تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۱:۴۲:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۷۱

تبریزبیدار بررسی می کند؛

سهم آذربایجان شرقی در تحقق مطالبه 8 ساله رهبری برای تربیت حافظان کلام وحی / متولیان امور قرآنی استان پاسخ می دهند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۰ در جمع فعالان قرآنی کشور تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم را خواستار شدند. در این گزارش پاسخ متولیان امور قرآنی استان در تحقق این مطالبه 8 ساله مورد بررسی قرار گرفته است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

 تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم در کشور یکی از مطالبات مهم و جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی است که در جلسات مختلف با مسئولان و چهره‌های فرهنگی و قرآنی کشور آن را مطرح کرده و به شدت برآن تاکید می‌کنند.

مطالبه 8 ساله و اقدامات موازی کارانه

معظم له در سال ۱۳۹۰ در جمع فعالان قرآنی کشور به منظور رشد و شکوفایی فرهنگی جامعه، تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم را خواستار شدند. حدود 8 سال از این موضوع می‌گذرد و لازم است نمود عینی این فرمایشات در جامعه قرآنی کشور قابل مشاهده باشد ولی آن چنان که انتظار داریم مطالبه ایشان توسط برخی مسئولان جدی گرفته نشده است.

برای تحقق این موضوع لازم است سهم دستگاه های مختلف فرهنگی مشخص شود تا ضمن پرهیز از موازی کاری، مطالبات از هر نهاد متولی در جای خود صورت گیرد.

هر چند سهم استان ها در عینیت بخشیدن به این مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب مشخص نشده و از سوی دیگر رسالت متولیان متعدد فرهنگی نیز به روشنی بیان نشده است.

سوال اینجاست که پس از حدود 8 سال از مطالبه رهبری در این زمینه، آیا عملکرد نهادها و مراکز موثر قرآنی در این خصوص شایسته و مناسب بوده  و تاکنون چه میزان از مطالبات ایشان در این حوزه محقق شده است

ستاد راهبری حفظ قرآن با مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی راه‌اندازی شد اما برخی معتقدند چون ستاد مرجعی برای آن وجود نداشت، رشد قابل توجهی در این زمینه مشاهده نشد و  برخی موازی‌کاری‌ها و اقدامات مشابه نهادها و سازمان‌های قرآنی در این زمینه، سبب شده تاکنون آمار دقیق و مشخصی از تعداد حافظان قرآن اعلام نشود و آمارها در تعداد حافظان به صورت تقریبی مخابره شود.

تبریزبیدار در گزارشی به اقدامات صورت گرفته در استان آذربایجان شرقی از سوی متولیان فرهنگی برای تربیت حافظ قرآن پرداخته است.

اداره کل ارشاد استان؛ از برگزاری آزمون و نمایشگاه تا کلاس های آموزشی با بودجه متغیر

محمد محمدپور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در گفتگو با تبریزبیدار در این خصوص می گوید: شورای توسعه فعالیت های قرآنی استان به ریاست نماینده ولی فقیه  و با دبیری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، هماهنگی مجموعه فعایت های در حوزه قرآن را بر عهده دارد.

وی ادامه می دهد: بخش مهم فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مربوط به بخش عترت و قرآن می باشد،  بدنبال فرمان مقام معظم رهبری در رابطه با پرورش 10 میلیون حافظ قرآن در کشور ماموریتی به اداره کل فرهنگ و ارشاد محول شده است که در کنار دستگاه های دیگر و سازمان های مرتبط همانند تبلیغات اسلامی، اوقاف، آموزش و پرورش تا این هدف را تعقیب کنیم.

محمدپور ادامه می دهد: 54 موسسه قرآنی در سطح استان فعالیت های مربوط به قرآن و پرورش حافظان را انجام می دهد که  تربیت حافظان 15 تا 20 جز بر عهده موسسات قرآنی می باشد که هر سال  شاهد افزایش حافظان قرآن هستیم.

وی آزمون های قرآنی را از جمله برنامه ها برای تشویق و ترغیبب  مردم مخصوصا جوانان دانسته و می افزاید: این آزمون ها  در سال 97 نسبت به سال های قبل رونق داشته است. 7500 نفر از کارمندان و از دیگر قشرها در ان شرکت کردند. سال گذشته علی رغم هماهنگی  320 هزار دانش آموز در این آزمون ها، 330 هزار نفر شرکت کردند که بی نظیر بود.

