تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۵۵:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۹۸

تبریزبیدار بررسی می کند؛

از فرجام یکسان سازی تا چالش جمع آوری پرچم قبور مومنین/ معنویت یا زواید بصری؟

بعد از چالش فرجام یکسان سازی قبور مطهر شهدا، این بار وادی رحمت تبریز با چالش جمع آوری پرچم های مزین به اسامی اهل بیت(ع) در بالای سنگ قبور مومنین روبرو شده که صدای شهروندان را درآورده است.

به گزارش تبریزبیدار، آرامستان وادی رحمت تبریز در حاشیه شهر تبریز بعنوان آرامگاه خیل کثیری از مومنین و شهدا، اغلب روزهای هفته به ویژه پنج شنبه و جمعه ها پذیرای شهروندان تبریزی است که به زیارت اهل قبور می روند.

این آرامستان در ماه های اخیر با چالش فرجام یکسان سازی قبور مطهر شهدا بعد از موضع صریح رهبری روبرو بود که تبریزبیدار در گزارش های مجزایی بدان پرداخته بود.

اما این روزها چالش دیگری که وادی رحمت با آن مواجه شده، جمع آوری پرچم های مزین به اسامی اهل بیت(ع) در بالای سنگ قبور مومنین است که صدای شهروندان را درآورده است.

چالش نصب و جمع آوری پرچم در قبور مومنین

تعدادی از شهروندان با ارسال تصاویر و پیام های متعدد در این خصوص، گلایه خود را از جمع آوری این پرچم ها از بالای سنگ مزار عزیران خود ابراز داشته و خواستار بازگرداندن آنها شده اند.

Image title

پرچم ها را ساماندهی کنید نه اینکه جمع شوند / معنویت قبور را نبرید

شهروندی در این خصوص به تبریزبیدار می گوید: بهتر است طراحی و ساماندهی این پرچم ها به صورت استاندارد صورت گیرد نه اینکه کلا جمع شوند.

 وی از جمع آوری این پرچم ها را با تعبیر «سرقت معنویت» یاد کرده و می افزاید: مرده و زنده ما به این پرچم ها اعتقاد داریم. لطفا از طریق رسانه خود هرکاری درتوان دارید برای بازگرداندن آنها انجام دهید.

Image title

شهروند دیگری با ارسال پیامی، بازگرداندن این پرچم ها به قبور مومنین را  مطالبه مردم دانسته و می افزاید: غیرضروری خواندن این پرچم ها، توهین محسوب می شود.

شکسته شدن نشان معنوی مزار، بیشتر از مرگ خواهرم  ناراحتم کرد

وی با اشاره به شکسته شدن پرچم مزار خواهر خود، می گوید: چندی پیش به زیارت قبر خواهرم رفتم و متوجه شکسته شدن پرچم شدم که الته منحصر به مزار خواهر من نبود و شامل بقیه قبور قطعه 113 نیز می شد.

این شهروند تبریزی ضمن ابراز نارحتی عمیق خود از این موضوع تصریح می کند: شهرداری باید پاسخگو باشد. من از مرگ خواهرم آنقدر ناراحت نشدم که شکستن این پرچم مرا ناراحت کرد.

وی از پیگیری های خود از نهادهای مختلف خبر داده و خواستار ورود رسانه ها جهت جلوگیری از این مساله شد..

شهروند دیگری با ابراز ناراحتی از این موضوع می گوید: دیروز به مسئولین وادی رحمت گفتم که پرچم های اهل بیت(ع) 1400 سال است که بر پا بوده و حتی مسیحی و زرتشتی هم احترام آن را نگه می دارند، پس لطفا به مقدسات دست اندازی نکنید.

مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز: المان های غیرضروری، زواید بصری بوده و  حادثه ساز است 

اما در همین خصوص احد فلاحی مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: متاسفانه نصب المان های غیرضروری و زوائد محیطی و بصری به بهانه های مختلف در حریم قبور به یکی از معضلات اصلی آرامستان های تبریز بدل شده و شکایات و گلایه های شهروندان را در پی داشته است.

وی بیان می کند: برخی از این ها بصورت غیراستاندارد و در مکان های نامناسب صورت گرفته و برای زائران قبور خطرناک و حادثه ساز است. پرچم های نصب شده به میله های آهنی در برخی بلوک ها هم بر اثر باد و باران آسیب می بینند.

Image title

Image title

فلاحی ادامه می دهد: به لحاظ استفاده از نام ائمه اطهار(ع) و اسماء متبرکه، آسیب دیدن این پرچم ها از نظر شرعی نیز مورد اشکال است.

وی با تاکید بر اینکه پاکسازی، ایمن سازی و ساماندهی آرامستان های تبریز بر عهده این سازمان است اظهار می کند: اینکه عده ای با سلیقه شخصی بدون هماهنگی و سرخود اقدام به ایجاد تغییر در فضای آرامستان های تبریز می نماید، ضمن ایجاد آلودگی های بصری، ممکن است باعث آسیب برای سایر شهروندان باشد.

مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز از شهروندان خواست تا برای ساماندهی و صیانت از شان و جایگاه اهل قبور، از حاشیه سازی و ایجاد المان های سلیقه ای خودداری کنند.

نظرات

محمدعلی
IR

آخه این پرچم ها و میله ها تا حالا مگه تو چشم کسی فرو رفته؟ این توجیه مزخرف چیه تحویل ملت میدی آقای مسئول؟ زوائد و حاشیه ها اون مقبره های خانوادگی پولدارها هستند که طبق سلیقه و تشخیص خودشون با هر نوع معماری و هر نوع فکری ساخته میشن. این پرچم یاحسین و یازهرا چه زائده ی بصری دارن؟؟؟