تبریزبیدار
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۴۴:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۱۳

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال تبریزبیدار ؛

تجمعات کارگران بحق است / نگران تکرار اشتباه در واگذاری ماشین سازی هستیم / بازدید از واحد های بدون مشکل، افتخار نیست

صادق زاده با اشاره به اینکه همه تجمعات و مطالبات کارگران بحق و درست است، گفت: در کارخانه ماشین سازی بابت پرداخت حقوق کارگران مشکلی وجود ندارد نگرانی اصلی ما تکرار اشتباه در واگذاری این کارخانه به افراد است.

به گزارش تبریزبیدار ، صبح امروز چهارشنبه نشست خبری کریم صادق زاده ، دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی به مناسبت هفته کارگر در خانه کارگر استان برگزار شد.

هفته کارگر نباید رنگ و بوی دولتی داشته باشد

صادق زاده در این نشست خبری با گرامیداشت جایگاه والای کارگران و تبریک فرارسیدن هفته کارگر، گفت: هفته کارگر نباید رنگ و بوی دولتی داشته باشد و دولت باید در تشکل های کارگری نظارت داشته باشد اما دخالت نکند.

وی ادامه داد: در این شرایط نامناسب اقتصادی فشار زیادی به کارگران و خانواده های کارگران وارد می شود تلاش می کنیم تا شرمنده کارگران و خانواده هایشان نشویم.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار فراکسیون کارگری در شورای شهر تشکیل شد، خاطرنشان کرد: هدف ما این است که طبق فرموده رهبر انقلاب ، کار و کارگر در جامعه بعنوان ارزش و افتخار باشد و فرزند کارگر افتخار کند که پدرش یک کارگر است.

دولت بساط سازمان خصوصی سازی را جمع کند

دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی با انتقاد از سازمان خصوصی سازی در واگذاری کارخانجات به افرادی که اهلیت شان بررسی نشده بود، گفت: سازمان خصوصی سازی هیچ وقت به اهلیت افراد توجه نکرد و از دولت می خواهیم بساط سازمان خصوصی سازی را جمع کند چون که هیچ لذتی از سازمان خصوصی سازی نبردیم.

وی در ادامه با اشاره به بدهی صد و هشتاد و پنج هزار میلیاردی دولت به سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: اگر دولت این مبلغ را بدهد و یا حداقل بخشی از بدهی اش را تسویه کند، مشکلات سازمان تامین اجتماعی حل می شود.اموال تامین اجتماعی حق الناس است و متعلق به هیچ شخص و سازمانی نیست.

۸۵ درصد کارگران ما قراردادی هستند

صادقزاده با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ هزار پرونده در هیئت های حل اختلاف و تشخیص در دست بررسی و رسیدگی هستند ، یادآور شد: ششصد و هشتاد هزار نفر مشمول قانون کار و بیمه هستند اما متاسفانه ۸۵ درصد کارگران ما قراردادی هستند که برعکس روال مرسوم در کشور های دنیا است.

وی همچنین در خصوص واحد های صنعتی بحرانی استان بیان نمود: در زمان تحویل دولت دهم ، دویست و بیست واحد بحرانی وجود داشت که اکنون به سیزده واحد کاهش یافته است. در دولت آقای احمدی نژاد ، آقای جهرمی تلاش کرد خانه کارگر را نابود کند اما موفق نشد.

ماشین سازی و‌ بلبرینگ سازی می توانند سه شیفته کار کنند

وی ادامه داد:باید بجای ایجادکارخانجات جدید و هزینه در آنها، از کارخانه های موجود مانند ماشین سازی و‌بلبرینگ سازی و... که توانایی کار سه شیفته را دارند حمایت شود تا بتوانند به صنعت استان کمک کنند.

بازدید از واحد های بدون مشکل، افتخار نیست

در ادامه این نشست خبری صادق زاده در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزبیدار مبنی بر اعتراضات کارگری و همچنین تعیین تکلیف کارخانه ماشین سازی تبریز گفت: همیشه به مسئولین گفته ام که قبل از تجمع کارگران ، باید پیشگیری کرد و بازدید از واحدهایی که مشکلی ندارند، افتخار محسوب نمی شود.

وی ادامه داد: همه تجمعات و مطالبات کارگران بحق و درست است و باید با به رسمیت شناختن تجمعات مطالبه گری، مکان هایی برای تجمع صنفی کارگران و سایر صنف ها مشخص شود.اگر دولت بخواهد، همه مشکلات حل خواهد شد. دولت و مجلس به فکر اقشار کم درآمد جامعه نیستند.

نگرانی ما تکرار اشتباه در واگذاری ماشین سازی است

دبیراجرایی خانه کارگر استان خاطر نشان کرد: اکنون کارگران بلبرینگ سازی مواد اولیه می خواهند تا کار کنند و در واگذاری ماشین سازی تبریز، موضوع اهلیت فرد بود که توجه نشد.

وی در مورد پرداخت حقوق کارگران این کارخانه یاد آور شد: اکنون آقای شکرانی مدیر اجرایی ماشین‌سازی است و از بابت حقوق کارگران مشکلی نداریم و چک ها در زندان امضا می شود , تا آخر اردیبهشت سعی می کنیم وضعیت ماشین سازی مشخص شود اما نگرانی اصلی ما در تکرا راشتباه در واگذاری این کارخانه است.

موافق تحقیق و تفحص از شرکت همشهری هستم

صادقزاده در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد شرکت همشهری و وضعیت قرار داد این شرکت با شهرداری ابراز نمود: قرارداد شرکت تعاونی همشهری سه ماه دیگر تمدید شد تا در این مدت شرکت های جایگزین انتخاب شود و من از موافقان طرح تحقیق و تفحص از این شرکت هستم اما باید حق و حقوق کارکنان این شرکت نیز مورد توجه قرار بگیرد.

روابط عمومی شورا خیلی ضعیف است

سخنگوی شورای شهر تبریز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بعد از رفتن به شورای شهر ارتباطش با اصحاب رسانه کمتر از قبل شده است، گفت: این موضوع مربوط می شود به روابط عمومی شورای شهر که خیلی ضعیف است و به این علت است که نمی توانیم زیاد با اهالی رسانه در ارتباط باشیم.

وی ادامه داد: بزودی شاهد تغییر و تحول در روابط عمومی شورا خواهید بود و با توجه به چارت جدیدی که در نظر گرفته خواهد شد، به طور غیر مستقیم مسئولیت روابط عمومی شورا برعهده من خواهد بود.