تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۴۶:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۴۱

در جلسه این هفته شورای شهر چه گذشت:

با اتوبوس یورو5 به سمت خانه های سیل زده بهشتی تبریز/ افزایش 25 درصدی کرایه تاکسی

جلسه این هفته شورای شهر با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه این هفته شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز برگزار شد،  انتشار اوراق قرضه برای بهبود وضعیت اتوبوسرانی تبریز،  هزینه خرید تندیس استاد شهریار و طرح افزایش کرایه تاکسی از مهمترین مباحث جلسه این هفته شورا نشینان بود. محرم محمد زاده تنها غایب این هفته شورای شهر بود.

دستور جلسه اول شورای شهر مربوط به بررسی  لایحه مبنی بر اهدا مبلغ340000000 ریال از بابت عوارض صدور پروانه به محل احداث ساختمان ستاد دیه استان و واگذاری حق انتفاع یک قطعه زمین با کاربری عمومی با حفظ مالکیت عرصه با نام شهرداری تبریز بود که بعد از اعلام نظر   اعضای شورای شهر  به تصویب رسید.

همچنین دستورجلسه دوم  شورای شهر  بررسی مجدد لایحه شهرداری تبریز مینی بر انجام معامله و خریداری تندیس استاد شهریار و اثر منظومه ای حیدبابا از آقای احد حسینی به دلیل عودت از فرمانداری اختصاص یافت.


عاشقی، معاون عمرانی شهردار تبریز با اشاره به خرید این تندیش اظهار داشت: قیمت پیشنهادی که اعلام کرده بودند  1/5 میلیارد بود که رقمی غیر متعارف بود، طبق آنالیز و بررسی انجمن مجسمه سازان تهران، مبلغ ۴۳۶ میلیون پیشنهاد شد که به دلیل پیش کسوت بودن آقای احد حسینی ، مبلغ به ۵۷۱ میلیون رسید که چون مبلغ بالای ۵۰۰ میلیون بودنمی توانستیم با ترک تشریفات بزنیم و به همین علت با لایحه آورده شد.

فرج قلیزاده  عضو شورای شهر تبریز  در پاسخ به سخنان عاشقی گفت:  این استاد 70 سال سن دارد و سوابش برای همه ما روشن و مشخص است،  نیازی به لایحه نبود  با ترک تشریفات هم می توانستید انجام دهید،  در نهایت مصوب شد که شهرداری تبریز با انجام قرار دادی تا مبلغ 500 میلیون تومان را متقبل شود.

مسعودی ریحان: رئیس جمهور چرا پوپولیستی حرف میزند؟

دستور جلسه سوم شورا هم که به بررسی پرونده وراث نیک خوی شاهگلی ارجاعی از کمیسیون نظارت تحقیق و ارزیابی مربوط می شد با صرف صلاح شهرداری و برخورد با متخلفین به تصویب نمایندگان مردم در شورای شهر تبریز رسید.

ادامه جلسه به نطق میان دستور مسعودی ریحان  اختصاص یافت که  به انتقاد از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه   پرداخت.

وی با اشاره به بارش های اخیر خاطر نشان کرد: اگر بارش های اخیر نبود آیا بازهم آقای رییس جمهور می گفت که برنامه های ستاداحیای دریاچه  ارومیه کارساز است؟ باید شکر گزار خداوند باشیم نه ستادی احیای دریاچه ارومیه، رئیس جمهور نباید اینگونه پوپولیستی سخن بگوید، هزینه های میلیاردی که برای این ستاد در نظر گرفته شد نباید  در جاهای دیگر خرج شود، نباید باران را مصادره کرد،  جایگاه کار شورایی بالاست تا جاییه خداوند در قران بدان اشاره می کند، دولت باید به فکر شورا ها باشد، باید از شهرداری تشکر کرد که اگر کمک های آنان به  شورای استان نبود وضعیت سخت می شد.

آموزش پرورش نشان توسعه است نه کارخانه

وی  ادامه داد: نقش آموزش و پرورش در توسعه بی بدیل است،  کارخانجات و مراکز تولیدی نشان دهنده توسعه یک کشور نیستند این آموزش و کیفیت خدمات است که میزان توسعه یک کشور را  مشخص می کند،  معلمان سالیان سال است که می خواهند حرف خود را به گوش مسئولین برساننند اما نمی توانند،  در آموزش و پرورش  جدا کردن دانش آموز و معلم باعث ایجاد فاصله و شکاف در بین آنان خواهد شد.

اکبر نژاد رئیش شورای شهر هم با حالت مزاح در پاسخ به سخنان مسعودی ریسحان گفت شاید آنان با باران قرار داد دارند که ببارد.

