تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۱۸:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۷۴۶۵۴

نماینده مردم تبریز در مجلس مطرح کرد؛

سعیدی: درسال های اخیر لایروبی مسیل ها مغفول مانده است

سعیدی با اشاره به اینکه متاسفانه در طول سالهای اخیر موضوع لایروبی مسیل ها مورد غفلت قرار گرفته است، گفت: هرچند دولت می‌گوید در یاچه ارومیه را ما احیا کرده‌ایم اما وضعیت فعلی دریاچه از عنایات الهی است.

به گزارش تبریز بیدار ، ‌محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: با تاکید بر این‌که اگر اقدامات درنظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه به خوبی انجام می‌شد شاهد احیای دریاچه ارومیه بودیم، هرچند می‌گویند ما احیا کرده‌ایم اما وضعیت فعلی دریاچه ارومیه از عنایات الهی است.در لایروبی مسیل رودخانه‌ها، کار چندین ساله طی ۲۰ روز انجام شد.

وی با تاکید بر اهمیت لایروبی رودخانه‌ها در روند احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: اگر مسیل‌ها طی بیست و چند سال گذشته به خوبی لایروبی می‌شدند، روند احیای دریاچه ارومیه بهتر پیش می‌رفت، اما از این موضوع غفلت شده و مسیل‌ها لایروبی نشدند.

وی خاطر نشان کرد: طی ۳۰ سال گذشته حدود ۶۸ کیلومتر مسیل رودخانه‌ها لایروبی شده بود اما در عرض ۲۰ روز اول فروردین سال جاری حدود ۲۵ کلیلومتر لایروبی شد؛ یعنی طی ۲۰ روز، کار چندین ساله انجام شده است، این موضوع نشان می‌دهد که اگر همت به خرج دهیم می‌توان کارها را سریع‌تر پیش برد.

نماینده مردم تبریز در مجلس  با اشاره به اینکه برای انجام برخی امور پول لازم نیست، بلکه همت لازم است، اذعان کرد: این همت برای لایروبی مسیل رودخانه‌ها در ابتدای سال اعمال شد و شاهد نتایج خوب آن بودیم؛ در این رابطه از استانداری، مدیریت بحران استان و سایر دستگاه‌های دولتی و خصوصی که در این رابطه همکاری کردند قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: طبق اطلاعاتی که هفته‌های اخیر دریافت کرده‌ام، حرکت‌های خوبی انجام شده و روزانه حدود ۴۵ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه می‌شود که حدود پنج میلیون متر مکعب آن از آذربایجان شرقی و حدود ۴۰ میلیون مترمکعب نیز از آذربایجان غربی است.

وی یادآور شد: چنانچه می‌دانیم ۹۰ درصد آب دریاچه ارومیه از آذربایجان غربی و ۱۰ درصد نیز از آذربایجان شرقی تأمین می‌شد که این تناسب اکنون وجود دارد.

این عضو کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به برخی از اقداماتی که باید در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام شود، افزود: احداث تونل انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه یکی از این اقدامات است تا از طریق آن ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه بازگردانده شود. اگر سال گذشته روند احداث تونل تمام می‌شد امسال علاوه بر ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد شده به دریاچه، شاید حدود یک میلیارد نیز از رودخانه زاب وارد دریاچه می‌شد.

وی با بیان این‌که در سال گذشته برای هزینه‌های اجرایی تونل، ریالی پرداخت نشده بود، افزود: این تونل توسط قرارگاه خاتم الانبیا اجرا می‌شود و طبق آخرین اطلاعات، ۳۰ کیلومتر از تونل احداث شده است و اگر سال گذشته هزینه‌های اجرایی تونل پرداخت می‌شد سرعت اجرای عملیات بیش از این بود.

وی با اذعان این‌که جمع‌آوری پساب‌های شهرهای حاشیه دریاچه ارومیه یکی دیگر از راهکارهای احیای دریاچه است، گفت: پساب شهرستان تبریز حدود پنج متر مکعب در ثانیه بوده و شهرهای سهند، اسکو، آذرشهر، سردرود، بناب، مراغه و… نیز به تناسب خود پساب‌هایی دارند که با سرریز شدن به دریاچه عدد قابل توجهی می‌شود. تکمیل و استفاده از ظرفیت سد شهیدمدنی از مصوبات ستاد احیا بود.

سعیدی در پایان با تاکید بر استفاده از سد شهید مدنی را از دیگر راهکارهای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: این سد یکی از مصوبات ستاد احیای دریاچه بوده و مقرر بود تمامی سدهای نیمه تمام متوقف شده و صرفاً سد شهید مدنی تکمیل شده و بعد از آبگیری به دریاچه سرریز شود. جای تعجب است که چرا سد شهید مدنی متوقف شده است.