تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۶۴

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

خیابان ارتش، مجموعه منظمی از بی نظمی ها

خیابان «شهدای ارتش» با توجه به حجم انبوه خودروها مخصوصا در ساعات پایانی روز به یکی از مسیر های ترافیکی تبدیل می شود که به مسئله ای اعصاب خرد کن برای رانندگان و مسافران اعم از حمل و نقل عمومی یا شخصی تبدیل شده است.

سرویس شهری تبریزبیدار؛

رشد روز افزون جمعیت شهرها بخصوص در کشورهای در حال توسعه باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در شهرها شده است که یک بخش آن مربوط به بحث حمل‌ونقل درون شهری می باشد که چالش‌های همچون افزایش زمان سفر، آلودگی زیست محیطی، مشکلات روحی و روانی دنبال دارد. لذا مدیران شهری به دنبال سیستم های جایگزین برای کاهش استفاده از خودرو شخصی و تردد آسان و سریع در داخل شهرها می باشد. در همین راستا استفاده از حمل‌ونقل عمومی به عنوان یکی از راهکارها در جهت کاهش حجم استفاده از خودرو شخص می باشد.

 وقتی یک شهروند برای رسیدن به محل کار خود و برگشتن به خانه یا باید ۶ یا ۸ هزارتومان هزینه تاکسی دهد یا باید شرایط سخت اتوبوس ها و مترو را از نظر تراکم جمعیت و زمان تلف شده زیاد بپذیرد، طبیعی است که با یک حساب سرانگشتی ترجیح دهد ماشین شخصی اش را بردارد و راحت تر از مترو و ارزان تر از تاکسی به مقصد برسد.

 عملیات های عمرانی بجای انجام در حداقل زمان به صورت بی رویه ای طولانی و بدون لحاظ ملزومات ترافیکی انجام می شود. به عنوان نمونه عملیات ساخت خیابان ارتش که چندی پیش انجام گرفت و این خیابان به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت، خیابان ۵۵ متری «شهدای ارتش خیابانی کاملا هوشمند» است این خیابان با طول ۵۵۰ متر و عرض عبوری ۳۵ متری سواره رو ، اولین خیابان شهر تبریز است که قبل از افتتاح و بهره برداری شبکه آب خام، آب شرب، کانال های مخابراتی و سایر خدمات آن اعم از روشنائی برق ، پیاده رو، مسیر دوچرخه، کانال های هدایت آبهای سطحی و فضای سبز ، اجراء شده است.

Image title


اما از قرار معلوم  این خیابان نه تنها باعث مسیر گشایی نشده بلکه به تولید و افزایش حجم ترافیک نیز کمک کرده است،  خیابان آزادی یا همان کمربندی تبریز یکی از مسیر های پرتردد و شاهراهی تبریز است که حجم تردد خودروها را  در بر دارد،  کمربندی میانی تبریز نیز  در راستای کاهش ترافیک درون شهری  چند سال پیش احداث شد،  اتصال  کمربندی میانی تبریز به خیابان آزادی تبریز به وسیله خیابان شهدای ارتش انجام می گیرد ولی با توجه به حجم انبوه خودروها مخصوصا در ساعات پایانی روز  به یکی از مسیر های ترافیکی  تبدیل می شود که به مسئله ای اعصاب خرد کن برای رانندگان و مسافران اعم از حمل و نقل عمومی یا شخصی تبدیل شده است.

