش از پیش احساس خواهد شد.

 تولید موضوعی که ما در آذربایجان شرقی در زمینه آن ظرفیت های  بالقوه ای داریم و تقریبا حرف اول را می زنیم. یکی از ظرفیت هایی که می توانیم با تقویت آن گام های خوبی در زمینه تولید  برداریم صنعت «شیرینی و شکلات» آذربایجان شرقی است.

بله اینجا در آذربایجان شرقی صنعتگران ما با تولید شیرینی و شکلات با بسته های کوچک و خوش آب و رنگ برای تحقق راهبرد گام دوم و شعار سال، مسیری شیرین و پرسود را هدف گذاری کرده اند.

تولید 50 درصد شیرینی و شکلات کشور توسط صنعتگران استان

غلامعلی راستی قائم مقام رییس سازمان صمت آذربایجان شرقی در این باره به تبریزبیدار می گوید: صنعتگران ما 50 درصد از شیرینی و شکلات کشور را با 600 نوع محصول و 15 برند ایرانی را به بازار های جهانی عرضه می کنند.

وی خاطر نشان می کند: 54 درصد از شیرینی و شکلات ما به 60 کشور دنیا صادر می شود.

همچنین جعفری دبیر انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار ما می گوید: تنوع محصول در این بخش تنها به شیرینی و شکلات متمرکز نمی شود. تولیدکنندگان ما
محصولات آردی از جمله بیسکویت و کیک را هم در سبد تولید خود دارند.

وی می افزاید : این اقتصاد شیرین با اشتغالزایی 300 هزار نفری سالانه 300  هزار تن انواع محصول را روانه بازار می کند.

ضعف هایی از جنس تکنولوژی بومی

جعفری تاکید می کند: البته برای عبور از شرایط خاص اقتصادی حاکم در کشور و رسیدن به اهداف تعیین شده باید عیوب ساختاری و ضعف های مدیریتی در داخل باید حل شود.  مثلا ایجاد شهرک صنعتی ویژه شیرینی و شکلات و بومی سازی تکنولوزی و تجهیزات و همچنین تولید مواد اولیه در داخل راهکارهایی هست که می توان با پرداختن به آنها این صنعت را تقویت کرد.

بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ایشان در روز اول فروردین در حرم مطهر رضوی حکایت از ایجاد تحول در صورت رونق تولید دارد.

معظم له در این سخنرانی فرمودند:«امّا این مسئله‌ی اصلی و اساسی، رونق تولید است. اگر تولید شد، آن وقت در بخش های مختلفی تحوّل ایجاد خواهد شد؛ اگر رونق تولید وجود داشته باشد، هم تأثیر می گذارد در اشتغال، هم تأثیر می گذارد در کم کردن تورّم، هم حتّی تأثیر می گذارد در وضع توازن بودجه، هم تأثیر می گذارد در بالا رفتن ارزش پول ملّی. ببینید، اینها همه مشکلات مهمّ اقتصادی ما است. صاحب‌نظران و کسانی که مطّلع از مسائل اقتصادی هستند، تصدیق می کنند، تأیید می کنند که اگر تولید در کشور رونق پیدا بکند، مسلّماً یک چنین فواید و نتایجی خواهد داشت. این باید انجام بگیرد و در برنامه قرار بگیرد؛ هم در برنامه‌ی دولت، هم در برنامه‌ی مجلس، هم در برنامه‌ی آحاد مردمی که توانایی ورود در وادیِ تولید را دارند.»


گزارش از سیده صفوره موسویلر خسروشاهی