تبریزبیدار
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۱۳:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۳۵۷

پیگیری تبریزبیدار در مورد مطالبات شهروندان از بیمه گرها؛

شرط سنی برای پرداخت حق بیمه آنتی هیستامین دم دستی / علوم پزشکی: به ما مربوط نیست

یکی از شهروندان با ارسال تصویری از نسخه پزشکی خود در داروخانه ادعا کرده که داروی دیفن هیدرامین نیز از پوشش بیمه خارج شده است. خبرنگار تبریزبیدار در راستای پیگیری مطالبات مردمی موضوع را پیگیری کرده است.

به گزارش تبریز بیدار ، خارج شدن برخی اقلام دارویی از پوشش بیمه ای  مدتی است که به یکی از موضوعات چالش برانگیز  بین وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر تبدیل شده است.  این اختلاف بین دو سازمان زمانی به وضوح دیده می شود که شرکت های بیمه ای چند قلم از داروهای عمومی را هم از تحت پوشش بیمه خود خارج می کند که این موضوع بیماران را با مشکل مواجه کرده است.

گران شدن دارو و همچنین کمیاب شدن آن بیماران را به ستوه آورده است. دلایلی مشخصی وجود ندارد که چرا دارو به یکباره هم گران و هم کمیاب می شود.  اخیرا پیام هایی از طرف شهروندان تبریز به تحریریه تبریزبیدار ارسال شده که نشان می دهد برخی داروهای عمومی و به ظاهر ساده نیز، هم گران و هم کمیاب شده اند و یا از پوشش بیمه ای خارج شده و به صورت آزاد محاسبه و  در اختیار بیماران قرار می گیرد.

یکی از شهروندان با ارسال تصویری از نسخه پزشکی خود در داروخانه ادعا کرده که داروی دیفن هیدرامین  نیز از پوشش بیمه خارج شده است،  دیفن هیدرامین از داروهایی است که مصرف آن بدون نسخه پزشک مجاز می باشد و به عنوان آنتی هیستامین نیز مورد تجویز قرار می گیرد. 

Image title

توصیه ای از طرف دانشگاه برای چگونگی عرضه دارو انجام نمی گیرد

قیمت گذاری دارو بر عهده سازمان های بیمه گر است

خبرنگار تبریزبیدار در راستای پیگیری مطالبات مردمی موضوع را از مدیریت داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز پیگیری کرده است. 

دکتر آقاجانی مدیر بخش دارو در گفتگو با خبرنگار این سایت خبری اظهار داشت: پخش دارو  فقط در حوزه اختیارات  دانشگاه علوم پزشکی تبریز است و قیمت گذاری و نحوه تحت پوشش قرار دان آن در اختیار سازمان های بیمه ای از جمله بیمه تامین اجتماعی است و به هیچ وجه  توصیه ای از طرف دانشگاه علوم پزشکی درباره چگونگی عرضه آن انجام نمی شود و کاملا مربوط به خود سازمان بیمه ای است.

برای مشخص شدن این موضوع با بخش اسناد پزشکی و دارویی سازمان تامین اجتماعی تبریز تماس گرفتیم و این موضوع را پیگیر شدیم.

کودکان زیر 12 سال و بیماران خاص مستثنی هستند

خانم محمدی مدیر بخش پزشکی تامین اجتماعی در پاسخ به خبرنگار تبریز بیدار  پیرامون این موضوع گفت: از تیر ماه سال گذشته برخی اقلام دارویی از پوشش  بیمه ای خارج شده اند و به صورت آزاد محاسبه می شوند. داروی دیفن هیدرامین نیز جزء آن دسته از داروها است که  محاسبه قیمت آن  به صورت خاص انجام می گیرد، بدین صورت که اگر این دارو برای کودکان زیر 12 سال تجویز شده باشد، بیمه تامین اجتماعی شامل مبلغ پرداختی می شود. همچنین اگر بیماران خاصی که با تجویز فوری پزشک از طرف بیمارستان معرفی  شوند نیز شامل اینگونه  روش پرداخت خواهند شد.

وی ادامه داد: اما در صورتی که سن بیمار  از 12 سال به بالا باشد سازمان تامین اجتماعی هیچ مسئولیتی در پرداخت حق بیمه ای دارو برای برخی داروهای دیگر هم  ندارد.  حتی اگر داروخانه  خود اقدام به  استفاده از دفترچه درمانی بیمار کند در صورت مراجعه به بیمه جهت دریافت تعرفه بیمه ای دستگاه به صورت اتوماتیک پرداخت را متوقف می کند، به همین خاطر باید گفت که برای بیماران بالای 12 سال، این دارو و برخی دیگر که به همراه این دارو از پوشش بیمه ای خارج شدند، به صورت آزاد محاسبه می شود.