تبریزبیدار
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۶:۳۴:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۱۹

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم مطرح کرد؛

ضرورت بهره گیری از ظرفیت های مسلمانان در حوزه گردشگری حلال

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: ظرفیت های مسلمانان در حوزه گردشگری حلال فراوان است و توجه دولت ها به این ظرفیت ها باید نگاه ویژه و اساسی داشته باشند.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز در نخستین همایش  بین المللی فقه گردشگری که در تبریزبرگزار شد اظهار داشت: یکی از عوامل شکوفایی تمدن اسلامی سیر و سفرهایی بود که برای فراگیری علم و دانش انجام می گرفت، درزمانی که اروپا در قرون وسطی گرفتار جمود علمی و عقلی بود مسلمانان به سوی ترویج علم و نهضت ترجمه گام نهادند.

وی افزود:مسلمانان خلا علمی جهان را پر کردند،  برخلاف بسیاری از کشورها که مانع سفرهای ملل گردیدند اسلام مسلمانان را دعوت به سفر کرده است، اگر مسلمانان به گذشته درخشان خود نیم نگاهی کنند متوجه می شوند که باید با الهام از گذشته به معماری هزاره سوم اسلامی بپردازند.

وی خاطر نشان کرد: غنای فقه شیعه موجب شده در هر یک از حوزه های علمی به ارائه نظریات جدید بپردازد،  ظرفیت های مسلمانان در حوزه گردشگری حلال فراوان است و توجه دولت ها به این ظرفیت ها باید نگاه ویژه و اساسی داشته باشند، جرجی زیدان می گوید مسلمانان در تدوین علم جغرافیا اکتفا به نقل از بقیه نکردند بلکه شرق و غرب عالم را پیمودند و بسیاری از اشتباهات بطلمیوس را تصحیح کردند.


امام جمعه تبریز یادآور شد: در نگهداری و حفظ آثار تاریخی و علمی باید توجه بیشتر شود، آثار اسلامی با استفاده از رسانه ها به جهان معرفی شود، فرهنگ اسلامی را به سایر ملت ها معرفی کنیم، حج بزرگترین انگیزه جهانگردی و سفر در دنیای اسلام است و در هیچ دین دیگری وحود ندارد، حج مجمع منحصر به فرد مسلمانان عالم است.

وی با اشاره به رونق گردشگری در جهان و صرفه اقتصادی برای کشور ها، یادآور شد:  سومین صنعت پر درآمد جهان بعد از نفت و خودرو سازی گردشگری است،  تحقیقات علمی بین المللی توسط دانشمندان ایرانی در حوزه گردشگری حلال صورت گرفته است، باید از دستاوردهای علمی این همایش برای برنامه ریزی و اجرایی کردن سیاست های گردشگری حلال استفاده کنند،این همایش یک همایش ابتکاری و کم نظیر است.