ادامه جلسه شورای شهر با طرح دو فوریتی به مناسبت روز معلم ، مجوز اعمال تخفیفات ۱۰ درصدی عوارض پروانه ساختمان برای فرهنگیان بازنشسته و کارکنان آموزش پرورش تبریز ، از تاریخ تصویب به مدت ۲ ماه( اردیبهشت و خرداد۹۸ )  بود که در نهایت تصویب شد.

همچنین،  بررسی لایحه دو فوریت شهرداری برای انتشار اوراق اسلامی به مبلغ ۴۰۰ میلیارد برای تقویت ناوگان اتوبوسرانی  تبریز بحث دیگری بود که اعضای شورای شهر درباره آن به مباحثه پرداختند.

شهین باهر شهر دار تبریز در توضیح این طرح گفت: این اوراق در راستای اوراقی است که در مترو گرفته شده است.

سونیا اندیش نائب رئیس شورای شهر هم  با اشاره به توضیح شهردار پرسید: آیا این مبلغ  پیشنهاد وزارت کشور است یا خودتان تعیین کردید که شهر دار هم در پاسخ چنین گفت که بیش از این  نمی توان رقمی پیشنهاد داد.

تقی پور هم با اشاره به این مبلغ  به شرطی آن را مناسب خواند که در اتوبوسرانی هزینه شود.

قلیزاده: حتما لکنت زبان دارم که حرفم را نمی فهمند

فرج قلیزاده هم در بیان دیدگاه خود گفت: مطالبی را بارها گقته ام اما چون حتما لکنت زبان دارم، حرفم را قبول نمیکنید چرا که حدود ۶۰ درصد یا بیشتر جابجایی مسافر متعلق به  تاکسی است اما هیچ‌ یارانه ای برای تاکسی ها نمی دهیم این 400میلیارد قدم مناسبی است، اما باید حداکثر استفاده را انجام دهیم تا خروجی آن نارضایتی نباشد.

اندیش هم در این رابطه گفت: به دلیل فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی این مبلغ برای خرید اتوبوس های یورو5و6 هزینه شود و به بازسازی اختصاص نیابد، در نهایت لایحه دو فوریت شهرداری برای انتشار اوراق اسلامی به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان برای تقویت ناوگان اتوبوسرانی تبریز تصویب شد.

بحث بعدی شورا نشینان به اعلام چگونگی کمک به چند خانواده ای که مدتی پیش در منطقه بهشتی عباسی تبریز بر اثر ریزش خانه های خود را از دست داده بودند، طرح ۲ فوربت برای اعمال مساعدت ۵ میلیون تومان یا اعمال مساعدت ۱۰ میلیون تومانی به ۶ واحد مسکونی تخریب شده در سیل در نظر گرفته شده بود که  اندیش در مقام مخالفت با نحوه پرداخت این مساعدت اظهار داشت: اگر واقعا میخواهیم طبق وظایفمان کمک کنیم، لااقل کمکی کنیم که به درد آن ها بخورد،  با ۵ یا ۱۰ میلیون چه کاری می توانند انجام دهند شما هم می دانید با این مبالغ نمی توان کاری انجام داد. این طرح هم با کمک 5 میلیونی بلاعوض شورا به این 6 خانه تصویب  شد.

بهشتی: کرایه ها را رند کنید تا راننده و مسافر درگیر نشوند

مهمترین بحثی که در جلسه امروز شورا  مطرح شد مربوط به طرح افزایش کرایه تاکسی در تبریز بود که  رانندگان از چند هفته پیش با افزایش خود سر کرایه ها به استقبال این طرح رفته بودند، در ابتدا اشرف نیا پیشنهاد افزایش 25 درصدی کرایه های تاکسی را داد، وی  به پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی ها هم تاکید کرد که در این میان تقی پور هم با اشرف نیا هم نظر بود.

بهشتی عضو شورای شهر هم  یادآور شد: کرایه باید رند باشد تا راننده و مسافر درگیر نشوند، الان کرایه ای 2هزار تومانی را رانندگان حاضر می شوند1800 بگیرند؟

تقی پور: رقمی  انتخاب شود که  برای راننده و مسافر غریبه نباشد

تقی پور گفت: باید رقمی  انتخاب شود که  برای راننده و مسافر غریبه نباشد، اکبر نژاد هم گفت شاید مسافری باقیمانده 200تومانی خود را به راننده ببخشد. دبیری هم  یادآور شد باید از بروز قیمت های میدانی جلوگیری شود.

مسعودی ریحان  تصریح کرد: الان با سود و ... نزدیک به هزار میلیارد به  اتوبوسرانی کمک می کنیم در صورتی که سهم بیشتر حمل و نقل با  تاکسی است، با تورم جامعه و وجود اسنپ و... و مسافرکش های شخصی، حتی افزایش ۲۵ درصدی کرایه ها هم نمی تواند به رانندگان کمک کند، من پیشنهاد میدهم‌ برای رانندگان تاکسی هرکدام ۵ میلیون کمک کنیم که با وجود ۱۰۰۰۰ تاکسی، رقمی به اندازه  ۵۰ میلیارد می شود.


فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون  شهرسازی شورای شهر هم درباره افزایش کرایه تاکسی ها گفت: با این افزایش، کرایه ۷۵۰ تومانی ، ۱۸۰۰ می شود که خیلی زیاد است و ممکن است از هیئت تطبیق برگردد، به نظر من این سقف افزایش کرایه مناسب نیست.

قلیزاده هم افزود: در حال حاضر کرایه  تاکسی و  اسنپ اصلا قابل مقایسه نیست، نارضایتی ها زیاد است و طبق گفته آقای  دبیری نظارتی هم در این مسئله وجود ندارد.

نیکو خصلت: همیشه برعکس عمل می کنیم/ هرچه می کشیم از این بنزین هزار تومانی است

نیکو خصلت دیگر عضو شورای شهر با اشاره به لزوم افزایش حمل و نقل عمومی تاکید کرد: اول باید به فلسفه کار فکر کرده و عمل کنیم ولی بر عکس عمل می کنیم،  فلسفه اش این است که حمل و نقل شخصی کاهش یابد و در مقابل حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند.


وی گفت: در آینده  گردشگری ، ورزش و رستوران داری به صورت عملی انجام خواهد شد و بقیه کار ها اینترنتی خواهد شد، باید محدوده  بازارتبریز را محدود به تاکسی کنیم و خودروهای شخصی حضور نداشته باشند،  هرچه می کشیم از این بنزین هزار تومانی می کشیم،  باید مراکز شهر را به ورود و خروج تاکسی محدود کنیم.

بهشتی: 14 سال است که  می خواهید پرداخت کرایه الکترونیکی شود اما نمی شود

محمدباقر بهشتی هم با بیان اینکه 14 سال است موضوع الکترونیکی شدن پرداخت کرایه ها مطرح است، بیان داشت: رانندگان تاکسی واقعا قشر  آسیب پذیر هستند، کرایه تاکسی ها اکثر خرج نگهداری خودرو می شود، تاکسی که وسیله لوکس ایاب و ذهاب است باید کرایه اش بیشتر باشد، کرایه باید رند باشد، 14 سال است می خواهید پرداخت کرایه ها را الکترونیکی کنید اما نمی توانید.

اشرف نیا: هرکس مخالف است خودشو خدایش می داند/  هر پیاز 2 هزارتومان است

اشرف نیا هم با تکید بر لزوم افزایش کرایه تاکسی ها تصریح کرد: مشکل تنها تاکسی نیست، هرکس رد کند خودش می داند و خدای خودش، من انسانم و به فکر رانندگان تاکسی هستم، هرکس در جای گرم نشسته قبول نمی کند، دولت قیمت گوشت را 60 هزار اعلام می کند ولی در بازار 120 هزار است،  نباید جامعه را به دروغ عادت دهیم، الان یک  پیاز 2 هزار تومان است من اصلا قلمی برای کاهش کرایه تاکسی نمی زنم، تصمیم کارشناسی است.

در ادامه اشرف نیا  تقی پور را مورد خطاب قرار داد و گفت: ما نمایندگان مردم هستیم تصمیم می گیریم ولی شما رد می کنید، در نهایت با لحاظ به اینکه پرداخت باید الکترونیکی انجام شود پیشنهاد کمیسیون حمل و نقل مبنی بر افزایش 25 درصدی کرایه تاکسی  تصویب شد، 

موضوع پایانی  جلسه این هفته شورای شهر به طرح مشکلات سازمان آتش نشانی محدود شدو  اعضای شورا به تامین نیروی انسانی و تجهیز ایستگاه ها، تاکید کردند.

با بایی اقدم  گفت: بهتر بود رئیس سازمان آتش نشانی هم در جلسه حضور داشت، الان سازمان آتش نشانی خودش در بحران به سر می برد، مشکل اصلی کمبود نیروی انسانی است،  با کمبود ایستگاه آتش نشانی روبه رو هستیم تجهیزات فقط در حد دکور است

معاون سازمان آتش نشانی که در جلسه حاضر بود گفت: در قسمت عملیات مشکل نداریم، در بحث اداری حاضریم تا در خصوص جذب پرسنل تامین نیروی شهرداری اقدام شود.

تقی پور هم بیان داشت: می توانیم با اعمال طرح های تشویقی پرسنل تامین نیرو را به عنوان نیروی عملیاتی جذب آتش نشانی کنیم و تبدیل وضعیت شوند، طبق قانون باید 3 درصد از هزینه های صدور پروانه، باید به تجهیز آتش نشانی اختصاص داده شود
نظرات

NL

آخه تبریز سیلی اومده که خانه های اینها ویران شده؟