تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۶:۵۴:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۷۴۵۹۰

در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات استان مطرح شد؛

سعیدی: مزار اهالی شعر و رسانه به زندان هارون الرشید تبدیل شده / محمدپور: 20 هزار تن از 260 هزار تن کاغذ وارداتی بین مطبوعات توزیع شده

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی ظهر امروز با حضور اهالی فرهنگ و رسانه در تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی اظهار داشت: رسانه و مطبوعات نقش بسزایی در روشنگری و بازشدن گرههای کور رفع موانع گذشته دارند و برخلاف تصورات بدخواهان نظام و انقلاب که معتقد به محدودیت مطبوعات درایران هستند، بنده معتقد هستم رسانه ها آزاد بوده و هیچ محدودیتی ندارند.

وی با اشاره به فعالیت 466 رسانه دارای مجور در استان، بیان نمود: ما شاهد رشد مطبوعات بوده ایم اما برای رسیدن به اهداف مطلوب جای بحث وجود دارد و باید در عرصه ملی و کشوری دارای رسانه باشیم. چون که گذشته تبریز، گذشته ای مرتبط با چاپ و مطبوعات بود و خواسته مردم و مطبوعات استان این است که به سطح ملی برسیم.

تهران همه جای ایران نیست

وی با انتقاد از اختصاص عمده امکانات به تهران گفت: نباید همه چیز را در تهران ببینیم و تهران همه جای ایران نیست و باید در شان فرهیختگان و مردم استان کار انجام شود.

این نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص مشکلات کاغذ و نگرانی های موجود در این حوزه نیز اظهار داشت: در سال 97 جلسه ای با حضور مسئولین وزارت ارشاد و مسئولین ذیربط در خصوص مشکلات کاغذ تشکیل دادیم و قرار شد در بحث توزیع و واردات کاغذ بازنگری صورت گیرد و در نمایشگاه کتاب نیز گلایه ناشرین و اهالی رسانه این بود که جلوی این کارها گرفته شود.

وی افزود: با برخوردهای فرابخشی مشکلات حل نخواهد شد و هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه ارسالی از طرف دولت به این کمیسیون مبنی بر اینکه بخشی از امورات مربوط به کاغذ به وزرات صمت واگذار شده است، گفت: همین کار ها مشکل ایجاد می کند و وقتی وظایف وزارت ارشاد را به وزات صمت محول می کنند، مشکلی حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: ظاهرا چون آقای رییس جمهور این لایحه را امضا کرده است، آقای وزیر نمی تواند کاری کند هرچند که از ته دل راضی نباشد.

سعیدی در خصوص پروژه احیای مقبرة الشعرای تبریز نیز اظهار داشت: مقبرة الشعراء محل دفن صدها عارف و ادیب است که این عرفا و ادبا در زمان خود جزو اهالی رسانه بودند. ردیف اعتباری این پروژه حذف شده بود که احیا کردیم و مبلغی را کمیسیون در نظر گرفتیم.

وی در پایان تاکید کرد: این مقبره آبروی شهر و استان است اما الان مثل زندان هارون الرشید شده است و این پروژه کار مشترکی است که شهرداری و نهادهای مربوطه باید انجام دهد.

همچنین در این مراسم محمد محمدپور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ضمن اشاره به فعالیت 460 رسانه در استان اظهار داشت: ایجاد فضای رقابتی برای رسیدن به نقطه مطلوب کیفی جزو ضرورت بود.

وی با اشاره به مناسبت های سال 97 که در این جشنواره مورد بررسی قرار گرفت، گفت: سعی کردیم دستاورد های رسانه ای را در چهل سالگی انقلاب در معرض مخاطبان قرار دهیم و بحث تبریز ۲۰۱۸ نیز بهانه ای شد تا رسانه ها در تبین این موضوع ورود پیدا کنند همچنین موضوعات قیام تاریخی ۲۹ بهمن و نقش تبریز در شکل گیری انقلاب ، بحث اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی از دیگر محورهای این جشنواره بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه این جشنواره می تواند توانمندی های رسانه های استان را تبیین و معرفی کند، گفت: در طول ۴۰ سال به لحاظ کمی رشد خوبی داشتیم و بعد از تهران که دارای 5 هزار و دویست رسانه است، در رتبه دوم هستیم اما این کمیت ، مورد مطلوب ما نیست و باید به لحاظ کیفی بتوانیم جایگاه لازم راکسب کنیم.

تقویت رسانه های استان از منظر آموزش و پژوهش

وی کشف استعدادهای نو در حوزه رسانه را یکی از مزایای این جشنواره برشمرد و گفت: سعی می کنیم حمایت از رسانه ها را افزایش دهیم و رویکرد اصلی ما در سال 98 تقویت رسانه ها از منظر آموزش و پژوهش است و امیدواریم تمهیداتی صورت گیرد تا بعضی مشکلاتی که در ید اختیارات اداره ارشاد نیست، حل شوند.

محمدپور در پایان سخنان خود با انتقاد از تخلفات صورت گرفته در واردات کاغذ با ارز دولتی، یادآور شد: 260 هزار تن کاغذ با ارز دولتی وارد شده است اما کل کاغذهایی که در حوزه مطبوعات توزیع شده اند، 20 هزار تن است.


اخبار مرتبط:

کواکبیان: خانه مطبوعات جناحی نیست