تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۳۵:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۵۳

خبر تبریزبیدار تایید شد؛

روحانی تبریزی معاون قوه قضائیه شد / آشنایی با سوابق علمی و کاری حجت الاسلام مصدق کهنمویی

سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه نشست مسئولان عالی قضایی با اشاره به انتصابات جدید در دستگاه قضایی گفت: حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول سابق دادستان کل کشور به سمت معاونت حقوقی قوه قضاییه منصوب شد.

به گزارش تبریز بیدار ، بدنبال گزارش این سایت خبری در خصوص حضور حجت الاسلام محمد مصدق کهنمویی، روحانی حقوقدان تبریزی در سطح کلان قوه قضائیه، (جزئیات را اینجا بخوانید) امروز این خبر توسط سخنگوی دستگاه قضایی تایید شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه نشست مسئولان عالی قضایی  با اشاره به انتصابات جدید در دستگاه قضایی گفت: حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول سابق دادستان کل کشور به سمت معاونت حقوقی قوه قضاییه منصوب شد. 

بر اساس گزارشات غیررسمی قبلی، از حجت الاسلام مصدق بعنوان رئیس دیوان عالی کشور یا دادستان کل کشور یاد می شد که در نهایت وی معاون حقوقی قوه قضائیه منصوب و جایگزین ذبیح الله خداییان معاون حقوقی سابق قوه قضاییه شد. خداییان نیز  به سمت ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب شد.

بدلیل همکاری نزدیک حجت الاسلام مصدق کهنمویی با آیت الله رئیسی در دادستانی ویژه روحانیت، دور از انتظار نبود که  همکاری وی با رئیس جدید دستگاه قضا بیش از پیش شود.

سوابق علمی و کاری حجت الاسلام مصدق

حجت الاسلام محمد مصدق کهنموئی متولد سال 1341 در  تبریز بوده که در پی تشویق خانواده و علاقه وافرخویش به فراگیری علوم اسلامی در سال 1356 در اوج خفقان ایجاد شده توسط رژیم شاهنشاهی،  وارد وارد حوزه علمیه تبریز شد. پس از مدتی تحصیل در حوزه علمیه تبریز به شوق زیارت حضرت معصومه (س) و ادامه تحصیل رهسپار قم گردید. از نخستین‌ روزهای‌ ورود به حوزه علمیه قم ضمن‌ انس‌ با آستان‌ ملکوتی‌ کریمه اهل بیت(ع‌) با تلاش و کوشش فراوان به تحصیل و علم اندوزی پرداخت. وی در مدت تحصیل در قم از محضر بزرگانی همچون آیت الله جوادی، مرحوم آیت الله شیخ جواد تبریزی و مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی کسب فیض برد.

وی در کنار تحصیل دروس حوزوی از تحصیلات دانشگاهی غافل نماند و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مدرسی الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه تربیت مدرس در سال 1372 فارغ التحصیل شد.

حجت الاسلام مصدق سالهای متمادی است که در قوه قضائیه به امر پژوهش، تحقیق و تدریس مشغول می باشد وآثاری متعددی از جمله «نگرش علمی کاربردی جرم کلاهبرداری»، «مسئولیت مرتکب به پرداخت هزینه های درمانی مازاد بر دیه» و... را به رشته تحریر در آورده است.

وی علاوه بر معاونت دادستانی ویژه روحانیت سوابقی چون معاون اول دادستان کل کشور و مدیر مسئولی فصلنامه دادستانی ویژه روحانیت را در کارنامه داشته و با  مدرک دکتری از جمله حقوقدانان  قوه قضائیه است که پیشگام در ارائه نظریه مجازات های جایگزین حبس می باشد و در طول تحقیقات خود مطالب جدیدی را وارد حقوق جزا کرده که تحول آفرین بوده است.