تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۴۲:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۴۶۸۲

مسجد لاکچری در تبریز و واکنش ها(1)؛

حجت الاسلام حسینی در گفتگو با تبریزبیدار: زرق و برق بیش از حد مناسب مساجد نیست

حجت الاسلام و المسلمین حسینی در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص باز شدن پای مساجد لاکچری در تبریز گفت: زرق و برق بیش از حد مناسب مساجد نیست.

حجت الاسلام و المسلمین سیدشهاب الدین حسینی در گفتگو با  تبریز بیدار در خصوص باز شدن پای مساجد لاکچری در تبریز گفت: بطور کلی مجوز ساخت مساجد بر عهده شهرداری می باشد و برای ساخت آن  باید پروانه صادر شود و بحث سخت افزاری مساجد نیز به ادراه کل  اوقاف ارتباط دارد.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری باید از لحاظ ساخت و ساز فنی نظارت داشته باشد، افزود:  در تبریز بیش از 700  مسجد وجود دارد که 1 الی 2 وعده در آنها نماز جماعت خوانده می شود و در 70 مسجد نماز صبح هم برگزار می شود.

بر اساس توانایی مالی باید مسجد را کاشی کاری کرد اما زینت زیادی، خوب نیست

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی در پاسخ به مشروعیت تزئینات اشرافی در مساجد گفت: افرادی که مسجد را بنا می کنند، براساس توانایی مالی، آن را کاشی کاری می کنند اما وجود زینت زیاد برای مساجد خوب نیست و صرفا کاشی کاری و کتیبه های منقش به آیات قرآنی باید استفاده شود. زرق و برق بیش از حد مناسب مساجد نیست.

وی با بیان اینکه معماری اسلامی تا حد ممکن در تیپ مساجد ما رعایت می شود، افزود: هر چند مساجد باید از گل دسته ها و گنبد برخوردار باشد. گنبد و گلدسته ای که روبه قبله است، از نگاه معماری اسلامی مانند انسانی است که در حال نیایش می باشد.

باید از نزدیک ببینم و نظر دهم

حجت الاسلام حسینی در واکنش به اقدام مساجد در عدم احداث پایگاه مقاومت بسیج بعنوان سنگر مساجد گفت: در محلاتی که چند مسجد وجود دارد، با هماهنگی مسجد، هیئت امنا، انجمن اسلامی و ناحیه بسیج، در یکی از مساجد پایگاه های بسیج راه اندازی می شود.

وی در پاسخ به این سوال که نمود مساجد لاکچری در آخرالزمان چه پیامی دارد، گفت: در بحث آخر الزمان و مهدویت روایت های متعددی وجود دارد که این ها باید بررسی سندی و رجالی شوند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که آیا ضرورتی برای احداث یک مسجد خاص در تبریز بصورت لاکچری با هزینه کلان وجود دارد، گفت:  باید آن  را ببینم و بعد نظر دهم.


اخبار مرتبط:

تبریز هم از دام مساجد لاکچری و سکولاریزه در امان نماند