تبریزبیدار
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۳۶:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۱۴

مدیر حوزه های علمیه کشور در تبریز مطرح کرد:

آیت الله اعرافی: ظرفیت گردشگری تبریز، دروازه ای جدید به سوی جهان

آیت الله اعرافی گفت: اگر بخواهیم صفحه گردشگری و علمی را در این شهر بگشاییم دنیای جدیدی به روی گردشگران جهان گشوده می شود، تبریز شهری است که قابلیت های فراوانی در گردشگری حلال دارد، تاریخ و فرهنگ آذربایجان نمونه کاملی از احکام اسلامی است.

به گزارش تبریز بیدار ، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه علمیه های کشور در نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری که در تالار وحدت  دانشگاه تبریز برگزار شد اظهار داشت: خدا سپاس گذارم که توفیق شد در این استان و در تبریز حضور یافتم.

وی گفت: ایران و جهان اسلام بی تردید مدیون چهره های بزرگی است که از این شهر برخواستند علمای بزرگ این دیار  خدمات ارزنده ای به اسلام و مذهب تشیع روا داشتند، سلسله بزرگ حکیمان و فیلسوفان و فقیهان علوم اسلامی زینت بخش تبریز و ایران و جهان هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  تصریح کرد: نمی توانیم در شناسنامه خود از بزرگان تبریز غفلت بورزیم، زنوزی ها و دیگران در قبل از صدرالمتالهین ، همچنین  نام پرافتخار علامه طباطبایی بر علم و نام علم می درخشد، مراجع بزرگ مفسران عالی قدر مانند علامه امینی همه این ها در سینه تاریخ ایران و جهان ثبت شده است.

قابلیت تبریز در رونق گردشگری حلال
وی با اشاره به پیشگامی آذربایجان در حوادث تاریخی و مذهبی افزود: در عصر انقلاب اسلامی پیشگامی این شهر و تقدیم شهدای بزرگوار برگ های درخشان تبریز پر آوازه و آذربایجان قهرمان است،  اگر بخواهیم صفحه گردشگری و علمی را در این شهر بگشاییم دنیای جدیدی به روی گردشگران جهان گشوده می شود، تبریز شهری است که قابلیت های فراوانی در گردشگری حلال دارد، تاریخ و فرهنگ آذربایجان نمونه کاملی از  احکام اسلامی است.

گام بلند جنوب شرق آسیا در گردشگری اسلامی

آیت الله اعرافی  خاطر نشان کرد: گردشگری ریشه در تاریخ سفر بشر دارد ولی در عصر جدید معنایی جدید پیدا کرده است، گردشگری در دنیای جدید نیاز ویژه انسان معاصر است یک انتظار و تمدن جدید است،گردشگری در پرتو معیشت بشر به سمت موضوع نوپدیدی  حرکت کرده است، کشورهایی مانند ژاپن و تایلند قدم های محکمی در برقراری و رونق گردشگری  اسلامی برداشته اند.

وی بیان داشت: امروز نقش گردشگری در تعالی و توسعه اقتصادی و سیاسی قابل غفلت نیست یک عنصر فعال در زندگی بشر است، گردشگری معانی متعددی دارد جنس گردشگری سفر است اما امروز بایک ممیزاتی همراه شده است، مقوله سفر در ابواب فقهی و اخلاقی مورد توجه است، از منظر حکم تکلیفی سفر،  وجه مشترک سیاحت و گردشگری است که  دارای احکام پنجگانه است.

عضو هیئت رئیسه جامعه المصطفی  کشور  تاکید کرد: دنیای اسلام بازار مشترک علمی اقتصادی تشکیل دهد و در کنار آن بازار گردشگری نیز به وجود آید، ایران می تواند قطب گردشگری در جهان است چند سال پیش به معاون رئیس جمهور گفتم جامعه المصطفی می تواند ابواب جدید گردشگری را باز کنند در این میان،تبریز می تواند پیشگامی در این عرصه باشد.