مدیر کل فرهنگ و اراشد اسلامی استان ادامه می دهد: مسابقه قرآنی «مدهامتان» نیز در عرصه مساجد استان برگزار می شود و هر سال   نسبت به سال های قبل پر رونق  می شود.

وی در ادامه به تشریح دیگر برنامه های قرآنی پرداخته و می گوید: اجرای طرح تلاوت نور در 1738 مساجد استان اجرا می شود. در سال 97 کلاس های آموزشی قرآنی برگزار شده و در سال های بعد هم ادامه پیدا می کند.

محمدپور در خصوص بودجه تخصیص یافته برای تربیت حافظان قرآن می گوید: بودجه هر ساله متغیر می باشد،  در سال 97 حدود 400 میلیون تومان در استان هزینه کردیم.  در سال 96 استودیوی قرآنی برای ضبط و صدا گذاری برنامه های قرانی در نظر گرفته شده بود که 700 میلیون تومان هزینه شد.

وی تصریح می کند: برنامه های متنوع حمایت از حافظان قرآن داشته ایم. حمایت از تولید آثار صوتی استاد زارعان و  استاد غفران نیا انجام گرفته است.

محمدپور به برنامه های آتی اشاره داشته و خاطر نشان می کند: برنامه تجلیل از حافظان قرآن در موسسات قرآن در سال 98 اجرا می شود و علاوه بر آن نمایشگاه قرآن با حضور حافظان برگزار خواهد شد.

توقف برنامه های حفظ در ایستگاه دوم و سوم 

در ادامه این مطالبه را از سید محمود حسینی رئیس اداره امور قرآنی  تبلیغات اسلامی استان مطرح کرده ایم که به تبریزبیدار می گوید:  موسسات قرآنی که در زمینه حفظ فعالیت می کنند، مجوز های آنها را اداره کل تبلیغات اسلامی صادر کرده و حمایت معنوی می کند.

وی ادامه می دهد: حدود 600 تشکل قرآنی از اداره کل تبلیغات اسلامی استان مجوز دریافت کرده اند،  تعدادی از آنها در زمینه حفظ قرآن و تعدادی دیگر در زمینه قرائت فعالیت می کنند. در طول سال معمولا تعداد زیادی به حفظ قرآن روی می آورند و چون این مساله مقوله سختی می باشد بعد از حفظ 2 یا 3 جز قرآن دیگر نمی توانند آن را به سرانجام برسانند.

اعتبارات ناچیز برای تربیت حافظان

رئیس اداره امور قرآنی  تبلیغات اسلامی استان می افزاید:  امیدواریم در سال های آینده حداقل 400 هزار نفر را حافظ کل قرآن کنیم تا گامی در  تربیت 10 میلیون حافظ داشته باشیم.

حسینی در خصوص بودجه تخصیص یافته برای تربیت حافظان قرآن می گوید: اعتیار دقیق را نمی توان گفت، چون هر ساله متغیر می باشد و یک مبلغ ناچیزی است.

صفر بودن اعتبارت دولتی و روی آوردن به موقوفات با نیات قرآنی

در همین خصوص حجت‌الاسلام رضا جعفری، رئیس اداره اوقاف و امورخیریه ناحیه یک تبریز بعنوان یکی دیگر از متولیان تربیت حافظ قرآن در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: طرح تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم را در سال 97 در بقاع متبرکه و امامزادگان اجرا کردیم و تقریبا 2 هزار و دویست نفر در تبریز در این کلاس ها حضور پیدا کردند که در رشته های حفظ و قرائت فعال بودند.

وی ادامه می دهد:  دوره های آموزشی متسابقین و تربیت مربی نیز برگزار کرده ایم و سال گذشته مسابقات شهرستانی به میزبانی تبریز برگزار شد و محافل انس با قرآن نیز شکل گرفته است که به صورت ترتیل خوانی در ایام ماه رمضان نیز انجام می شود.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه ناحیه یک تبریز در خصوص ادامه این طرح ها در سال 98 خاطر نشان می کند: در سال 98 نیز دوره ای با حضور متسابقان تبریز در امامزاده سیدابراهیم برگزار خواهد شد و امسال رویکرد مفهوم محوری و راه اندازی دوره های تفسیر نیز به این طرح ها اضافه خواهد شد.

وی در رابطه با بودجه و اعتبارات این طرح ها اظهار می کند: اعتبارات دولتی که کلا صفر بود و حتی یک ریال هم از طرف دولت برای این طرح ها در تبریز دریافت نکردیم و همه اعتبارات از محل خیّرین واقف تأمین شده است.

