تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ۰۳:۱۷:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۴۹

در جلسه دیشب شورای شهر چه گذشت؛

طرح اشرف نیا، لایحه شهرداری را کنار زد/ ایجاد شهرک امن تبریز، به هر شکل ممکن/ نقش کلیدی سپاه عاشورا در کمک به مناطق سیل زده

جلسه فوق العاده شورای اسلامی کلانشهر تبریز دیشب (سه شنبه) با حضور تمامی اعضا و شهردار تبریز در صحن علنی شورا برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  جلسه فوق العاده شورای اسلامی کلانشهر تبریز دیشب (سه شنبه) با حضور تمامی اعضا و شهردار تبریز در صحن علنی شورا برگزار شد.

انتخاب نماینده عضو شورای شهر برای عضویت در کمیسیون ماده 5 ، بررسی لایحه شهرداری در خصوص طرح تشویقی ساخت و ساز برای متقاضیان پروانه های ساختمانی و تعیین تکلیف پرونده های تخلفات ساختمانی و لایحه شهرداری برای تجویز انعقاد قرارداد و انجام امور خدمات عمومی و پشتیبانی اداری شهرداری تبریز به شرکت همشهری به مدت سه سال در ازاء انجام این امور پرداخت 2 درصد از هزینه های کل پرداختی از بابت حقوق و دستمزد کلیه کارکنان شاغل در شرکت مذکور ، دستورجلسات این جلسه بود.

 تقیپور بعنوان نماینده  کمیسیون ماده 5

در بررسی دستور جلسه اول ، تقیپور تنها کاندیدا برای حضور در کمیسیون ماده 5 بود که با 9 رای از 11 رای بعنوان نماینده شورای شهر در این کمیسیون انتخاب شد.

زور آزمایی برای تصویب طرح کمیسیون ، لایحه شهرداری و طرح پیشنهادی اشرف نیا

در ادامه این جلسه ، اعضای شورا به بررسی دستور جلسه دوم پرداختند. موضوع اصلی این دستور جلسه عبارت بود از اینکه شهرداری لایحه ای را برای طرح تشویقی ساخت و ساز برای متقاضیان پروانه های ساختمانی و تعیین تکلیف پرونده های تخلفات ساختمانی ارائه داده بود.

شهین باهر در خصوص لایحه پیشنهادی شهرداری گفت: برای ایجاد تشویق در عوارض دهندگان، این لایحه را آوردیم که این لایحه شامل تخفیفات 20 درصدی در دو ماهه اول ، 17/5 درصدی در دو ماهه دوم و 15 درصدی در دوماهه سوم است.

بهشتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز طرحی را که مصوب کمیسیون بود پیشنهاد داد که عبارت بود از تخفیف 30 درصد در کل سال.

شکور اکبرنژاد که مخالف طرح مصوب کمیسیون(30 درصد) بود، گفت: من نیز با ۳۰ درصد مخالف هستم چون که شهرداری و شهروندان هر دو دچار مشکل می شوند و لایحه شهرداری بهتر است.

اشرف نیا اما طرحی را پیشنهاد کرد که مورد استقبال شهردار نیز قرار گرفت این طرح عبارت بود از تخفیفات 25 ، 20 و 15 درصدی در شش ماه اول سال.

دبیری جبران نقدینگی های شهرداری را هدف اصلی اخذ این مبالغ دانست و گفت که بهتر است همان 30 درصد باشد.

اندیش نیز با اشاره به وام 27 درصدی بانک شهر به شهرداری و اقساط این وام که چندین میلیارد شده است، پیشنهاد شروع این تخفیفات را از 30 درصد پیشنهاد داد.

شهرداری فعلا بازپرداخت وام را نپردازد

مسعودی ریحان در ادامه این جلسه تاکید کرد : هرچقدر بتوانیم در سه ماهه اول و دوم برای شهرداری درامد سازی کنیم بهتراست و من پبشنهاد می کنم که شهرداری فعلا از دادن بازپرداخت وام به بانک شهرخودداری کند.

اکبرنژاد بعد از این پیشنهاد مسعودی خطاب به وی گفت: از راهنمایی جنابعالی تشکر می کنیم.

انتقاد نیکوخصلت از سوق دادن مردم به ساخت و ساز

نیکو خصلت با انتقاد از سوق دادن مردم به سمت ساخت و ساز گفت: نباید کاری کنیم که مردم به سمت ساخت و‌ساز بروند بلکه باید مردم کار خود را انجام دهند

شهین باهر با اشاره به معیوب بودن سیکل اقتصادی گفت: مردم پولشان را در بانک نگه می دارند و در اخرین لحظه می خواهند این هزینه ها را به شهرداری بدهند.

این تخفیف ها دردی را دوا نمی کند

تقیپور که مخالف نگاه یکسان به متخلفین و افراد معمولی بود گفت: برای ثبت در تاریخ می گویم که هیچ کدام از این تخفیف ها دردی را دوا نخواهد کرد و نباید افراد معمولی را که برای اخذ پروانه مراجعه می کنند با افرادی که تخلف می کنند و ما می گوییم تخلف کنید و بعد بیایید تخفیف بگیرید، یکسان باشد. پیشنهاد من این است که یک بار در طول سال تخفیف بدهیم آنهم با مبلغ بالا.

سرانجام طرح پیشنهادی کمیسیون که 30 درصد بود و لایحه شهرداری که 20، 5/17 و 15 درصد بودند، رای نیاوردند و پیشنهاد اشرف نیا (25 ، 20 و 15 درصد) رای آورد و تصویب شد.

