تبریزبیدار
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۱۹:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۹۳

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

ایده وزارت کشور برای شفاف سازی آرا در شورای شهر و بازتاب آن در تبریز / مخالفت هایی از جنس کاغذبازی و زمان بر بودن

هفته گذشته در صحن علنی شورای شهر تبریز، فرم هایی که توسط وزرات کشور طراحی و در اختیار فرمانداری های شهرستان ها قرار گرفته شده بود، مطرح شد که حکایت از شفاف سازی داشت. تبریزبیدار در بررسی دلایل عدم موافقت اعضای شورا با این فرم ها، به سراغ بعضی از اعضای شورا رفته و علت این موضوع را جویا شده است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

شفافیت آرا و نظرات نمایندگان (اعم از مجلس یا شورای شهر) همواره مهمترین مطالبه مردم بوده است و مردم از نمایندگان خود این انتظار را دارند که در کنار رسیدگی به مشکلات، آرای مخالف و یا موافق خود در مورد لوایح مختلف را به طور شفاف به نظر عموم برسانند و موضوع دیگری نیز که همواره مورد غفلت قرار می گیرد، حضور و یا عدم حضور نمایندگان مردم در صحن علنی مجلس و شورای شهر است.

هفته گذشته در صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز، فرم هایی که توسط  وزرات کشور طراحی و در اختیار فرمانداری های شهرستان ها قرار گرفته شده بود، مطرح شد و مهم ترین قسمت این فرم ها مربوط به نوشتن اسامی حاضرین و غایبین جلسات و همچنین قید مخالفین و موافقین لوایح یا طرح ها به همراه دلایل مخالفت و یا موافقت  در این فرم ها بود.

اکثریت اعضای شورا به دلیل اینکه این فرم ها باعث افزایش مصرف کاغذ و آسیب های زیست محیطی خواهد شد و همچنین زمان زیادی برای تکمیل این فرم ها صرف می شود، با اجرایی شدن این روند  مخالفت کردند و قرار بر این شد که با اعضای هیئت تطبیق فرمانداری در این خصوص مذاکراتی داشته باشند.

تبریزبیدار در  بررسی دلایل عدم موافقت اعضای شورا با این فرم ها که گامی هر چند کوچک در راستای شفافیت سازی بوده، به سراغ بعضی از اعضای شورا رفته و علت این موضوع را جویا شده است.

اکبرنژاد: موافق شفاف سازی هستیم اما نه به این شیوه

شکور اکبرنژاد  رییس شورای اسلامی کلانشهر تبریز  در این رابطه به تبریزبیدار می گوید: در اینصورت برای تصویب یک موضوع ساده ، حداقل 20 الی 30 برگ کاغذ مصرف می شود. این تعداد را ضرب در کل اعضای شورای شهر در کل کشور کنید و ببینید چقدر کاغذ مصرف می شود. در دنیا برای جلوگیری از مصرف بی رویه کاغذ، این کارها را از طریق رایانه و اینترنت انجام می دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این فرم ها منجر به شفاف سازی می شود یا خیر، می گوید: اصلا امکان عملی شدن این فرم ها وجود ندارد. شما خودتان در جلسات حضور دارید و مشاهده می کنید که چقدر بحث و گفتگو می شود. مگر می شود این همه گفتگو را در فرم نوشت؟

اکبرنژاد تاکید می کند: چندی پیش درجلسه ای در استانداری این موضوع را مطرح کردیم و قرار بر این شد که این فرم ها مفید و موجز طراحی شود. در خصوص شفافیت ما نیز موافق شفافیت هستیم مخصوصا در بحث حضور و غیاب که طوری نباشد هر شخص هر موقع که خواست بیاید  یا نیاید. به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست و کاهش مصرف کاغذ این تصمیم را گرفتیم.

بهشتی: طراح فرم ها کارشناس خوبی نیست /  این روش، کمکی به شفاف سازی نکرده و برورکراسی ایجاد می کند

محمدباقر بهشتی  رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نیز در این رابطه به خبرنگار تبریزبیدار می گوید: فردی که این فرم ها را طراحی کرده بود، کارشناسی خوبی نیست و فرم ها اشکالات فنی داشت.

وی در خصوص شفافیت سازی با استفاده از این فرم ها نیز اظهار می کند: فرم های مذکور بجز کاغذ بازی و افزایش مصرف کاغذ چیز دیگری در برندارد و اصلا بحث شفافیت مطرح نیست.

این عضو اقتصاددان شورا تصریح می کند: فرض کنید مطالبی را که در جلسه امروز بحث شد، اعضای شورا می بایست چندین ساعت وقت می گذاشتند تا این فرم ها را تکمیل کنند. فرم های طراحی شده توسط وزارت کشور صرفا برای ایجاد تفکر بروکراتیک طراحی شده است و قابلیت عملی شدن ندارند.

