تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ۲۲:۳۱:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۱۲

اولین سفیر رسمی سفیر جدید ترکیه در ایران و دیدار با نماینده ولی فقیه دراستان؛

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم: مصمم به توسعه روابط هستیم / اورس: ارتباط با ایران مسیری برای وحدت اسلامی

دریا اورس سفیر جدید ترکیه در ایران در اولین سفیر رسمی خود دیداری با با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی داشته و بر توسعه روابط دوکشور تاکید کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت السلام و المسلمین سید محمد علی آل هاشم، ظهر روز یکشنبه  در دیدار  سفیر ترکیه در ایران با وی اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز از قدیم الایام با کشور های خارجی علی الخصوص ترکیه همکاری داشته و خواهد داشت و بر این کار علاقمند و مصمم هستیم، امیدواریم مدیریت چند ساله شما در سفارت، به توسعه روابط ایران و ترکیه بیانجامد.

وی با اشاره به سفر پارسال به ترکیه خاطر نشان کرد: سال قبل در روز عید غدیر خم به مسجد ایغدیر ترکیه دعوت شدم و از نزدیک شاهد فعالیت روحانیون آنجا بودم،  همه روحانیون در آنجا احساس آرامش و راحتی می کردند.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: در جریان سیل اخیر در کشور، آسیب های جانی و مالی زیادی به مردم استان های لرستان، گلستان،خوزستان و مازندران وارد شد، از دولت و مردم ترکیه به خاطر کمک به سیل زدگان که اقلام مورد نیاز را از طریق هلال احمر به مردم ایران فرستاند، تشکر و قدر دانی می کنیم.

Image title

امام جمعه تبریز ادامه داد: بعد از کودتای نافرجام چند سال قبل در ترکیه، جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که کودتا را محکوم کرد.

وی ضمن اشاره به روابط دوستانه مردم ایران و ترکیه بیان داشت: مردم ترکیه می گویند ارتباط آنها با ایرانی ها خیلی خوب است و روابط حسنه ای با هم دارند.

در این دیدار همچنین  دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران طی سخنانی ابراز داشت: موظف هستم سلام های گرم رئیس ایالت خودمان را به مردم ایران برسانم، امیدواریم با برادری و برابری اهل تسنن و تشیع، وحدت اسلامی تقویت شود. همواره بخاطر حفظ و تقویت وحدت مسلمانان، آماده هستیم با مردم ایران مراوده زیادی داشته باشیم.

Image title

وی ادامه داد: بنده 4 ماه و در اوایل سال  2019 میلادی به ایران آمده ام و این اولین سفر رسمی من بعد از حضور در جمهوری اسلامی ایران است. از شما می خواهم با دعای خیری برای موفقیت بنده در طول دوران خدمت حضورم در تهران داشته باشید.

سفیر ترکیه در ایران ضمن تاکید بر گسترش روابط ایران و ترکیه گفت: اختیاراتی از آقای اردوغان(رئیس جمهور ترکیه) گرفته شده تا  روابط ایران و ترکیه را توسعه دهیم.

Image title

وی ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان کشورمان افزود:  این ها بلایای طبیعی بوده و قابل پیش بینی نیستند. در کنار مردم و دولت ایران هستیم تا خسارات را مرمت کنیم تا مردم دوباره به زندگی خود برمی گردند. هلال احمر ترکیه نیز در جریان سیل اخیر کمک های نوعدوستانه خود را به ایران فرستاده است.

دریا اورس ضمن تمجید از حضور سپاه و ارتش و گروه های مردمی در کنار سیل زدگان، گفت: آرزو داریم مردم ایران روزهای خوبی را سپری کنند.