تبریزبیدار
شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۱:۰۸:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۸۲

تبریزبیدار گزارش می دهد:

مساجدی که قربانی مدیریت چندگانه داخلی است / تنش ها بین ارکان مسجد و خنثی شدن کارکرد آن

معضل چشمگیر که مساجد تبریز نیز از آن مستثنا نبوده، عدم وجود مدیریت واحد می باشد و اختلاف های موجود بی شک بر رسالت مساجد که همان ترویج دین و تربیت جوانان دین مدار بوده، اثر گذار است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

مساجد بعنوان پایگاه مردمی مهم در محلات، نقش اساسی در تربیت نیرو برای جامعه دینی داشته و مامن و پناهگاه مردمی هستند که برای کسب آرامش قلبی و معرفت دینی به آن رو می آورند.

هر مسجدی علاوه بر کارکرد عبادی، سنگری حیاتی برای پیشبرد مبانی فرهنگی و اجتماعی در قالب برنامه های خودجوش مردمی است. اما مساجد سالیان متمادی از معضلی اساسی رنج می برد که تاکنون نسخه کارسازی برای آن پیچیده نشده است.

عدم مدیریت واحد در مساجد و تنش های داخلی

این معضل چشمگیر که مساجد تبریز نیز از آن مستثنا نبوده، عدم وجود مدیریت واحد می باشد که پیش از این چندین بار حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز در جلسات متعدد بر این نکته اشاره داشته است.

وی در یکی از جلسات شورای فرهنگ عمومی گفته بود:«بالاخره نفهمیدیم متولی اصلی مسجد کیست؟ اوقاف، تبلیغات اسلامی، اداره فرهنگ یا ...؟»

عدم وجود مدیریت واحد در مساجد همواره تنش هایی در برنامه های آن به وجود آورده و بارها شاهد بروز اختلاف بین هیات امنا، انجمن اسلامی، کانون های فرهنگی و حتی پایگاه مقاومت بسیج با هم بوده ایم و این اختلاف ها بی شک بر رسالت مساجد که همان ترویج دین و تربیت جوانان دین مدار بوده، اثر گذار است.

اکنون در آستانه ماه مبارک رمضان و رونق گرفتن برنامه های مساجد، ضرورت واکاوی این موضوع بیش از پیش احساس می شود. عدم وجود مدیریت واحد در مساجد و بروز تنش ها بین متولیان متعدد آن در تبریز نیز مشهود است.

در همین خصوص خبرنگار تبریزبیدار پیش از ایام نوروز مصاحبه هایی با مسئولین ذی ربط در این حوزه داشته است که از نظر می گذرانیم.

راهکار حسینی برای عدم تقابل بین هیات امنا و انجمن اسلامی

حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی مدیر کل تبلیغات اسلامی استان بعنوان یکی از مسئولینی که با امر تولیت مساجد در ازتباط است در گفتگو با تبریز بیدارمی گوید: متولی نرم افزاری و فرهنگی مساجد اداره کل تبلیغات اسلامی بوده  و متولی سخت افزاری نیز  اداره کل اوقاف می باشد که با بحث پیگیری های مالکیت و امثال این ها ارتباط دارد.

وی ادامه می دهد: انجمن های اسلامی مساجد که از طرف اداره کل تبلیغات اسلامی در مساجد دایر هستند، بحث های فرهنگی را پیگیری می کنند اما  هیات امنای مساجد از طرف اداره کل اوقاف منصوب می شوند که مسایل مالی مساجد را پیگیر هستند..

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان با تاکید بر اینکه بحث های فرهنگی مساجد به ما ارتباط دارد، اذعان می کند:  نواحی 12 گانه انجمن های اسلامی در مساجد وجود دارد و براساس این ها نواحی انجمن های اسلامی منصوب می شوند و تلاش بر این است هیات امنای مساجد عضو انجمن اسلامی شوند و از طرفی اعضای انجمن  اسلامی نیز عضو هیات امنا شوند تا تقابلی بین آنها ایجاد نشود و مساجد این گونه اداره شوند.

تدوین اساسنامه استانی شورای هماهنگی مساجد

وی در خصوص لزوم مدیریت واحد در مساجد می گوید: قرار بر این می باشد که شورای هماهنگی مساجد زیر نظر نمایندگان ولی فقیه در استان و ستاد رسیدگی به امور مساجد تشکیل شود که حاج آقا آل هاشم هم در استان ما این موضوع را پیگیر هستند که اساسنامه استانی آن هم تدوین شده است.

کانون های فرهنگی متشکل از ارکان مسجد

محمد محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که متولی کانون های فرهنگی مساجد می باشد، به تبریزبیدار می گوید: در ساختار فرهنگی و هنری مساجد، امام جماعت، فرمانده پایگاه مقاومت، رییس انجمن اسلامی و هیات امنا دخیل هستند و این ها یک ساختار فرهنگی تشکیل داده اند.

