تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۱:۳۴:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۷۳۱

حاشیه نگاری تبریزبیدار از جشنی که آبروها را خرید؛

گلریزانی که با تمام دارایی شهید فخیمی کلید زده شد / صحنه های بی بدیل از بخشش طلب تا خبرهای خوب دادستان

شامگاه یکشنبه تالار معلم تبریز شاهد جشن گلریزان با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم از جمله هنرمندان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد بود که صحنه های بی بدیلی در آن رقم خورد.

به گزارش تبریز بیدار ، در جشن گلریزان با کاشت بذری امید، بهار وصل به خانواده‌های  رنج کشیده هدیه می شود و زندانیان جرائم غیر عمد که از بد روزگار گرفتار بندهای زندان شدند، به آغوش جامعه برمی گردند.

در ایام ماه مبارک رمضان سنت زیبا و دیرینه گلریزان و جشن آزادی زندانیان جرائم غیرعمد به همت ستاد دیه در سراسر کشور برگزار می‌شود که شامگاه یکشنبه در تالار معلم تبریز نیز شاهد خیل انبوه مردم نیک اندیش بودیم.

کلید برگزاری جشن گلریزان در تبریز دو روز قبل با اهدای تنها دارایی شهید مدافع حرم فخیمی به جشن گلریزان، زده شد.

پدر شهید فخیمی با بیان اینکه پسرش قبل از رفتن به سوریه همه حساب و کتاب هایش را کرد و حتی خمس و زکات را داد، اظهار داشت: تنها این دو سکه از ایشان مانده است که برای شادی روحش آن ها را هم به جشن گلریزان اهدا می کنم تا برای آزادی زندانیان غیرعمد هزینه شود.

و اما شامگاه یکشنبه تالار معلم تبریز شاهد جشن گلریزان با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردم از جمله هنرمندان  برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد بود که صحنه های بی بدیلی در آن رقم خورد.

Image title

از صف کشیدن مردم خیر تبریز برای کمک به زندانیان جرایم غیرعمد تا بخشش طلب 400 میلیون تومانی توسط یک طلبکار برای آزادی فرد بدهکاری که در زندان به سر می‌برد، از جمله این زیبایی های وصف ناشدنی بود.

بدنبال اقدام کم نظیر طلب‌کاری که 400 میلیون طلب خود را بخشید و شادی و سکینه را به خانواده ای اهدا کرد، طلبکار خیّر دیگری نیز از 30 میلیون تومان طلب خود گذشت تا کلید آزادی یک بی گناه دیگری باشد.

Image title


موسی خلیل اللهی دادستان تبریز با خبر های خوب خود، شادی ها را چند برابر کرد.

وی از 15 روز مرخصی برای زندانیان جرایم غیرعمد و 20 روز مرخصی برای زندانیان مهریه خبر داد.

سیداسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور در این مراسم اولیاء دم، طلبکاران مالی و شکات خصوصی را خط مقدم آزادی های زندانیان برشمرد و همیاری جمعی از آنها را ستود.

حجت الاسلام مظفری رئیس کل دادگستری استان نیز از شرف، ایمان و عمل نیک مردم تبریز تمجید کرده و به توصیف زیبایی های حرکت مردمی در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد پرداخت.

پور محمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز این لحظات را بی نظیر توصیف کرده و از این مراسم به عنوان جشن آبرو یاد کرد.

وی مردم داری و نقش هدایت گرایانه حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم امام جمعه  تبریز را در خلق چنین  حماسه هایی موثر دانست.

امام جمعه مردمی تبریز نیز از همت والای مردم نوعدوست تبریز قدردانی کرد.

Image title


گلریزان سنتی است الهی و انسانی که به واسطه آن بسیاری از زندانیان جرائم غیر عمد به دل خانواده‌های خود بر می‌گردند.

بی شک ماندن افرادی که به واسطه جرایم غیرعمد در زندان به سر می‌برند اثرات تخریبی بسیاری بر روی این افراد و خانواده‌های آنها دارد که غیر قابل جبران است و ماه مبارک رمضان فرصت مغتنمی برای اجرای این سنت خداپسندانه است و اجرای گلریزان به عنوان جشنی که آبروی دیگران را می‌خرد قطعا تاثیر روحی مضاعفی بر افراد خیر خواهد داشت.