تبریزبیدار
چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۵۷:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۷۴۶۱۴

نماینده مردم تبریز در مجلس در گفتگو با تبریزبیدار؛

برجام ، حیات سیاسی دولت است / دولت از اروپای بی خاصیت و بی اراده چه می خواهد؟ / تیم اقتصادی دولت قادر به تصمیم گیری نیست

سعیدی ضمن تاکید بر اینکه برجام حیات سیاسی دولت است ، گفت: تیم اقتصادی دولت قادر به تصمیم گیری نیست و نمی دانم دولت از اروپای بی خاصیت و بی اراده چه می خواهد.

محمد اسماعیل سعیدی ، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ، در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص تصمیمات اخیر رییس جمهور و دولت در خصوص برجام گفت: از زمانی که آقای ترامپ از برجام خارج شد، مشخص بود که برجام هیچ خاصیتی نخواهد داشت. چون از همان ابتدا اروپایی ها گفته بودند که شما هر توافقی که دارید، باید با آمریکا انجام دهید و هر نتیجه ای هم رقم بخورد باید با حضور آمریکا باشد و صرفا حضور 5 کشور اروپایی هیچ خاصیتی ندارد.

وی ادامه داد: معلوم بود انتظاراتی که تیم مذاکره کننده ایرانی از اروپایی ها دارند، به سرانجام نخواهد رسید و نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت. آمریکا نیز قدم به قدم نشان داد که هیچ گونه پایبندی به تعهدات برجام ندارد و کارهایی که انجام داد کاملا نقض صریح برجام و تعهدات و معاهدات بین المللی بود.

دولت روغن ریخته را نذر امامزاده می کند

این نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران در این وضعیت متضرر شد، افزود: این احساس وجود داشت که ایران به این دلیل نمی خواهد از برجام خارج شود که مبادا به کام اروپایی ها خوش نیاید. لذا تیم حاکم بر کاخ سفید جری تر و گستاخ تر شد و احساس کردند که در ایران دل و جرات تصمیم جدی برمبنای منافع ملی وجود ندارد و این موضوع باعث شد آمریکا هر روز تصمیم جدیدی بگیرد که واقعا در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم نبود.

وی با اشاره به تصمیم ایران مبنی بر توقف صادرات آب سنگین و اورانیوم غنی شده و ذخیره آنها در داخل، اظهار داشت: چون ترامپ اعلام کرده بود که هیچ کشوری حق ندارد از ایران آب سنگین خریداری کند و با ایران معامله کند و این یعنی اصلا ایران حق ندارد آب سنگین را بفروشد ، لذا به نظر من یک تصمیم بی خاصیتی بود و مثل این می ماند که «روغن ریخته را نذر امامزاده کنیم».

رییس جمهور باید شجاعانه از برجام خارج می شد

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای رییس جمهور بایستی در یک تصمیم شجاعانه، خروج از برجام را اعلام می کرد و می گفت که هیچ گونه تعهدی نسبت به برجام نداریم و نه تنها از امروز بلکه از روزی که ترامپ از برجام خارج شد، سانتریفیوژ های ما دوباره راه اندازی می شد و فعالیت های صلح آمیز هسته ای آغاز می شد و به شرایط قبل از برجام باز می گشتیم.

وی ادامه داد: در طول این مدت زیادی که اقدامات وسیعی در راستای اعتماد سازی انجام داده شد می توانستند وضعیت را ترمیم کرده و کارهای لازم را انجام دهند.

برجام حیات سیاسی دولت است

سعیدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همچنان دولت به برجام امیدوار است، گفت: متاسفانه برجام حیات سیاسی این دولت است و دولت خاتمه برجام را مساوی با پایان حیات سیاسی خود می دانند. چون که بر روی برجام سرمایه گذاری و تبلیغات بسیار وسیعی انجام داده بودند و حتی آب خوردن ملت ایران را به برجام گره زده بودند و نمی خواهند آخرین میخ را بر تابوت برجام زده و جنازه برجام را دفن کنند.

منافع سیاسی به منافع ملی ترجیح داده می شود

دولت از اروپای بی خاصیت و بی اراده چه می خواهد؟

وی با انتقاد از نگاه سیاسی افراد به برجام ، تاکید کرد: نگاه این افراد کاملا اشتباه است و باید منافع ملی را بر منافع سیاسی جریان ها و طیف های خاص ترجیح داده و با یک تصمیم شجاعانه سعی کنند شرایط را تغییر دهند در این صورت است که مردم و تاریخ می توانند بخوبی قضاوت کنند.