وی در خصوص تشکیل کانون های فرهنگی مساجد می گوید: همه این ساختارهای ذکر شده کنار هم جمع شده و یک کانون فرهنگی را تشکیل داده اند و موازی کاری مفهومی ندارد و اینها جمع تمامی ارکان ها مسجد می باشند و تشکیل شدن کانون فرهنگی در مسجد جز مطالبات مسجد است.

پیشنهاد محمدپور برای تشکیل شورایی جهت ارتقای کارکرد مسجد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 1378 کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان فعالیت می کنند، می افزاید: این کانون های فرهنگی و هنری خدمات متعددی به جوانان محلات ارائه می دهند و تا به امروز مورد استقبال عموم مردم و فعالان مسجد قرار گرفته است.

وی در خصوص ضرورت وجود مدیریت واحد در مساجد، تاکید می کند: برای ساماندهی مساجد که جزو پایگاه های تبلیغی و ترویجی اسلام می باشد،  لازم است دستگاه های مختلف و هیات امنا و مجموعه های دیگر کارهای خود را با هماهنگی انجام دهند و به کارکرد مسجد برسند، برای هماهنگی بین مساجد ضرورت دارد که یک شورایی تشکیل شود تا کارکرد مساجد را بالا ببرند و هماهنگی ها در خود مسجد به نحو احسن انجام گیرد.

پاسخ یک جمله ای اوقاف برای سیاست های مسجدی

اما حجت الاسلام رضا جعفری رییس ناحیه 1 اداره اوقاف تبریز در گفتگوی کوتاهی با تبریزبیدار در این خصوص می گوید: سیاست های کلی مربوط به مساجد در حیطه اختیارات مدیران استانی قرار دارد.

تعبیر یک فرمانده بسیج از اختلافات منحصر بفرد در مساجد تبریز

حجت الاسلام رسول برگی فرمانده حوزه مقاومت 5 تبریز که مسئولیت نظارت بر پایگاه های مقاومت بسیج در محدوده حوزه مربوطه را دارد به نمایندگی از فرماندهان پایگاه های مقاومت مساجد به تبریزبیدار می گوید: مسجد برای وحدت است اینکه همه جمع شویم به یک قبله نماز بخوانیم و بندگی یک خدای واحد را انجام دهیم، حول محور درس قرآن و مکتب  جمع بشویم.

وی می افزاید: متاسفانه مشکلی که در مساجد آذربایجان به خصوص تبریز دیده می شود، اختلاف است. این مایه تاسف است. این اختلاف بیشتر در منطقه در آذربایجان است و در مناطق دیگر به این شکل نیست.

 قفلی که به در مسجد زده اند تا جوانان حق ورود به هیات امنا نداشته باشد

برگی با اشاره به ضرورت حضور جوانان در مدیریت مساجد می گوید: در بیانه گام دوم انقلاب بیش از 90 درصد کارها به جوانان سپرده شده است، باید پرسید چند درصد هیات امنای مساجد را جوانان تشکیل داده اند؟ آیا به جوان امکان ورود به مسجد به عنوان هیات امنا داده می شود؟ درِ مسجد به روی جوانان بسته شده است و انتظار داریم جوان عاقبت به خیر شود.

قانون درباره تولیت مسجد چه می گوید؟

وی ادامه می دهد:  تمامی اختلافات در مساجد از این قضیه سرچشمه می گیرد که متولی اصلی مساجد معلوم نیست چه کسی یا چه ارگانی است، انجمن، پایگاه یا هیات امنا است؟ طبق قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی روحانی مساجد به عنوان مدیر مسجد شناخته می شود، اعضای هیئت امنا هم باید از افراد متخصص به حسابداری و مسائل عمرانی  باشد، فرماندهان پایگا های بسیج جزو هیئت امنا هستند و اگر بخواهیم قانون را اجرا کنیم باید این ها ملاک قرار گیرد.

وی اضافه می کند: روش دیگری نیز برای از بین بردن اختلافات در مساجد وجود دارد که همان روش انتخابی است، تمامی مسئولین کشور با واسطه یا بی واسطه با رای مردم انتخاب می شوند پس چرا متولیان مساجد انتصابی هستند؟ این چه قفلی است که به در مسجد زده اند که جوان حق ورود به هیات امنا را ندارد.

امید است با عملیاتی شدن شورای هماهنگی مساجد، متولیان امور مسجد یک استراتژی و مدیریت واحد را بر اساس نیاز جوان و جامعه امروز برنامه ریزی کنند تا  گام های بلندی در جذب جوانان و رونق بخشی مساجد برداشته شود در غیر اینصورت اقدامات ناهماهنگ منجر به خنثی شدن برنامه های یکدیگر می شود.


گزارش از الهه مهدوی