تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۱۴:۰۸ شناسه خبر : ۱۰۷۴۳۱۴

واکاوی یک مفت فروشی در صنعت تبریز؛

روایت یک نماینده مجلس از عدم تمایل دولت به برکناری متهمان واگذاری ماشین سازی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه علی رغم تشکیل پرونده قضایی، دولت حاضر به برکناری متهمان خصوصی سازی کارخانه ماشین سازی نیست. اما از سوی دیگر پوری حسینی اظهار کرده که کف دستمان را بو نکرده بودیم!

به گزارش تبریز بیدار ، محمد دهقان زاده عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی تفصیلی با خانه ملت به موضوعات مختلفی پرداخته است. حواشی جنجالی واگذاری ماشین سازی تبریز از جمله مواردی است که بود بدان اشاره شده و حاوی نکات جالبی است.

وی با بیان اینکه در همین دو سال گذشته، خصوصی‌خواری به شکل وحشتناکی در کشور رخ داده و عملا اموال ملت به غارت رفته است، افزود: نمونه آن واگذاری ماشین سازی تبریز با مبلغ 680 میلیارد تومان بود، این در حالی است که ارزش واقعی این کارخانه حدود 10 هزار میلیارد تومان است، حال چرا این کارخانه در قالب خصوصی سازی به یک فرد خلافکار سپرده شد.

علی رغم تشکیل پرونده قضایی، دولت حاضر به برکناری متهمان خصوصی سازی نیست

دهقان زاده ادامه داد: در ماه های اخیر 55 نفر از نمایندگان مجلس به این تخلفات و اتفاقات اعتراض کرده و در نامه‌ای از رئیس وقت قوه قضائیه درخواست بررسی این پرونده را کردند که خوشبختانه قوه قضائیه وارد شد و برای برخی مسئولان سازمان خصوصی سازی که اهلیت این سمت را ندارند پرونده قضایی تشکیل شد و برخی از آنها ممنوع الخروج شده اند، اما دولت حاضر به برکناری متهمان خصوصی سازی نیست.

پاسخ عجیب وزیر به نمایندگان: اجازه نمی دهند برکنار کنم

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه و عجیب این داستان، آن است که پس از صدور قرار ممنوع الخروجی برای رییس سازمان خصوصی سازی در 13 بهمن ماه سال 97، بار دیگر کارخانه ماشین سازی تبریز که ارزش تقریبی آن 10 هزار میلیارد تومان است، بار دیگر با قیمت 700 میلیارد تومان به مزایده گذاشته شد و اصرار سازمان خصوصی سازی برای مفت فروشی ماشین سازی تبریز تعجب همکاران را برانگیخت، این در حالی است که فقط زمین‌های این کارخانه دارای ارزشی بیش از 5 هزار میلیارد تومان است.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: پس از اطلاع از این اتفاق، با وزیر اقتصاد تماس گرفتیم که در مملکت چه خبر است، چرا رئیس سازمان خصوصی سازی را برکنار نمی کنید؟ شما در فراکسیون اعلام کردید این شخص را برکنار می‌کنید، چرا این کار را نکردید؟ که وزیر در پاسخ به سوالات ما اعلام کرد که اجازه نمی‌دهند. می‌گویند اگر ایشان را عوض کنیم، تمام اتهاماتش ثابت می‌شود.

کف دستمان را بو نکرده بودیم!

اما اینها در حالی است که میرعلی اشرف پوری‌حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی کشور طی گفتگویی پیرامون واگذاری ماشین سازی تبریز اظهارات بحث برانگیزی کرده و گفت:کف دستمان را بو نکرده بودیم که خریدارِ ماشین‌سازی پرونده‌دار خواهد شد! تا پیش از ماجرای بازرسی ارزهای دولتی مشکلی در اهلیت فرخ‌زاد وجود نداشت!

وی با اذعان به اینکه ماشین‌سازی را ۱۱ بار به مزایده گذاشتیم اما خریداری پیدا نشد، افزود: سال ۹۴ ماشین‌سازی را با قیمت ۶۱۱ میلیارد تومان بابتِ بدهی دولت به صندوق بازنشستگی فولاد دادیم اما قبول نکردند. هیچکس این کارخانه را بابت طلبش از دولت قبول نکرد اما یک عده می‌گویند ماشین‌سازی ۱۰ هزار میلیارد می‌ارزد.


نظرات

شهروند
IR

جناب پورحسینی از شما بعید است