تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۱۲

از برجام تا پالرمو؛

تخصص گرایی پزشکیان از جراحی به FATF رسید

نماینده مردم تبریز در مجلس پیش تر در خصوص برجام اذعان کرده بود که در موضوعات غیرتخصصی ورود پیدا نمی کند اما امروز از ضرورت FATF می گوید.

به گزارش تبریز بیدار ، مسعود پزشکیان نماینده مرم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس طی سخنانی عجیب پیرامون پذیرش FATF به  عصر ایران گفته است: کسی را پیدا نمی‌کنید که کارشناس باشد، دستش در آتش باشد و در سیستم اجرایی کشور حضور داشته باشد و بگوید که ما به FATF نپیوندیم. آدم‌هایی که می‌گویند ما نپیوندیم کسانی هستند که در جریان این کارها نیستند و مسئولیتی نیز ندارند، مشکل این است که اگر نپیوندیم آن کسی که باید پاسخگو باشد همان کسی است که درگیر است.

نایب رئیس مجلس در ادامه این اظهارات خود آورده است: اصولاً آدم‌هایی که الان سرکار داریم معتقدند که باید ما به FATF بپیوندیم حالا چه درست چه غلط این اعتقاد را دارند اگر قرار است اتفاق نیفتد و مشکلی پیش آمد باید افرادی جواب بدهند که هیچ باوری به این نداشتند که این اتفاق بیفتد و همین افراد بعداً اگر مشکلی ایجاد شود می‌گویند که افرادی که سرکار هستند بی‌عرضه هستند، در واقع کس دیگری می‌خواهد تصمیم بگیرد اما افراد دیگر باید جوابگو باشند و این منطقی نیست.

این ادعا در حالی است که ظریف وزیر امورخارجه که به قول پزشکیان مسئولیتی هم دارد،  اعلام کرده که تضمین نمی‌دهد در صورت پذیرش FATF، مشکلات بانکی و تحریم برطرف شود.

از آنجایی که در  FATF  گام‌های معنی داری برای مبارزه با  تامین مالی تروریسم  مطرح شده اما پزشکیان به این سوال پاسخ نداده که  آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بعنوان مافیای حاکم بر FATF چرا در برابر جنایات رژیم صهیونیستی و آل سعود بی تفاوت بوده و از سوی دیگر سپاه پاسداران را بعنوان حامی اصلی ملت های مظلوم منطقه،  متهم به اعمال تروریستی می‌کنند.

نکته جالب دیگری که در خصوص می توان بیان کرد، گزارش امروز روزنامه کیهان پیرامون اظهارات نائب رئیس مجلس بوده که در خصوص شهر میزبان FATF  یعنی پاریس فرانسه می باشد.

کیهان در این مورد می نویسد: «پاریس همان شهری است که بالغ بر ۳ دهه است از سازمان تروریستی منافقین میزبانی می‌کند. بنابراین برخلاف ادعای آقای پزشکیان در مسئله  FATF، ایجاد شفافیت و رفع اتهام و سپس دریافت عایدی‌های اقتصادی آن نیست. ما این مسیر غلط و پرهزینه را در برجام آزمودیم و برای جلب اعتماد حریف، امتیاز یک‌طرفه دادیم اما تحریم‌ها افزون‌تر شد.»

همه این مسایل در حالی عنوان می شود که این نماینده مردم تبریز در مجلس پیش تر در خصوص برجام اذعان کرده بود: «در موضوعات غیرتخصصی همواره سعی می‌کنم ورود پیدا نکرده و اصراری نداشته باشم. بنده فوق‌تخصص جراحی قلب هستم و هیچ وقت به خود اجازه نمی‌دهم در حوزه‌های دیگر پزشکی ورود پیدا کنم.عده‌ای احساس می‌کردند با خواندن دو کتاب می‌توانند کارشناس برجام باشند. همین غیرتخصصی عمل کردن ما کشور را به این شرایط عجیب و غریب رسانده است»

همه اینها اظهارات پزشکیان در سال 96 بوده که خود را مبرا از نظر دادن در حوزه غیرتخصصی خود می کرد و امروز با چرخشی جالب، بر ضرورت پذیرش FATF  تاکید کرده و  ادله وی نیز اصرار مجریان حاضر در مسئولیت های مختلف بوده حال آنکه ظریف بعنوان مسئول مستقیم این فرآیند، حاضر به ارائه تضمین نیست.

نظرات

IR

به نام خدا موضوع: الزام دولت به درخواست از گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF به منظور: 1- پایان دادن به استفاده ابزاری از این گروه جهت هوشمندسازی تحریم‌های آمریکا علیه ایران 2- قرار دادن ایران در لیست کشورهای همکار سلام علیکم بر اساس اصل ۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عهدنامه ‏ها، مقاوله ‏نامه ‏ها، قراردادها و موافقت ‏نامه ‏‏های بین ‏المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. با این وجود دولت پس از مذاکرات با گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF در خرداد ۱۳۹۵ در یک اقدام خودسرانه در برابر این گروه متعهد شد ۴۱ الزام و خواست این گروه را اجرا کند و بلادرنگ تا حدی که می‌توانست نسبت به اجرای ۳۹ مورد از این الزامات اقدام نمود که هزینه های زیاد و بعضاً غیر قابل جبرانی را طی سه سال به ملت تحمیل نمود تا آنجا که رئیس گروه ویژه اقدام مالی که خود یک آمریکایی ضد ایرانی است و سابقه دستیاری معاون وزارت خزانه داری آمریکا در خصوص مدیریت تحریم ایران را در پرونده خود دارد، در گزارش به کنگره آمریکا اعلام نمود که رسیدن دلار در ایران به مرز ۱۴ هزار تومان حاصل زحمات این گروه بوده است. گروه ویژه اقدام مالی در طول این سه سال به عنوان ابزار هوشمندسازی تحریم‌های آمریکا علیه ایران عمل کرده است و همانگونه که رئیس این گروه هم اعلام کرد بالا رفتن نرخ ارز و کاهش شدید ارزش پولی ملی و قفل شدن اقتصاد کشور ناشی از همکاری سخاوتمندانه دولت با این گروه به ویژه تبادل اطلاعات مالی و ارائه گزارش به این گروه و پایبندی به خواسته‌های آنها مبنی بر ممنوعیت ورود ارز و طلا به کشور و پرهیز از فعالیت‌های غیر رسمی بوده است. لذا دولت باید ضمن درخواست عدم تصویب لوایح استعماری پالرمو و CFT از مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اسرع وقت از FATF در خواست نماید که حداکثر تا خرداد ۹۸ به استفاده ابزاری از این گروه جهت هوشمندسازی تحریم‌های آمریکا علیه ایران با ارائه ی تضمین های لازم پایان دهد و ایران را در لیست کشورهای همکار FATF قرار دهد. چنانچه FATF نسبت به این امر تمکین ننماید، دولت ملزم به تعلیق ادامه اجرای الزامات و همکاری با FATFبوده و باید در برابر ملت و قوه قضائیه به دلیل این اقدام خودسرانه ی نابجا و پرهزینه پاسخگو باشد.