عضو حقوقدان شورا: شفافیت ایجاد می شود اما قابلیت اجرایی در شورای شهر تبریز ندارد

 فرج محمد قلیزاده  عضو هیئت رئیسه کلانشهر تبریز نیز در این خصوص به خبرنگار ما می گوید: فرم های طراحی شده در شوراهایی مانند تبریز که تعداد اعضای آن زیاد است، قابلیت اجرایی شدن ندارند و تنها در شوراهای کم عضو می شود اجرا کرد.

این عضو حقوقدان شورای شهر تبریز در خصوص شفافیت این فرم ها نیز اذعانم می کند: هر کاری که منجر به شفافیت است، باید از آن استقبال کرد و این فرم ها نیز منجر به شفاف سازی می شود اما طوری طراحی شده است که قابلیت عملی شدن ندارد و باید با انجام کارهای کارشناسی ، فرم هایی طراحی شود که بتوان آنها را اجرا کرد.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر تبریز خاطرنشان می کند: شما مشاهده کردید که مطالب مطرح شده در جلسات تا چه حد زیاد است. در صورتی که آن فرم ها تکمیل شود، باید بعد از اتمام جلسه چندین ساعت وقت بگذاریم و فرم ها را تکمیل کنیم.

فرج قلیزاده  با تاکید بر اینکه هرچقدر در تصمیم گیری ها و آراء اعضای شورا شفافیت وجود داشته باشد، بهتر است، می افزاید: ما این موضوع را با فرمانداری مطرح کردیم که در تدوین این فرم ها آن دسته از شوراهای اسلامی شهر که تعداد اعضای آنها زیاد است، نیز لحاظ شود.

پیشنهاد بابایی برای ایرادات همکاران خود

فریدون بابایی اقدم رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر نیز در این رابطه به تبریزبیدار می گوید: به لحاظ شکلی اصلا جایز نبود که زمان شورا را به تکمیل این فرم ها اختصاص دهیم. وگرنه اگر مشکل تعداد کم جداول فرم است، خوب می شود به راحتی فرمی را طراحی کرد که همه اعضای شورا بتوانند تکمیل کنند.

وی  می افزاید: حتی اگر قرار بر شفاف سازی است، می شود 3 نفر را برای نوشتن این فرم ها مشخص کرد و فکر هم نمی کنم که در مجموعه به بزرگی شهرداری برای تامین حقوق سه نفر، مشکلی ایجاد شود.

اندیش: پخش آنلاین جلسات شورا مقدم بر کاغذبازی / کاربرد این فرم ها در شورای پنج نفره است

سونیا اندیش نائب رئیس شورای اسلامی شهر تبریز به تبریزبیدار می گوید: برای تکمیل این فرم ها هر یک از اعضا باید نزدیک سه ساعت وقت بگذارد، لذا اصلا در طراحی این فرم ها کار کارشناسی صورت نگرفته بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این فرم ها منجر به شفاف سازی آرای اعضا می شود، بیان می کند: اصلا بحث شفافیت وجود ندارد و جالب است که این فرم ها برای شوراهای پنج نفره طراحی شده است. در ضمن کسی که این فرم ها را طراحی کرده است، اصلا به ساز و کار شورا تسلطی ندارد.

تنها بانوی شورذای پنجم تبریز ادامه می دهد: مذاکرات شورا ، لوایح و مصوبه ها همگی شفاف و علنی هستند و از اینستاگرام پخش می شود و دلایل مخالقت  یا موافقت اعضا با لوایح و مصوبات آنلاین پخش می شود و لذا ما از بابت شفاف سازی در شورا هیچ مشکلی نداریم.

اندیش تاکید می کند: این فرم ها بغیر از افزایش بروکراسی اداری نتیجه دیگری ندارد و تقریبا برای هر لایحه ۵۰ برگ کاغذ باید استفاده شود در حالی که اکنون دنیای دیجیتال، انفورماتیک است و پر کردن کاغذ دیگر مفهومی ندارد. به همین خاطر ما گفتیم که با وزارت کشور مکاتباتی انجام دهند تا تغییراتی اعمال شود.

در هر صورت منتظر مذاکرات شورای شهر و فرمانداری برای به سرانجام رسیدن این موضوع هستیم تا تصمیم نهایی برای این ایده وزارت کشور جهت ایجاد شفافیت در شوراهای شهر اتخاذ شود. تبریزبیدار در گزارش های آتی، سرنوشت این ابلاغیه را پیگیری خواهد کرد.


گزارش از حمید وظیفه