تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۳۷:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۴۷۱۷

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

سرمایه گذاری های در گِل نشسته و جذب سرمایه گذار / ماجرای یک مامور به خدمت و گرو کشی مسعودی ریحان

صد و بیست و چهارمین جلسه شورای پنجم اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز یکشنبه به ریاست شکور اکبرنژاد در محل عمارت شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، صد و بیست و چهارمین جلسه شورای پنجم اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز یکشنبه به ریاست شکور اکبرنژاد در محل عمارت شهرداری تبریز برگزار شد.

 دستور جلسه اول بررسی لایحه ۲ فوریتی شهرداری تبریز به شماره ۹۶۷۴/۹۳ مورخه ۹۸/۰۲/۲۱ مبنی بر اهدا و پرداخت مبلغ یک میلیارد ریال در وجه ستاد دیه استان در برنامه گلریزان ماه مبارک رمضان و در قالب ماده ۱۶ بودجه مصوب سال جاری بود.

تصویب کمک به زندانیان جرایم غیرعمد و دیدگاه متفاوت نیکوخصلت به زندانیان

محمد باقر بهشتی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پیرامون این لایحه گفت: باتوجه به اینکه هر سال ما این کمک را به ستاد دیه انجام می دهیم، چه لزومی داشت که ۲ فوریتی ارائه شود و بهتر بود در بودجه تعریف می‌شد.

اکبرنژاد نیز اظهار داشت: بهتر بود این مبلغ بیشتر بود تا در بقیه روزها هر بار برای یک زندانی مبلغی در نظر نگیریم.

اکبرنژاد در این جلسه به شایعه کاندیداتوری خود در انتخابات مجلس نیز اشاره کرده و ضمن تکذیب آن گفت: طبق وعده ای که به مردم داده ام، 4 سال در شورا در خدمت آنها خواهم بود.

شهین باهرشهردار تبریز در واکنش به سخنان رئیس شورا گفت: ما نیز موافق افزایش این مبلغ هستیم. این مبلغ مربوط به دیه های غیر عمد است و نمی توانیم دیه های غیر عمد و عمد را یکی بگیریم و ما نیز موافق مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان هستیم.

در ادامه سعید  نیکوخصلت در واکنش به این لایحه بیان داشت: آیا با جلو بردن این فرهنگ، فرهنگ گذشته را به کنار نمی زنیم؟ چون افراد ممکن است اینطور تلقی کنند که به زندان می روند و از ستاد دیه کمک می گیرند.

محرم محمدزاده دیگر عضو شورا نیز اذعان داشت: به نظر من همین مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای غیرعمد ها بماند و مبلغ ۱۰۰ الی ۱۵۰ نیز را برای عمدها در نظر بگیریم.

در نهایت با رای اعضای شورا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای زندانیان جرایم غیر عمد تصویب شد.

دستور جلسه دوم بدلیل اهمیت دستور جلسه سوم با تصمیم رئیس شورا به زمان دیگری موکول شد.

دستور جلسه سوم بررسی شیوه‌نامه شورای عالی سرمایه گذاری شهرداری تبریز بود که مورد بحث قرار گرفت.

بهشتی در این خصوص اظهار داشت: کلیات این شیوه نامه در کمیسیون تصویب شده است.  باید زمینه هایی که شهرداری از سرمایه گذار حمایت می کند، مشخص شود(مطالعات پیش امکان سنجی). شیوه نامه فعلی که برای شورا آمده است، جنبه اداری سرمایه گذاری است و نه شرایط جذب سرمایه گذار.

محمد فرج قلیزاده در این باره گفت: مشخص است که دوستان قصد تسهیل سرمایه گذاری را دارند اما این شیوه نامه با قوانین مشخص و مسلم مغایرت آشکار دارد که مشکلات ما را حل نخواهد کرد.

