تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۱:۴۴:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۶۷۶

آنچه در مطالبه تلویزیونی برای علت یابی حریق بازار تبریز گذشت؛

از تولیت نامعلوم تا شیرهایی که فشار کافی نداشت / آرای مردم: بازاریان به الزام کار بی توجه هستند

برنامه تلویزیونی مطالبه شامگاه سه شنبه با موضوع آتش سوزی بازار ایکی قاپیلار تبریز با حضور شهردار تبریز و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان روی آتن شبکه سهند رفت.

به گزارش تبریز بیدار ، برنامه تلویزیونی مطالبه شامگاه سه شنبه با موضوع آتش سوزی بازار ایکی قاپیلار تبریز با حضور شهردار تبریز و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان و با اجرای روح الله رشیدی روی آتن شبکه سهند رفت.

دلیل حادثه ناگوار بازار تبریز اولین سوالی بود که توسط مجری مطرح شد که پاسخی شفاف برای ان ارائه نگردید.

ایرج شهین باهر شهردار تبریزدر این خصوص گفت: مرجع تخصصی در علت یابی آتش سوزی کارشناسان دادگستری است و موضوع در دست بررسی است و هیچ فرضیه ای وجود ندارد. نیاز به کار کارشناسی دقیق است و زمان بر بودن آن هم به این دلیل است.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز در این باره اظهار داشت: وظیفه ما در حوزه کالبد بازار است و علت یابی و یافتن مقصر در حیطه کاری ما نیست. بر اساس برآورد اولیه کارشناسان ما، خسارت ۲۰ میلیارد تومانی بر معماری و کالبد وارد شده است و تاکنوناز هیچ مقام مسئولی نشنیدم که علت خاصی را بیان کنند.

تولیت بازار تبریز و مسئولین حراست از آن بحث دیگری بود که توسط رشیدی مطرح شد.

آبداردر این باره بیان داشت: ما وظیفه حفظ بنای تاریخی بازار را داریم و مسایل دیگر بازار مربوط به ما نیست.

شهردار تبریز نیز در پاسخ به این موضوع گفت: مسایلی همچون کف سازی بازار توسط شهرداری و با هماهنگی میراث فرهنگی صورت می گیرد و تولیت ان به ما ارتباطی ندارد.

عدم وجود نگهبان در بازار تبریز و مسایل ایمنی از دیگر موراد مطروحه بود که بحث را وارد فاز جدیدی کرد.

شهین باهردر این مورد و همچنین در پاسخ به سوال مجری در مورد علت دیر اطلاع یافتن آتش نشانی از حادثه گفت: اگر بازار نگهبان داشت، اطلاع رسانی به آتش نشانی سریع انجام می شد و حتی با کپسول های موجود در بازار، اقداماتی برای اطفا حریق انجام می گرفت.

این اظهارات شهین باهر با واکنش روح الله رشیدی روبرو شده و مجری برنامه، ربط دادن مقصر حادثه به عامل انسانی را فرافکنی توصیف کرد.

شهردار تبریز با لحن ناراحت در پاسخ به این اذعان مجری گفت:  اجازه بدهید بحث کنیم تا به نتیجه برسیم.

وی ادامه داد: کلید کپسول های نصب شده در بازار در اختیار آتش نشان ها و بازاریان است و بازاریان آموزش لازم را دیده بودند. حتی آتش نشانان بازنشسته هم ایثارگری کرده و پای کار آمدند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان نیز در دفاع از شهردار تبریز گفت:  حرف شهردار در مورد موضوع نگهبان درست است.

بررسی آتش سوزی 10 سال پیش بازار تبریز و پخش گزارش خبری در این خصوص بخش دیگری از برنامه بود که بر ضرورت عبرت گرفتن از آن حادثه و جلوگیری از حوادث این چنین تاکید داشت.

آبدار در این باره اظهار داشت: در آتش سوزی قبلی، بازار با خاک یکسان شد اما این بار خسارات کمتر بود. به بازاریان ابلاغ کرده ایم از ورود و انبار کردن مواد آتش زا خودداری کنند.

مجری برنامه در ادامه بر ایثارگری آتش نشانان تاکید کرده و بر ضرورت تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی جهت بالارفتن روحیه آنها اشاره داشت که شهردار تبریز آن را تصدیق کرد.

شهین باهر پیرامون این مساله گفت: آقای استاندار قول دادند دستوری برای صدور مجوز تبدیل وضعیت آتش نشانان صادر کنند.

در اثنای برنامه جمالی نماینده بازاریان آسیب دیده در ارتباط  تلفنی در برنماه حضور یافت و توضیحات جالب توجهی درباره حادثه ایکی قاپیلار ارائه داد.

جمالی سخنان خود را از سابقه قبلی آتش سوزی بازار شروع کرده و گفت: سال ۸۸ هم که آتش سوزی در این بازار بود، نگهبان هم داشتیم اما نتیجه نداشته است. آن مقطع نه شهین باهر شهردار بود نه آبدار در میراث فرهنگی بود اما شرایط برخورد با حادثه مشابه بود.

وی ادامه داد: مشکل اصلی در لحظه آتش سوزی است که یا هول می شویم یا امکانات لازم نداریم. از فاصله زیادی شیرهای آتش نشانی را می آورند که فشار آنها هم کم است، فشار شیر آب خانه ما از فشار شیر آتش نشانی بالا است. همکاران تلاشگر آتش نشانی امکانات لازم نداشتند و حتی یکی از این عزیزان کارد برای باز کردن منهول تنظیم فشار مطالبه می کرد.

نماینده بازاریان تبریز در خصوص بیمه مغازه ها گفت: ۵۰ میلیارد تومان خسارت به اجناس داخلی بازار وارد شده اما فقط یک هفتم آنها بیمه است.

وی همچنین در پاسخ به علت عدم وجود نگهبان بیان داشت:  یک زمانی در بازار مظفریه نگهبان بازار را به قتل رسانده بودند. اگر هم نگهبان بود آن ساعت، زمان افطار بود و کسی نمی توانست در بازار حضور داشته باشد.

جمالی تاکید کرد: باید به بهره گیری از سیستم های اطفا حریق هوشمند و مخازن آب و کف در بازار توجه شود، ساعت ۹ شب کدام بازاری آنجا می توانست باشد که از کپسول استفاده کند. آتش نشانان هم مسیر را اشتباه رفته و سمت بازار شمس روانه شده بودند که زمان طلایی را از دست دادند.

در پایان نتایج نظر سنجی برنامه از بینندگان هم نشان می داد که از نظر شهروندان بی توجهی بازاریان به الزامات کار در بازار بیشترین سهم را در تکرار این حادثه داشته (با 49 درصد آرای مردمی) و سپس عدم نظارت مسئولین در حوزه مسئولیت خود عامل مهم دیگر در این حادثه بوده است.(با 39 درصد آرای مردمی). غفلت از پیش بینی های لازم نیز از نظر شهروندان سهم کمتری در بروز این آتش سوزی داشته است.