تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۵۵:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۷۴۶۵۰

تبریزبیدار بررسی می کند؛

تکاپوی شورانشینان برای رسیدن به بهارستان / مرد عدالتخواه در آستانه حضور مجدد در صحن شورا

تکاپوی انتخابات در شورای شهر تبریز نیز تا حدودی حکمفرما شده و بر اساس گزارشات غیررسمی احتمال حضور چند نفر از بین 13 عضو فعلی شورا در ماراتن انتخابات مجلس وجود دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه سالجاری برگزار می‌شود و بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور مسئولین اجرایی که قصد کاندیداتوری در این انتخابات را دارند، باید تا 16 خرداد ماه از سمت خود استعفا دهند.

اعضای شورای شهر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شورانشینانی که میل رسیدن به صندلی های بهارستان را دارند باید قید پارلمان محلی شهر خود را بزنند.

تکاپوی انتخابات در شورای شهر تبریز نیز تا حدودی حکمفرما شده و بر اساس گزارشات غیررسمی احتمال حضور چند نفر از بین 13 عضو فعلی شورا در ماراتن انتخابات مجلس وجود دارد.

تغییر مسیر مسعودی ریحان از تبریز به اهر و هریس

برخی منابع آگاه حضور غلامحسین مسعودی ریحان از حوزه انتخابیه اهر و هریس را محتمل دانسته و وی را گزینه اصلاح طلبان در این حوزه می دانند. هر چند تاکنون مسعودی ریحان در رد یا تایید این مساله موضع گیری خاصی نداشته اما برخی منابع آگاه، صحت موضوع را تایید می کنند.

مسعودی ریحان پیش از این نماینده اهر و هریس در مجلس هشتم بود اما در انتخابات دوره نهم مجلس تایید صلاحیت نشد و در سال 96 در قالب لیست امید وارد شورای شهر تبریز شد.

تجربه مجدد آجودان زاده و گام اول بابایی اقدم

فریدون بابایی اقدم و علی آجودان زاده دو عضو دیگر شورای شهر تبریز نیز از جمله چهره هایی هستند که گویا تکاپوی حضور در انتخابات از حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو دارند و یک منبع آگاه در گفتگو با تبریزبیدار از مشورت های این دو عضو با برخی افراد جهت حضور در انتخابات آتی مجلس خبر داده بود.

آجودان زاده در انتخابات دوره دهم مجلس از حوزه تبریز، آذرشهر و اسکو کاندید شده بود اما موفق به کسب آرای لازم نشد و دو سال بعد در سال 96 با پیروزی در انتخابات شورای شهر، وارد پارلمان محلی شد.

فریدون بابایی اقدم که برای دومین بار حضور در شورای شهر تبریز را تجربه می کند، سابقه شرکت در انتخابات مجلس را ندارد و در صورت رسیدن به تصمیم قطعی، برای اولین بار با سیاسیون رقابت انتخاباتی خواهد داشت.

اما و اگرهایی برای آقای رئیس

اما گزینه دیگری که برخی اخبار غیررسمی حکایت از حضور او در انتخابات مجلس دارند، شکور اکبرنژاد رئیس فعلی شورای شهر و فعال سیاسی اصلاح طلب می باشد. هر چند این موضوع در حد گمانه زنی از سوی برخی فعالین سیاسی است اما برای حضور اکبرنژاد در انتخابات اسفند ماه دو نوع تحلیل وجود دارد.

اول اینکه برخی مدعی هستند وی بدلیل برخی انتقادها و فشارهایی که به نحوه مدیریت وی در شورای شهر وارد است، می خواهد خود را کنار کشیده و این کناره گیری از مسیر انتخابات خواهد بود.

اما برخی دیگر معتقد هستند اکبرنژاد بعنوان یکی از گزینه های مورد وثوق جریان اصلاح طلب  بوده و لیست این جریان سیاسی منتظر حضور وی است.

اکبرنژاد نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس هشتم بوده که با حمایت اصولگرایان وارد انتخابات شده بود اما وی در انتخابات نهم کاندید نشد و به یکباره سر از اصلاح طلبی در آورد. رئیس فعلی شورای شهر تبریز در انتخابات دوره دهم مجلس نیز ثبت نام کرد اما تایید صلاحیت نشد.

لاجرم هر یک از این اعضا که تصمیم نهایی برای رسیدن به بهارستان از مسیر انتخابات اسفند ماه را داشته باشند، باید استعفای خود را تقدیم فرمانداری کنند و اعضای علی البدل جایگزین آنها خواهند شد.

به صف شدن اعضای علی البدل برای حضور در شورا

در انتخابات سال 96 شورای شهر تبریز پس از 13 عضو منتخب، ایرج شهین باهر، محمدحسن اسوتچی، اسماعیل چمنی، نصرت‌الله شاهدی، محمدحسین جعفری، زین‌الدین هریسی‌نژاد، محمدرضا خداوردی‌زاده و موسی اشرفی به ترتیب 8 عضو علی البدل بودند که البته شهین باهر بجهت حضور در سکان شهرداری تبریز شانسی برای رسیدن به صندلی شورای شهر ندارد.

حضور مجدد اسوتچی در شورای شهر تبریز در صورت استعفای انتخاباتی هر یک از اعضای فعلی، نکته جالبی است که نمی توان به راحتی از کنار ان رد شد. اسوتچی در ادوار قبلی شورا بدلیل مواضع عدالتخواهانه خود مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود.

گفتنی است طبق برنامه زمانی انتخابات، ۱۰تا ۱۶ آذر زمان ثبت نام انتخابات مجلس یازدهم است.


نظرات

مهدی
IR

یاشاسین دکتر بابایی . در خدمتشان هستیم . مطمئنا مجلسی خواهی شد.