تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۵۲:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۸۹

رئیس خانه مطبوعات کشور در تبریز مطرح کرد؛

کواکبیان: خانه مطبوعات جناحی نیست/ مرگ تدریجی مطبوعات مکتوب

کواکبیان گفت: سال گذشته کاغذ را نهایتا به قیمت 3 هزار تومان می خریدیم اما اکنون کاغذ به قیمت 14 هزار تومان پیدا نمی شود و این مطبوعات باید آهسته بمیرند و وضعیت اقتصادی ناگواری دارند.

به گزارش تبریز بیدار ، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رییس خانه مطبوعات ایران صبح امروز در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی در تبریز گفت: افتخار می کنم که بعنوان رییس خانه مطبوعات کشور در میان اهالی مطبوعات آذربایجان شرقی در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی حضور دارم.

وی با اشاره به ماهیت خانه مطبوعات بعنوان تنها تشکل صنفی سراسری و غیردولتی، اظهارداشت: اولا خانه مطبوعات دموکراتیک ترین تشکل صنفی است و از بین 5 هزار و پانصد نفر عضو خانه مطبوعات در سراسر کشور حدود دویست نفر از کشور یعنی از هر استان تقریبا هفت نفر بعنوان هیئت مدیره انتخاب می شوند و از بین دویست نفر هفت نفر از سراسر کشور بعنوان هیئت مدیره اصلی انتخاب می شوند.

وی ادامه داد: هر چند سنگ اندازی هایی صورت گرفت اما موفق شدیم اساسنامه جدید را بعد از 2 سال ثبت کنیم. بعضا تشکل هایی هستند که با وجود انتخاباتی بودن اعضا، مختص یک شهر است اما انتخابات خانه مطبوعات در سطح کل کشور صورت می گیرد.

رییس خانه مطبوعات ایران با بیان اینکه این تشکل هیچ وابستگی حزبی و جناحی ندارد، افزود: من خودم شخصیت سیاسی هستم.اما این خانه جامعیت دارد و مربوط به حزب و جناح خاصی نیست و همه سلایق سیاسی و خبرگزاری ها و رسانه های مختلف حضور دارند. بعنوان مثال خبرگزاری جمهوری اسلامی حضور دارد و خبرگزاری فارس و تسنیم، روزنامه مردم سالاری، و روزنامه جوان و رسالت نیز هستند. لذا این خصوصیت تنها در خانه مطبوعات وجود دارد.

خانه مطبوعات مادر تشکل های صنفی در هر استان است

وی ادامه داد: با وجود اینکه بخشی از جیره و مواجب مطبوعات از طرف دولت تامین می شود اما خانه مطبوعات هیچ وابستگی به دولت ندارد و دولت ها می آیند و می روند اما این تشکل همچنان باقی خواهند ماند. هرچند این جشنواره مربوط به کل رسانه ها می باشد و شاید من به نوعی استفاده ابزاری کرده و در خصوص خانه مطبوعات صحبت کردم. در واقع خانه مطبوعات مادر تشکل های صنفی در هر استان است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در خصوص حمایت از اعضای خانه مطبوعات استان گفت: با وجود حمایت هایی که آقای مدیرکل از اعضای خانه مطبوعات انجام می دهند، انتظار است که اعضای این خانه در استان که حدود 280 نفر هستند، تحت پوشش و حمایت اداره کل ارشاد استان قرار بگیرند. حتی عزیزانی که در بحث رسانه های خبری و مجازی فعال هستند نیز مطرح هستند و صرفا بحث ما مربوط به روزنامه ها نیست.

مطبوعات  در حالت احتضار قرار دارند

وی ادامه داد: ماتلاش کردیم با کمک دوستان مجلس یارانه 232 میلیارد تومانی لایحه دولت را که بودجه مربوط به نشر، مطبوعات و کتاب بود، به 285 میلیارد تومان تبدیل کنیم که رقم کمی هم نیست که نسبت به سال های قبل خیلی مبلغ بالایی است. در عین حال به دولت عرض می کنم که علی رغم این افزایش با توجه به وضعیت کاغذ و فیلم و... اگر همه این مبالغ در مرحله تخصیص صورت بگیرد، فعلا مطبوعات وضعیت نامطلوبی دارد.

وی با اشاره به قیمت سال گذشته کاغذ مطبوعات در سال گذشته یاد آور شد: سال گذشته کاغذ را نهایتا به قیمت 3 هزار تومان می خریدیم اما اکنون کاغذ به قیمت 14 هزار تومان پیدا نمی شود و این مطبوعات باید آهسته بمیرند و وضعیت اقتصادی ناگواری دارند. این حرف ها شبیه درد دل هستند که گفته می شود 260 تن کاغذ با یارانه 4200 تومانی وارد کشور شده است. اما اگر بنده بعنوان رییس خانه مطبوعات این کاغذ ها را دیدم، شما هم می بینید. این کاغذ ها چگونه وارد شده و این بحث باید جدی پیگیری شود و اگر نیاز باشد ما در خانه ملت می توانیم در این موضوع تحقیق و تحفص کنیم. دوستان ارشاد می گویند از بانک مرکزی بپرسید بانک مرکزی هم می گوید از ارشاد.