جعفری در خصوص طرح نهضت قرآن آموزی نیز می گوید: امسال دومین سال بحث نهضت قرآن آموزی است که سعی بر این است که امسال افراد بیشتری تحت پوشش قرار دهیم تا فاز دوم نهضت قرآن آموزی اجرا شود.

برای کسب اطلاعات جامع سراغ حسین عزیزعلی  رییس اداره قرآن اداره کل اوقاف استان رفته و مووضع را از وی مطالبه کرده ایم. وی در این رابطه به خبرنگار تبریزبیدار می گوید: مربیانی را برای دوره تربیت مربی به قم فرستادیم که الان همین افراد در حال تدریس هستند. همچنین از تعدادی موسسات قرآنی در رابطه با تربیت حافظ حمایت کرده ایم و در امامزادگان، ساختمان اداره تبری ، جامعة القرآن و در بعضی دیگر از موسسات کلاس برگزار می کنیم.

وی ادامه می دهد: هر سال یک آزمون سراسری حفظ برگزار می کنیم که در سال 97 ، هفت هزار و دویست نفر در مقطع غیر دانش آموزی از کل استان شرکت کرده بودند که تقریبا هفتاد نفر در قسمت حفظ کل شرکت کرده بودند.

رییس اداره قرآن اداره کل اوقاف استان نیز با اشاره به عدم اختصاص بودجه دولتی در فعالیت های قرآنی ، اظهار می کند: اداره اوقاف برای فعالیت های قرآنی از اعتبارات دولتی ، حتی یک ریال هم دریافت نمی کند در واقع از طرف دولت این اعتبارات داده نمی شود و کلا از طرف موقوفاتی که نیات قرآنی دارند تأمین می شود.

وی در خصوص ادامه این طرح ها در سال 98  می گوید: اساتید قرآنی را هر پانزده روز یک بار از تهران دعوت می کنیم که عنوان این دوره، دوره ارتقاء سطح حافظان و قاریان است و هدف از برگزاری این دوره کسب رتبه های ممتاز در مسابقات کشوری است تا بتوانند به مرحله بین المللی نیز راه پیدا کنند. باتوجه به اینکه چند سال است در مرحله کشوری موفق به کسب مقام اول نشده ایم، امیدواریم با آوردن اساتیدی مثل عباسی، ابوالقاسمی و ... بتوانیم درمسابقات کشوری مقام اول را کسب کنیم.

عزیزعلی  در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اداره اوقاف در بحث مدارس و دانش آموزان چقدر ورود کرده است، می گوید: همانطور که مستحضر هستید به دلیل اینکه در آموزش و پرورش معمولا غیر از نیروهای آموزش و پرورش اجازه تدریس ندارند، تاکنون نتوانسته ایم در بحث مدارس ورود کنیم اما اخیرا تفاهم نامه ای امضا کرده ایم که در منطقه یک و در مسجد الصادق مربیان ما به دانش آموزان آموزش دهند.

استقبال دانش آموزان استان از حفظ جزء سی ام کلام الله مجید / عدم دسترسی به مدیر مهدقرآن استان به دلیل ارتباط رسانه ای محدود این مرکز

نقش مهم آموزش و پرورش در تربیت حافظان قران امر مهمی است که نباید به راحتی از کنار ان گذشت. چندی پیش جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان در همایش تجلیل از یاوران قرآن در رده دانش اموزی اذعان کرده بود که بر اساس ابلاغ وزارت آموزش و پرورش سهم استان تربیت 70 هزار دانش آموز حافظ جز سی قرآن بود اما با استقبال دانش آموزان این تعداد به 213 هزار دانش آموز رسیده است.

موسه مهد قرآن استان نیز نقش اساسی در تحقق بخشیدن به این خواسته رهبر معظم انقلاب اسلامی دارد که بدلیل برخوردهای سلیقه ای مسئولین این موسسه و ارتباط رسانه ای محدود و گزینشی این نهاد با برخی سایت های خبری مدنظر خود، امکان صحبت با مدیر این موسسه میسر نشده است. 

گزارش از الهه مهدوی و حمید وظیفه

نظرات

سیما صفری
IR

خودشون می‌دونن رسانه چیه برای همون با خبرگزاریای محدود کار می‌کنن دیگه. به دنبال حاشیه‌های مسخره مثل شما نیستن