تبریزبیدار
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۲۴:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۴۹۹

بنیان گذار توپخانه سپاه به روایت فرمانده دوران دفاع مقدس؛

رضایی: دست بچه های آذربايجانی، اصفهانی و تهرانی را می گرفت و توپ ها را سازمان می داد

محسن رضایی از فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با انتشار خاطره ای از نقش شهید شفیع زاده در تشکیل توپخانه سپاه می گوید.

به گزارش تبریز بیدار ، در آستانه سالروز شهادت حسن شفیع زاده بنیان گذار توپخانه سپاه پاسداران خاطره ای از زبان محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس درباره این شهید  آورده می شود.

محسن رضایی درباره این شهید می گوید: «شهید شفیع زاده بنيانگذار توپخانه سپاه بود. ايشان قبلاً در آبادان با دو سه قبضه خمپاره 120 به همراه مهدی باكری آن جبهه را از نظر تأمين پشتيبانی آتش برعهده داشتند. ولی ديگر بعد از عمليات ثامن الائمه كه عمليات هاي اصلی جنگ راه افتاد و عمليات های بزرگ شكل گرفت، هر توپخانه ای كه به دستمان می افتاد ما می داديم دست آقای شفيع زاده و ايشان خيلی با مهارت و زيركی خاصی كه داشتند، اينها را به سرعت عملياتی می كرد و دست بچه های آذربايجانی، اصفهانی و تهرانی را می گرفت و توپ ها را قبضه به قبضه سازمان می داد. عجيب بود! خيلی سريع توانست به توپخانه مسلط شود و فرماندهان خيلی لايقی را تربيت كند.

آتش توپخانه معمولاً همراه با محاسبات فنی و رياضی خيلی دقيقی است. علائم جغرافيايی كه ديده بان ها می دهند بايد تبديل به معادلات رياضی شود، مختصات بسته شود و توپخانه ها هدف محاسبه شده را بزنند؛ ايشان اينها را خيلی خوب ياد گرفت.

يادم است در عمليات فتح المبين كه يك سال و دو ماه از جنگ گذشته بود ديگر ما خودمان صاحب توپخانه بوديم و اين كار با همت آقای شفيع زاده صورت گرفت. از نظر حسن خلق هم برادر خيلی دوست داشتنی بود بعضی وقتها ما خوشمان می آمد آقای شفيع زاده و آقا مهدی را ببينيم و به چهره شان نگاه كنيم تا مقداری صفا بگيريم و حال پيدا كنيم. اصلاً انسانهای خيلی با معنويتی بودند. ان شاءاالله  با شهدای كربلا محشور باشند.

هميشه سه چهار نفر از دوستان هستند كه آدم سرنماز ، قبل از نماز در يك حالت خاصی با آنها خلوت می كند. يكی آقا مهدی هست، يكی هم آقای شفيع زاده و يكی دو نفر ديگر از دوستان. من واقعاً احساس می كنم آنها زنده هستند و جواب آدم را می دهند. اميدوار هستم خدا توفيق شهادت را به همه ما عنايت فرماید.

توپخانه سپاه را آذربايجانی ها درست كردند و نقش مؤثر توپخانه را شهيد شفيع زاده ايفا می نمود. براي دنيا خيلی مهم بود كه آيا سپاه دسترسی به توپ پيدا مي كند يا نه؟ چون تا زمانی كه سپاه با كلاشينكف مي جنگيد ، آنها مي گفتند اينها چيزي نيستند خوب كلاشينكف يك سلاح انفرادی است ، صدسال پيش با اين سلاح می جنگيدند ، اما وقتی سپاه مجهز به توپخانه شد دنيا خيلي وحشت كرد؛ مخصوصاً در عمليات فاو! دشمن از بصره حركت مي كرد تا فاو تا با ما بجنگد.

يعني بايد 12 كيلومتر مسافت طی مي كرد. اما همين كه ماشين های عراقی از بصره فاصله می گرفتند، توپخانه ما روی آنها آتش مي ريخت و تا می رسيدند به خط فاو توان جنگی خود را از دست می دادند و دچار شكست می شدن. اين توپخانه را سردار شهيد حسن شفيع زاده بنيانگذاری كرده بود.»