خبرنگاری را نمیشناسم که کف حقوق بیمه ای و قانونی اش را بگیرد

رییس خانه مطبوعات ایران با ابراز اینکه یقینا عده ای کاغذ را با ارز 4200 تومانی وارد کرده اما با قیمت آزاد فروخته اند، گفت: چرا نظارتی صورت نگرفته است؟ هرچند در سایر صنوف نیز این کار انجام شده است اما ما اهالی قلم باید با جدیت و شفافیت به این موضوع بپردازیم. لذا وضعیت اقتصادی عزیزان مطبوعاتی اصلا مناسب نیست و این وضعیت به همه کارکنان مطبوعات و رسانه ها منتقل می شود. من روی صحبتم با عزیزان وزارت خانه است. اکنون خبرنگارانی هستند که با حقوق زیر 500 هزارتومان کارمی کنند اما بازهم حاضر هستند این مبلغ را بگیرند و کار کنند و صدایشان هم در نیاید. من اصلا خبرنگاری را نمیشناسم که کف حقوق بیمه ای و قانونی اش را بگیرد.

وی ادامه داد: آیا این مسائل را نمی دانیم؟ باید مقام و منزلت خبرنگاری حفظ شود. خبرنگاران با نهایت استرس و سختی کار می کنند و قوه قضائیه آن ها را به دادگاه می کشاند و در پشت در اتاق آقای مدیر اجرایی ماندن را تحمل می کنند اما بازهم کار می کنند. و باید حداقل معیشت آنها تامین شود. با این همه مشکلات بازهم عاشق کارشان هستند و عشق می ورزند و با این عشق ناملایمات، بی مهری ها و کم لطفی ها را تحمل می کنند. به همین علت ما در خانه مطبوعات کمیته ویژه ای تشکیل دادیم تا به این مباحث رسیدگی شود.

تا قبل از ورود رهبر انقلاب به مسئله کاغذ، آقایان نمی جنبیدند

وی در خصوص برخورد های دوگانه به رسانه ها، مطبوعات و خبرنگاران نیز اظهار داشت: در رابطه با رفتار ترامپ و حمایت وی از تروریست ها که خون جوانان شیعه را می ریزد اما در خصوص بحث حقوق بشر در داخل ایران بیانیه می کند، می گوییم که برخورد دوگانه ای دارد و یا کشورهای منطقه که مورد حمایت امریکا نیز هستند نقش اصلی در تربیت داعش داشتند اما سپاه پاسداران را که با تروریستها مقابله می کند در لیست تروریست ها قرار می گیرد. لذا این برخوردهای دوگانه برای ما قبول نیست. اما اگر در داخل نیز این برخوردهای دوگانه با افراد صورت گیرد بازهم کار درستی نیست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعنوان مثال در نمایشگاه کتاب شاهد بودیم که بعضی از کتاب ها اجازه ورود پیدا نکردند. این کتابها اگر مجوز نداشتند، که نباید وارد نمایشگاه شوند اما همه کتابها دارای مجوز وزارت ارشاد بودند و چرا با ورود انها به نمایشگاه مخالفت شد؟ چرا در میان 450 ناشر و کتاب با 10 ، 15 عدد کتاب برخورد سلیقه ای می شود؟ در مورد کاغذ هم ظاهرا تا زمانی که رهبر معظم انقلاب نمی فرمودند، آقایان نمی جنبیدند و وزارت خانه های صنعت و ارشاد تازه به فکر تشکیل کمیته شده اند در حالیکه ما قبلا هم این موضوعات را می گفتیم.

وی با تاکید بر اینکه تخطی از قانون خلاف است و باید برخورد شود، گفت: اگر خبرگزاری قبل از اینکه منابع رسمی اعلام کنند که چه زمانی بنزین گران خواهد شد و سهمیه بندی انجام می شود، خبر گرانی و سهمیه بندی بنزین را منتشر کرده و کل کشور را به تلاتم می کشاند و امنیت ملی به مخاطره بیندازد( بعنوان عضو کمیسیون امنیت ملی عرض می کنم) و صفهای طولانی در پمپ بنزین ایجاد شد که برای هیچ و پوچ بود. اما کسی نمی تواند به این خبرگزاری بگوید «بالای چشمت ابرو است» اما وقتی یک خبرنگار به نهادی بپردازد به خیلی ها بر می خورد. این برخورد ها دوگانه است.