وی افزود: یکی از مشکلات مربوط به قسمت ترک تشریفات است و باید از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ترک تشریفات از طرف وزیر کشور مجوز داده شود و بیشتر از این مبلغ باید در هیئت دولت مطرح‌شود درحالیکه در این شیوه نامه تا مبلغ ۵۰ میلیارد ریال ترک تشریفات تعیین شده است.

جمالی مدیر سرمایه گذاری شهرداری در خصوص این موضوع گفت: این شیوه نامه بیشتر با تیپ وزارت کشور نوشته شده است و ۱۵ سال است که این شیوه نامه از طرف وزارت کشور حتی به شهر های کوچک هم ابلاغ شده است.

در ادامه فریدون بابایی اقدم به سخنان جمالی واکنش نشان داده و گفت: از شورای پنجم ۲ سال است می گذرد. ای کاش آقای دکتر جمالی گزارشی ارائه می ددند که در طول این ۲ سال چه کارهایی انجام داده اند که شهر ما از این کار ها متنعم شده است.

وی تصریح کرد: با نوسانات ارزی و اقتصادی دلار سه برابر شده است. لطفا بفرمایید اچه اقداماتی در بخش سرمایه گذاری انجام شده است.

غلامحسین مسعودی ریحان دیگر عضو شورا بوده که پیرامون این موضوع صحبت کرده و اظهار داشت: تمام سرمایه گذاری  ما که از اول تا امروز در این شهر اتفاق افتاده ،همگی در گل نشسته است. الان یک نفر ادعا کند که سرمایه گذاری انجام شده و مفید بوده است. الان اکثرسرمایه گذاری مشکلات حقوقی و... دارد که در سازمان بازرسی کشور است.

وی ادامه داد: مهمترین بخش این شیوه نامه ، شورای عالی است. از قوه قضاییه،اداره اطلاعات،شهرداری و... شورایی تشکیل دادیم که ناظر بر سرمایه گذاری است. الان افراد به این نتیجه رسیده اند که دولت باید سرمایه گذاری را به بخش شبه دولتی و غیر دولتی محول کند. یکی از ویژگی های این شیوه نامه، غیر دولتی کردن سرمایه گذاری است.

فرج قلیزاده هم واکنش نشان داده و گفت:  اگر می گویید این شیوه نامه ۱۵ سال است از وزارت کشور ابلاغ شده، دیگر نیازی به این شیوه نامه نیست. شیوه نامه مد نظر شما، شیوه نامه وزارت کشور نیست بلکه شیوه نامه ای است که در شورای چهارم تدوین شد.

عضو حقوقدان شورای شهر افزود: اگر طبق این شیوه نامه ارایه شده مدیری ترک تشریفات کند، عملا کار غیرقانونی کرده است. وقتی که شورای شهر تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اختیار ترک تشریفات دارد،چه کسی می تواند بیشتر ار این مبلغ ترک تشریفات کند؟

در ادامه سونیا اندیش نائب رئیس با بیان اینکه  از مدیریت سرمایه گذاری می خواهم برنامه خود برای سرمایه گذاری در تبریز را توضیح دهد، افزود:  آیا مدیریت سرمایه گذاری برنامه ای تدوین کرده است؟ آمایش سرزمین صورت گرفته است؟ چه سرمایه گذاری هایی صورت گرفته است؟ چه کاری باید انجام داد؟ آیا بازهم سرمایه گذاری فقط ایجاد پاساژ است؟

وی ادامه داد: چطور مشوق سرمایه گذار ها خواهید بود؟ ما الان کلی پروژه های ناتمام و مشکل دار داریم. الان سرمایه گذار پول خرج کرده برای شهر اما دستش جایی بند نیست.  اگر می گویید ۱۵ سال است این شیوه نامه انجام می شوذ، پس بازهم سرمایه گذاران همان مشکلات قبلی را خواهند داشت؟

مسعودی ریحان در پاسخ به اظهارات اندیش گفت: خوشبختانه خانم اندیش عضو کمیسیون سرمایه گذاری هستند و بهتر بود این مسایل را موقع تدوین شیوه نامه مطرح می کردند.

