تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۶:۳۸:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۸۳

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

قاضی عسکر رفت اما پرونده جلالی ها همچنان باز است / ماجرای درخواست امیر الحاج از شهید تبریزی منا و عذرخواهی مهاجر الی الله

اکنون با کناره گیری حجت الاسلام قاضی عسکر، همچنان پرونده فاجعه منا باز بوده و علامت سوال های زیادی پیرامون این جنایت حیرت انگیز سعودی ها در سرزمین وحی وجود دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب به عنوان نماینده جدید ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی معرفی شد. تغییر حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر درحالی در آستانه فرا رسیدن حج تمتع انجام شده است که او در همایش زائران حج ۹۸ از درخواست استعفای خود به مقام معظم رهبری در سه سال گذشته سخن گفته بود.

قاضی‌عسکر در سال ۸۸ پس از استعفای حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی ری‌شهری از نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، در این مسئولیت جایگزین و منصوب شد.

فاجعه حیرت انگیز منا در عید قربان سال 94 و شهادت 466 زائر ایرانی از جمله دو شهید تبریزی، حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام در همان سال و شهادت 11 ایرانی از جمله شک زائر از بناب، توقف عمره و تعلیق حج تمتع در سال 95، مذاکره با عربستان در زمان قطع روابط سیاسی دو کشور و برقراری دوباره حج برای ایرانی‌ها در سال ۹۶ از جمله مهم‌ترین اتفاقاتی بود که همزمان با حضور قاضی‌عسکر در نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت رخ داد.

فاجعه منا را باید مهم ترین رخداد دوره مدیریت 10 ساله حجت الاسلام قاضی عسکر دانست که پیگیری پرونده این جنایت سعودی ها علی رغم هشدارهای جدی رهبر معظم انقلاب، راه به جایی نبرده است.

شهیدان محمدرضا جلالی و محمدحسین خجسته دو تن از حجاج تبریزی بودن که در این فاجعه غم بار در عید قربان سال 94 در لباس احرام به شهادت رسیدند.

شهید محمدرضا جلالی در حج همان سال سه بار دیداری با قاضی عسکر داشته و مورد علاقه وی قرار گرفته بود.

از نشستن پای روضه حاج رضا در عرفات تا عدم دلجویی از خانواده داغدار وی در سفر به تبریز

بار اول در شهر مدینه اتفاق افتاده بود که حین سرکشی قاضی عسکر به کاروان جانبازان،  شهید جلالی بعنوان همراه یکی از جانبازان حضور داشت.

Image title

بار دوم در مکه و یک روز بعد از حادثعه سقوط جرثقیل بوده که قاضی عسکر سخنران و شهید جلالی بعنوان مداح مراسم بزرگداشت شهیده آل طه از زائران بنابی بود که در منحل بعثه مقام معظم رهبری ترتیب داده شده بود.

Image title

اما بار سوم یک روز قبل از فاجعه منا و در روز عرفه بود که شهید جلالی به درخواست حجت الاسلام قاضی عسکر قرار بود به چادر آنها رفته و مداحی کند اما این شهید تبریزی بدلیل قولی که به پدر شهید مدافع حرم محمودرضا بیضایی داده بود به چادر محل اسکان این پدر شهید می رود و از قاضی عسکر عذرخواهی کند اما سرپرست حجاج ایرانی ساعاتی بعد در محل اسکان جانبازان، پای روضه شهید جلالی می نشیند.

Image title

همه این ها در حالی صورت گرفت که حجت الاسلام قاضی عسکر در سفر سال قبل خود به تبریز سراغی از خانواده شهید جلالی نگرفت و بر خلاف عرف سابق خود که به دیدار خانواده شهدای منا می رفت، این امر در تبریز صورت نگرفت و دلجویی از خانواده شهید نکرد.

همه اینها گفته شد تا به این مساله برسیم که حجت الاسلام قاضی عسکر در طول مدت سه سال گذشته بعد از فاجعه منا، عملکرد قابل دفاعی در پیگیری عمق فاجعه و مطالبه محسوس از آل سعود نداشته و خانواده شهدای منا همواره از او در این خصوص دلگیر بوده اند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار سال قبل خودشان با مسئولین حج و زیارت در حضور قاضی عسکر تاکید کردند:«از پیگیری فاجعه منا خسته نشوید»

اکنون با کناره گیری حجت الاسلام قاضی عسکر، همچنان پرونده فاجعه منا باز بوده و علامت سوال های زیادی پیرامون این جنایت حیرت انگیز سعودی ها در سرزمین وحی وجود دارد.

نظرات

IR

چرا چرت می نویسید پیگیری فاجعه منا قبل از آنیکه وظیفه سازمان حج و زیارت باشد تا برسد به قاضی عسکر ،، وظیفه وزارت خارجه مملکت است که آن هم با این اوضاع رابطه سیاسی حالا حالا ها مقدور نیست و یقین بدانید طرف سعودی در برقراری رابطه مجدد قطعا از پاسخ معقول به این حادثه خودداری خواهد کرد . انسان باید انصاف را در هر مسئله ای رعایت کند