تبریزبیدار
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۶۶۱

تبریزبیدار بررسی می کند؛

قانون جدیدی که تراکنش بانکی مساجد تبریز را مختل کرده / نگهداری پول ها در گاوصندوق و پاسخ اداره اوقاف

تعداد مساجد فاقد شناسنامه ملی در تبریز بالا است و به همین دلیل با مشکل مسدودی حساب روبرو شده و تراکنش های مالی آنها به مشکل می خورد.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

مسدودیت حساب بانکی مساجد بدلیل عدم وجود شناسنامه ملی، مشکلی است که اغلب مساجد تبریز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

حلقه مفقوده ای به نام شناسنامه ملی

در گفتگوی تبریزبیدار با اعضای هیات امنای چندین مسجد در تبریز مشخص می سود که تعداد مساجد فاقد شناسنامه ملی در تبریز بالا است و به همین دلیل با مشکل مسدودی حساب روبرو شده و تراکنش های مالی آنها به مشکل می خورد.

در یکی از این گفتگوها با اعضای هیات امنای مساجد نکته جالبی مطرح شد که بیان آن خالی از لطف نیست.

یکی از اعضای هیات امنای مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) شهرک باغمیشه تبریز به تبریزبیدار می گوید: جدیدا بانک ها قانونی تصویب کردند که بر اساس آن مساجد برای اینکه حساب بانکی و چک داشته باشند باید شناسه ملی داشته باشند و به مسجد ما هم گفتند باید از اوقاف شناسه ملی بیاروید وگرنه حساب مسدود می شود.

وی می افزاید: موضوع را به اوقاف منتقل کردیم و گفتند که اغلب مساجد تبریز شناسه ملی ندارند و باید از تهران اقدام کنیم که زمان بر است.

وی ادامه می دهد: متاسفانه بانک حساب مسجد را بست و الان ۶ ماه است که پول های مسجد را در گاوصندوق نگهداری می کنیم و از مراجعات مکرر به اوقاف نتیجه نگرفتیم.

در همین راستا حجت الاسلام علی مصائبی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان آذربایجان شرقی، در گفتگو با تبریزبیدار می گوید: طبق قوانین گذشته،  حساب بانکی باید به نام اشخاص بود اما طی ابلاغیه جدید قانون قبلی لغو و هیئت امنا مساجد باید شناسنامه ملی تهیه کنند.

وی خاطر نشان می کند: اداره اوقاف تلاش می کند برای تمامی مساجد شناسنامه ملی  تهیه کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه که تکلیف مساجدی که حساب های آنها مسدود شده است چه خواهد شد، می گوید: هیات امنای مساجدی که حساب بانکی آن ها مسدود است، می توانند با دریافت معرفی نامه از اداره اوقاف و مراجعه به سازمان ثبت اسناد اقدامات لازم جهت  اخذ شناسنامه ملی را انجام دهند.