در نهایت اکبرنژاد برای پایان دادن به این تنش ها طی پیشنهادی گفت: بهتر است مشکلاتی که برای این شیوه نامه مطرح می شود، توسط افراد متخصص و حقوقی بررسی شود تا مشکلات حل شود. قانون اساسی را ۱۱ نفر متخصص نوشتند اما بعدا خیلی ها آن را دچار تغییراتی کردند.

سپس بابایی اقدم اذعان کرد:  لطفا آقای مسعودی ریحان بفرمایند که چه اتفاقاتی افتاده است که سرمایه گذاران ما در بازرسی کل کشور و دادگاه ها هستند و اما در تهران این کارها انجام نمی شود و پروژه های موفقی مثل شهر آفتاب ایجاد می شود؟

مسعودی ریحان پاسخ داد:  من نمی خواهم همه مطالب را اینجا مطرح کنم. ما در هر جایی قصد سرمایه گذاری کردیم، محل مورد نظر فروخته شد.

سرانجام با تصویب اکثریت اعضای  شورا، تیم حقوقی به سرپرستی بهشتی، متشکل از شهرداری، شورا، فرمانداری و سرمایه گذاران تشکیل شود تا مشکلات مربوط به شیوه نامه حل شود(تا آخر خرداد)


طبق پیشنهاد بهشتی و آرای اعضای شورا، دستور جلسه ششم جایگزین دستور جلسه چهارم شد. دستور جلسه ششم بررسی موضوع ماموریت حسین اصغرپور (استاد تمام دانشگاه تبریز) در مرکز پژوهش های شورا بود.


مسعودی ریحان در این خصوص اظهار کرد: من اصلا این آقای اصغرپور را نمی شناسم اما وقتی با وجود ۱۴ هزار نفر در شهرداری از جای دیگر به شهرداری نیرو وارد می شود، ما همیشه می گوییم این کار انجام نشود. نباید فردی به عنوان مامور وارد شهرداری شود و کار کند. اگر با این کار موافقت کنید و رای دهید، فردا همه ما این کار را انجام می دهیم.

بابایی اقدم واکنش نشان داده و گفت: این موضوع فرق می کند. آقای دکتر اصغرپور استاد تمام هستند و برای انجام کارهای پژوهشی می آیند.

مسعودی ریحان تاکید کرد:  به هر حال من مخالف هستم و شاید من هم افرادی را بعنوان مامور به شهرداری بیاورم.

محمدزاده با طرح سوالی گفت:  آقای اصغرپور چقدر حق ماموریت خواهد گرفت؟

بهشتی پاسخ داد: تمامی حقوق از طرف دانشگاه تبریز پراخت خواهد شد و این استاد تمام و فردی جوان است.

در نهایت با رای اکثریت  اعضای شورا این دستور جلسه تصویب شد.

دستور جلسه چهارم بررسی پیشنهاد کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در خصوص تملک و احیای پارک ۲ هزار هکتاری عباس میرزا توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز و تامین مالی توسط شهرداری تبریز (مصوبه جلسه ششم کمیسیون خدمات شهری)

علی مدبر مدیر عامل سازمان سیما و منظر شهرداری طی سخنانی گفت: از هزار هکتار که ۱۵ سال پیش داده شده، ۴۴۰ هکتار کاشته شده است و به صورت قطره ای هستند اما بعضی از واگذاری ها و موضوعات مانند قطار تبریز میانه، کار ما را دچار تاخیر کرده است.

وی در پاسخ به سوال فرج قلیزاده که پرسید برآورد مالی برای اجرای فاز یک چقدر است؟ گفت: با ۱۰ میلیارد تومان می شود تقریبا فاز یک را انجام داد.