بازی با اعصاب مردم از آبرسان تا نصف راه

اگر از سمت آبرسان سوار تاکسی شویم و به سمت خیابان جهاد(نصف راه) حرکت کنیم  معمولا در حدود 40 الی 60 دقیقه طول خواهد کشید، ابتدا با ترافیک مراکز سلامتی مانند شیخ الرئیس و بهاران روبه رو خواهیم شد، حجم عظیمی از خودروها در کنار این مراکز درمانی پارک شده اند و به علت نبود پارکینگ مناسب ترافیک پر پیچ و خمی به وجود می آورند، بعد از پشت سر گذاشتن این مسیر تازه به  چهار راه حافظ می رسییم که چند دقیقه ای نیز باید در ترافیک و پشت چراغ قرمز به نظاره بنشینیم  صف های نامنظم خودرو که گاها تا جلو درب بیمارستان سینای تبریز هم کشیده می شود، به نظر می رسد این مراکز درمانی بیشتر از آنچه علاج درد مردم باشند، روی خط اعصاب مردم حرکت می کنند و در تولید بیماری های اعصاب و روان  نقش کلیدی دارند.

خیابان ارتش شمالی  تقریبا تنها مسیر قابل دسترس است که می توان برای رفتن به سمت مرکز شهر و میدان ساعت استفاده کرد چراکه  بعد از چهار راه ارتش ، چهارراه های طالقانی و بعد از آن نیز یک طرفه است، بنابراین حجم ورودی در خیابان ارتش شمالی به قدری بالا است که   گنجایش بیش از حد خودرو را ندارد،  کسانیکه از سمت  ولیعصر(عج)  و دروازه تهران می خواهند به سمت مرکز شهر حرکت کنند  لابد خواهند بود از طریق کمربندی میانی وارد خیابان جدید الاحداث ارتش شوند در نتیجه ترافیکی سنگینی در محل حکم فرما می شود، به نظر می آید  وجود یک پل روگذر در این چهارراه کمی تا قسمتی از مشکلات را بکاهد.

یکی از رانندگان این مسیر در گفتگو با خبرنگار تبریز بیدار گفت:  از وقتی این خیابان  افتتاح شده، بجای اینکه ترافیک کم و روان شود، بیشتر و سخت تر شده، مدت زمان رسیدن از مبدا آبرسان تا مقصد نصف راه 20 دقیقه افزایش یافته که موجبات ناراحتی  مسافران و  رانندگان تاکسی را فراهم کرده است.

Image title

مراکز درمانی، موثر در  ترافیک

وی گفت: هر وقت  به این محل می رسیم عزایمان شروع می شود  زیرا  قبل از ظهر،  بیمارستان ارتش باعث ترافیک و شلوغی می شود و بعد از ظهر  کلینیک شیخ الرئیس وحال نیز این خیابان تازه احداث شده ارتش هم بدان اضافه شد.

این خیابان در سال های نه چندان دور  پادگان بزرگی بود که اکثر جوانان تبریز با آن خاطره دارند و هر وقت از کنارش گذر می کردند،  نیم نگاهی به داخل آن انداخته و خاطرات شیرینی سربازی را مرور می کردند ولی اکنون قسمتی از آن لشکر همیشه قهرمان 21 حمزه سیدالشهدا تبدیل به خیابانی شده که از بزرگ و کوچک می توانند رد شوند، چهارراه ارتش به مرکز ثقل شهری تبریز تبدیل شده است که عصر هنگام خودروها را به دور خود جمع می کند. ارتش از گذشته به نظم و انظباط معروف بود ولی اکنون به همت مسئولین شهری،  این خیابان به مجموعه منظمی از بی نظمی ها  تبدیل شده است.

حال به نظر می رسد بازنگری جدی در پروژه های شهری باید انجام شود، صرف بودجه و  هزینه های فراوان در نهایت باید به سود مردم باشد، خیابان ارتش مسیری که همان روزهای آغازین افتتاح شاهد چندین تصادف هم بوده است.


گزارش: محمدرضا دهقان نژاد

نظرات

جاوید طلوعی غازانی
IR

باعرض سلام وخسته نباشید به کلیه دست اندرکاران محترم مشکل پایه ای پروژه های شهر تبریز عدم اعتقادواقعی مدیران شهرداری تبریزبه مطالعات وکارکارشناسی است.