تبریزبیدار
سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۴۹:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۴۲۹۷

در گفتگوی تبریزبیدار با کارشناس مذهبی مطرح شد؛

حجت الاسلام برگی: نحوست سیزده، تعبیر ضدشیعی است

حجت الاسلام برگی در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص نگاه دین به نحوست روز سیزده گفت: تعبیر نحس بودن روز سیزده برگرفته از تفکر ضد شیعی است.

حجت الاسلام و المسلمین رسول برگی در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص نگاه دین به نحوست روز سیزده گفت: تعبیر نحس بودن روز سیزده  برگرفته از تفکر ضد شیعی است، چون ولادت امیرالمومنین(ع) روز ۱۳ رجب بوده است. معاویه(علیه اللعنه) این عدد و روز را نحس اعلام کرده بود.

وی ضمن انتقاد از رفتار برخی شهروندان در نوشتن شماره پلاک 13 بصورت 1+12 بیان داشت: روز سیزدهم فروردین به نام روز طبیعت است و ما می توانیم این روز را مدیریت کنیم. باید به فکر طبیعت باشیم اما متاسفانه کاری می کنیم که به روز عزای طبیعت تبدیل می شود.

این خطیب تبریزی با تاکید بر اینکه تفریح در دین منع نشده، افزود: در این روز به  دامان طبیعت برویم و نشاته های خداوند را ببینیم. دین هرگز ۱۳ بدر را رد نمی کند بلکه نیتی که ما برای رفتن به ۱۳ بدر  داریم، مدنظر است.

وی در خصوص یکی دیگر از ریشه های نحس خواندن عدد 13 به داستان اصحاب الرس در قرآن اشاره کرده و گفت: اصحاب الرس پیامبری به نام حنظله داشتند. این ها ۱۲ روستا داشتندو هر روستا را به نام یک ماه اسم گداشته بودند. جمع می شدند و با هم جشن و پایکوبی کرده و به امور فساد مشغول می شدند تا اینکه خداوند حنظله را در روز ۱۳ ماه اول به سوی این قوم فرستاد تا آنها را هشدار دهد.این افراد که صنوبر پرست بوند، انذارهای پیامبر خود را برنتابیده و ایشان را به چاه انداختند.(الرس یعنی چاه و به همین دلیل به  اصحاب الرس شهره یافتند) لذا این ها روز ۱۳ را بدلیل ارسال نبی، نحس می دانستند.