 نقش ویژه سپاه عاشورا در پلدختر

در ادامه این جلسه شهین باهر که اخیرا از سفر بازدید مناطق سیل زده ایلام و لرستان بازگشته بود، به گزارش مختصری از وضع موجود در مناطق سیل زده پرداخت و گفت: در بازدیدی که به همراه استاندار و فرمانده سپاه عاشورا از مناطق سیل زده ایلام و لرستان داشتیم، مشخص شد که خسارت سیل در ایلام کمتر است اما مشکل اصلی مربوط به سد سیمره است که مخزن سد را تا یک ارتفاع ثابت تملک کرده اند و چند روستا وسط آب گیر کرده اند که به کمک موکب های موجود در ایلام و موکب شهرداری روزانه 7500 پرس غذا پخت شده و با قایق به این روستاها ارسال می شود
شهردار تبریز با اشاره به حضور دستگاه های مختلف در پلدختر به نقش ویژه سپاه در خدمات دهی در این مناطق تاکید کرد و گفت: دستگاه های زیادی از جمله بنیاد مسکن ، راهداری، ارتش و به ویژه سپاه عاشورا واقعا نقش ویژه ای در مناطق سیل زده دارند.

فاجعه ای بنام مناطق پرخطر

بعد از سخنان شهردار در خصوص مناطق سیل زده، طرح دوفوریت کمک 360 میلیاردی شورا و شهرداری به مناطق سیل زده توسط اعضای شورا تصویب شد که محرم محمدزاده ضمن تاکید بر اینکه این کمک ها دارای اهمیت هستند، گفت: بهتر است در کنار این کمک ها به افراد سیل زده، کمک هایی هم به خانواده هایی که در منطقه بهشتی تبریز در سالن ورزشی و زیر چادر زندگی می کنند، اانجام دهیم.

بابایی اقدم نیز در ادامه سخنان محمدزاده گفت: این مناطق در طرح تفضیلی تبریز مناطق پرخطر هستند و ما باید در این موضوع خیلی جدی باشیم چون که تعدادشان بیش از ۶۰ خانه هستند و کودکان بیگناه در آن وضعیت زندگی می کنند. من از شورا میخواهم  واقعا ورود کند و باید این مناطق را از نزدیک بازدید کنیم که واقعا فاجعه بار هستند و باید به هرشکل ممکن شهرک امن را ایجاد کنیم.

اکبرنژاد ضمن تایید صحبت های بابایی اقدم و محمدزاده گفت که باید به این موارد رسیدگی کنیم.

همشهری و حاشیه های تمام نشدنی اش

در ادامه جلسه دستور جلسه سوم که به شرکت همشهری اختصاص داشت، مورد بررسی قرار گرفت.

بهشتی در رابطه با این شرکت از شهردار سوال کرد که  کدام قانون اجازه میدهد شهرداری با همشهری قرارداد کارگزار ببندد؟

شهین باهر گفت: بعضی افراد فکر می کنند که اگر همشهری نباشد شهرداری با کارکنان این شرکت قرار داد مستقیم خواهد بست در حالی که اینطور نیست. نگاه ما و شورا به این شرکت یکی است و ما دلبستگی به این شرکت نداریم .این یک شرکت است که قابل حسابرسی و بررسی است . مگر در این شرکت کیسه پر از پول وجود دارد که هرکس بخواهد پول بردارد. همشهری نیز یک شرکتی است مانند سایر شرکت ها و هر تخلفی صورت بگیرد برخورد می شود اما هجمه هایی وجود دارد که بخاطر مسایل نیروی انسانی است و می خواهند این شرکت حذف شود.

 مسعودی از شهردار پرسید که چگونه قرارداد با حجم بالای ۱۵۰ میلیارد قرارداد  بدون مناقصه امضا می شود؟

شهین باهر در پاسخ به مسعودی گف: در سال ۹۶ قرارداد ما ۲۷۰۰ میلیارد بود که این قرارداد ۲ درصد است و نصفش به جیب شهردای برمی گردد.

فرهودی نیا ( مشاور حقوقی شورای شهر) با قرائت گزارشی که به وزارت کشور ارسال شده بود ، به مواردی از مشکلات مربوط به شرکت همشهری اشاره کرد.

موسایی ( قائم مقام شهرداری) در پاسخ به این گزارش خوانده شده توسط فرهودی نیا گفت: از سال ۸۰ تامین نیرو اغاز شد و سال ۹۰  رییس جمهور وقت خطاب به شهرداری ها اعلان کرد که تامین نیرو ها را تبدیل وضعیت شوند. ما ۱۲۰۰ تامین نیرو داشتیم و اعتراص کردیم که این تعداد پست خالی نداریم تا تبدیل وضعیت کنیم.
در تهران شهرداری شرکتی را ایجاد کرده بود که نزدیک به چهل هزار نفر نیرو داشت. ما نیز شرکتی در تبریز با همان ساز و کار ایجاد کردیم . ما اصراری بر شرکت همشهری نداریم اما گزارشی که به وزارت کشور ارسال شده، اشتباه است. عده ای به کارکنان همشهری می گویند که همشهری حذف شود تا شهرداری آنها را تبدیل وضعیت کند.

در پایان این جلسه اشرف نیا پیشنهاد داد که یک نفر ناظر برای این شرکت انتخاب شود.