بدین ترتیب مصوب شد که شهرداری لایحه ای برای رفع معارض پارک عباس میرزا ارائه دهد.

در ادامه  اشرف نیا طی تذکری گفت: باید فضای کار برای پروژه های شهرداری باز شود تا شهرداری بتواند کار کند.

بهشتی پاسخ داد:این موضوع اصلا ربطی به شورا ندارد که اشرف نیا تاکید کرد: اتفاقا کاملا مربوط به شورا است.

فرج قلیزاده
در ادامه گفت:  ۱۵۰۰ میلیازد ترک تشریفات را می خواهید به خاتم الانبیا پیوند دهید در حالیکه یک ریال در بودجه نیست. این حرف از شما بعید است. چرا موضوع را به گردن شورا می اندازید. مگر فضا باز نیست؟ کل بودجه شهرداری ۱۵۰۰ میلیارد نیست.

منیری فرقائم مقام معاونت عمرانی شهرداری توضیح داد:  این ۱۵۰۰ میلیارد که از طرف قرارگاه خاتم تعیین شده، برای پارک تبریز افق هست و اصلا ما عددی بعنوان ۱۵۰۰ میلیارد نداریم

در ادامه  بابایی اقدم به بیان تذکراتی  پرداخته و گفت:  در موضوع سرمایه گذاری باید بررسی کنیم چه کارهایی نکرده ایم که سرمایه گذاری با مشکل روبرو است. باید به مسیله خیابان ۴۲ متری رسیدگی کنیم و طبق آمار شهرداری، ۲۶ میلیارد تومان در ۴۲ متری هزینه کرده است اما در قسمتی از مسیر امکان جلو بردن کار وجود ندارد

وی ادامه داد: در بحث کرایه تاکسی هم مصوبه شورا از طرف فرمانداری رد شده و بازهم به جای اول برگشتیم.

طعنه به وزیری که از حاشیه نشین های تبریز بی خبر است

بابایی اقدم اذعان داشت: تاسف می خورم از وزیری که از شهرها بی‌خبر است و می گوید بیشترین آمار حاشیه نشین در چابهار است در حالی که تعداد افراد حاشیه نشین تبریز از کل جمعیت چابهار بیشتر است.

این عضو شورای اسلامی تبریز گفت: در بحث آسفالت ریزی ها، بعضی از آسفالت ریزی ها اصلا ضرورتی نیست که آسفالت سراسری ریخته شود که بالای هزار تن آسفالت ریخته می شود. در حالی که مثلا در کوی زمزم مارالان و یا ۴۲ متری چاله هایی هست که خودرو در داخل چاله گم می شود.

در ادامه  محمدزاده طی تذکری بیان داشت: گزارش شده از حساب کارمندان به بهانه دیرکرد اقساط پول برمی دارند اما پول به حساب بانک ریخته نمی شود. در بعضی از پروژه ها فقط کلنگ زنی انجام می شود اما پروژه انجام نمی شود. یا کلنگ نزنید یا پروژه را تکمیل کنید.

وی ادامه داد: از آقای شهردار می خواهم قراردادها را از شرکت ها بگیرند چون این شرکت ها واقعا مشکل ایجاد می کنند. بسیاری از همکاران شهرداری با وجود درس خواندن و اخذ مدارک بالا،اما مدرکشان مورد قبول قرار نمی گیرد اما برخی افراد چون سفارش شده هستند، با یک جلسه حضور در دوره، مدرک و حقوق شان افزایش می یابد


وی  در پاسخ به تذکر  اکبرنژاد و فرج قلیزاده برای رعایت وقت گفت:  نمی دانم چرا این ۵ دقیقه من را نمی توانید تحمل کنید در حالی که از خیلی از مطالب مفید است.

دستور جلسه پنجم بررسی نظریه کمیسیون تحقیق و نظارت در خصوص پرونده شرکت نورس تبریز که با رای اعضا  تصویب شد.