تبریزبیدار
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۳:۲۰:۰۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۸۳

گزارش تبریزبیدار از آیین رونمایی از منظومه بلند بی مهری به شهدا؛

بنگر بقیع یاران خویش را / شعر اعتراضی غیرتهرانی برای نهیب به همرزمان / عقده های 20 ساله فرزند شهید برای حجله پدر

عصر شنبه آیین رونمایی از نماهنگ «اینجا کجاست...» کاری از مرکزمتنا فضای مجازی بسيج آذربايجان شرقی با حضور جمعی از خانواده های شهدا و فعالین فرهنگی در تبریز رونمایی شد.

به گزارش تبریز بیدار ، عصر شنبه آیین رونمایی از نماهنگ «اینجا کجاست...» کاری از مرکزمتنا فضای مجازی بسيج آذربايجان شرقی  با حضور جمعی از خانواده های شهدا و فعالین فرهنگی در تبریز رونمایی شد.

برشی از منظومه بلند «گلزار شهدای وادی رحمت»

این نماهنگ روایتی از بی مهری ها در حق شهدا و  برشی از منظومه بلند «گلزار شهدای وادی رحمت» سروده حاج صمد قاسمپور می باشد كه به موضوع فرهنگ جهاد و شهادت پرداخته است.

در آیين رونمايی اين نماهنگ، جمعی از خانواده های شهدا از جمله پدر شهيدان امام پناه، آسايش و همسر شهيد علی تجلايی حضور داشتند. همچنين از يادگاران دفاع مقدس حاج كريم ارسلانی، حاج غفار رستمی، علی قادری،حاج غلامرضا احمدی، مهدی غياثی و استاد فانی در اين مراسم حضور يافتند. مرتضی صفری مدير كل صدا و سيمای استان نيز از دقايق ابتدايی تا انتهای مراسم حضور داشت. حاج حسن فرهادی پیشکسوت دفاع مقدس و مداح اهل  بیت(ع) نیز دقايقی برای امام زمان(عج) مدیحه سرایی کرد.

Image title

این نماهنگ که پیرامون موضوع یکسان سازی بوده برگرفته از اشعار دهه هفتاد حاج صمد قاسمپور و با اجرای وحید رضازاده(فعال فرهنگی و فرزند شهید) است. در نماهنگ پرمفهوم با اقتباس از مصرع «بنگر بقیع یاران خویش را» از قبور سرد و بی روح شهدا بعنوان بقیع تخریب شده یاد می شود.

وحید رضازاده در سخنانی در این جمع ابتدا ضمن خیرمقدم به همسر شهید علی تجلایی گفت: در سوسنگرد ببشتر از تبریز حق شهید تجلایی را ادا می کنند.

وی همچننی به حضور پدر شهید جبهه مقاومت اسلامی عبدالصمد امام پناه اشاره داشته و گفت: امام پناه در سال 74 قبل از ظهور تکفیری و داعش، تکلیف خود را دانسته و خود را به جنوب لبنان رساند. حق او در تبریز مغفول ماند.

Image title

بهشتی که به برهوت تبدیل شد

این فعال فرهنگی در ادامه به مووضع یکسان سازی قبور شهدا پرداخته و افزود: دلسورزان از همان موقع با نگاه تبیینی به موضوع پرداختند. خانم سپهری نویسنده ادبیات پایداری وورود کردند. حتی حاج بهزاد پروین قدس با نوشته ای تحت عنوان  «بهشت ما را به برهوت سنگ تبدیل نکنید»  به نقد این اقدام ضدفرهنگی پرداختند.

می دانستند حرف ما حق است اما لجبازی کردند

وی اصرار مسئولین بر یکسان سازی را از لجبازی آنها دانسته و اظهار داشت: در آن مقطع مسئولی به من گفت که  «می دانیم حرف شما درست است اما نمی توان با حرف چند نفر طرح {یکسان سازی} را خواباند.»

رضازاده ادامه داد: بعد از حرف های رهبر معظم انقلاب در خصوص نقد یکسان سازی، کوچکترین اراده ای از مسئولین برای اصلاح دیده نمی شود.

این فرزند شهید دوران دفاع مقدس تصریح کرد: من عقده های بیست ساله را جمع کرده و در مزار پدرم حجله خواهم زد.

در ادامه روح الله رشیدی از فعالین فرهنگی تبریز که پیش از این نقدهای جدی به یکسان سازی قبور شهدا داشته طی سخنانی گفت:  این شعر حاج صمد قاسمپور نمونه غیرتهرانی شعر اعتراضی به صاحبان زر و زور است.

Image title

وی در توصیف این شعر، خاطر نشان کرد: در این شعر وادی رحمت نمادی از گلزارهای شهدا عنوان شده که بعد از معرفی آن  وارد وادی پدران و مادران و زائران شهدا می شود.

بهترین تلنگر برای مسئولین اگر خواستند متنبه شوند

رشیدی ادامه داد: نشانه زدایی از مرار شهدا در داین شعر مطرح شده و در ادامه به همرزمان شهید نهیب زده می شود تا کاری کنند. از آنجایی که مسئولین در جواب اعتراض های نسل جدید می گویند«شما بچه هستید و از میراث شهدا هیچ نمی دانید»؛ ورود پیشکسوتان دفاع مقدس به این موضوع امری لازم بود.

وی با بیان اینکه در این شعر دعون به مبارزه و امید شده، گفت:  مسئولین اگر متنبه شدند و خواستند قبور شهدا را بارسازی کنند، این فرازها از شعر، بهترین  تلنگر است.

گفتنی است در پایان این مراسم از عوامل سازنده این نماهنگ توسط خانواده شهدا و پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل شد.