وی خاطرنشان کرد: این دست و آن دست کردن و دادن مهلت 60 روزه به اروپایی های بی خاصیت، هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت. همانطور که قبلا 6 ماه فرصت خواسته بودند اکنون بعد از گذشت 6 ماه دیگر هیچ اقدامی نکرده اند و حتی یک قدم هم برنداشته اند و من نمی دانم دولت از اروپای بی خاصیت و بی اراده چه چیزی می خواهد.

قبول ندارم برجام تصمیم نظام بود

این عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اینکه رییس جمهور برجام را یک تصمیم ملی و راهبردی نامیده و اینکه برجام تصمیم فردی و دولتی نبوده و تصمیم کل نظام بود، بیان نمود: این موضوع را قبول ندارم و همانطور که در زمان رای گیری برجام در مجلس نیز رای منفی دادم، حرفم این بود برجام معاهده ای است که اکثر بندهایش به ضرر ملت ایران است.

وی ادامه داد: سرنوشت تمام ظرفیت ها و فرصت های طلایی کشور به برجام دوخته شد. آن کارهایی که می شد با استفاده از ظرفیت های موجود در داخل کشور برای سالم سازی اقتصاد و توسعه شرایط اقتصادی انجام داد، از دست رفت و این یعنی خسارت که باعث شد زحمات و تلاش های شبانه روزی دانشمندان هسته ای از دست برود و تعداد کثیری از دانشمندان هسته ای مان را نیز از دست دادیم.

آب نبات وزیر خارجه وقت آمریکا به ایران

وی وعده آمدن شرکت های خارجی به ایران و سرمایه گذاری آن شرکت ها را به شیرینی موقت آب نبات تشبیه کرد و گفت: آقای روحانی اعلام کردند که سیل شرکت های خارجی به سمت ایران روانه شد حتی وزیر خارجه وقت آمریکا به آقای ظریف گفته بود که اگر شما برجام را امضا کنید، می بیند که چگونه شرکت های خارجی را به سمت ایران گسیل خواهم کردکه این وعده ها مانند آب نباتی بود که به مقامات ایرانی دادند تا موقتا دهانشان شیرین شود.

تیم اقتصادی دولت قادر به تصمیم گیری نیست

این نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید و هشدار رهبر انقلاب در خصوص ورود شرکت های خارجی به کشور و عدم سرمایه گذاری و اقدامات عملیاتی آنان، ابراز نمود: این شرکت ها بغیر از خوردن و آشامیدن و اقامت در هتل و تراشیدن هزینه های گزاف، کار دیگری انجام ندادند و متاسفانه مسئولین دولت امیدوار به این شرکت ها، شرکت های داخلی را خلع ید کردند و نه تنها منفعتی کسب نکردیم بلکه خسارت سنگینی به ما وارد شد.

وی افزود: من معتقد هستم که اکنون شرایط اقتصادی کشور به سمتی برده شده است که تیم اقتصادی دولت قادر به تصمیم گیری نیست و نمی داند چه کار کند.

اروپایی ها خارج از اراده آمریکا هیچ کاری نمی کنند

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص تاثیر بیانیه امروز روحانی در برجام بر مسائل مربوط به نفت و بانک ، گفت: در گفتگویی که با یکی از اعضای اتحادیه اروپا داشتیم، مطرح شد که تبادل اقتصادی اروپا با آمریکا400 الی 500 میلیارد دلار است در حالیکه این تبادل با ایران در حدود 15 میلیارد دلار است و هرگز اروپایی ها 15 میلیارد دلار را به 500 میلیارد دلار ترجیح نمی دهند. لذا اروپایی ها اجازه نخواهند داد در روابطشان با آمریکا کوچکترین خللی ایجاد شود به نظر من اروپایی ها خارج از اراده آمریکا هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

حامیان دولت می خواهند بگویند «کی بود ، کی بود ، من نبودم »

سعیدی در پایان انتقادات اخیر حامیان دولت و برجام از رییس جمهور و  دولت را فرار رو به جلو نامید و تاکید کرد: این افراد سعی می کنند در آستانه انتخابات « کی بود ، کی بود ، ما نبودیم » را القا کنند. در حالیکه بار مسئولیت تمامی مشکلات اقتصادی موجود بر گردن تمام طیف ها و جریان هایی است که به صورت پوچ و بیهوده از این دولت حمایت کردند و شرایطی را رقم زدند که ما را دست بسته در مقابل آمریکا قرار دادند.