تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۵:۱۹:۱۹ شناسه خبر : ۱۰۷۴۷۳۸

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران:

سوم خرداد روز سرنوشت ساز در تاریخ دفاع مقدس / تشریح برنامه های سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر

سردار عباسقلیزاده در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سوم خرداد روز سرنوشت ساز در تاریخ دفاع مقدس است ، به تشریح برنامه های گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر پرداخت.

به گزارش تبریز بیدار ، نشست خبری سردار سرتیپ دوم پاسدار اصغر عباسقلیزاده مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آذربایجان شرقی و دبیر ستاد بزرگداشت سوم خرداد، ظهر امروز دوشنبه در تبریز برگزار شد.

سوم خرداد روز سرنوشت ساز در تاریخ دفاع مقدس

عباسقلیزاده در ابتدای صحبت های خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و رزمندگان عملیات آزادسازی خرمشهر، سوم خرداد را یک روز سرنوشت ساز در تاریخ دفاع مقدس نامید و گفت: وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلام، به نیابت از آمریکا و اسرائیل و برای مقابله با انقلاب اسلامی بود.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی، ایران ژاندارم آمریکا در منطقه بود، اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی و برهم خوردن محاسبات آمریکا در منطقه و از همان آغازین روزهای انقلاب، آمریکا علیه نظام و مردم توطئه های زیادی تدارک دیده و انجام داده بود.

جنگ تحمیلی ، جنگ جهانی سوم بود

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آذربایجان شرقی ضمن اشاره به مقاومت مردم ایران در مقابل جبهه شرق و غرب، بیان نمود: جنگ تحمیلی را می توان جنگ جهانی سوم قلمداد کرد چون که ایران اسلامی به تنهایی در برابر کل جبهه غرب قرار گرفته بود و ما از 18 کشور دنیا اسیر داشتیم.

وی ادامه داد: دستور خدا، تاکید ائمه و سفارش امامین انقلاب است که باید فرهنگ عاشورا و شهادت را زنده نگهداریم.

وی در ادامه یاداور شد: صدام انتظار داشت در مدت یک هفته در تهران اعلام پیروزی کند اما وی از انسجام و ولایت پذیری مردم ایران غافل بود و از همان ابتدای جنگ دچار مشکل شد و نتوانست به اهداف خود برسد.

تشریح برنامه های سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر

در ادامه این نشست خبری سردار عباسقلیزاده به تشریح برنامه اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی و ستاد برزگداشت سوم خرداد در این ایام پرداخت و گفت: این برنامه در مدت چهار روز و با همکاری کلیه رده های لشکری و کشوری، استانداری، بازاریان، اصناف و... انجام خواهد شد و هرکدام از این رده ها برنامه هایی به همین مناسبت در نظر گرفته اند.

دبیر ستاد بزرگداشت سوم خرداد و سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در آذربایجان شرقی، به تشریح برنامه های این ایام پرداخت و گفت: روز اول تحت عنوان «رسانه، دفاع مقدس و مقاومت» نامیده شده است که در این روز همایشی جهت بازخوانی کارکرد رسانه در دوران دفاع مقدس با حضور مدیران مسئول و کارشناسان عرصه خبر در مسجد بلال صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: روز دوم به نام «روز شهدا و ایثارگران پیروان ولایت» ناگذاری شده است که برگزاری مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان در سپاه عاشورا به همراه تجلیل از رزمندگان عملیات بیت المقدس و مراسم عطرافشانی گلزار شهدای وادی رحمت تبریز تحت عنوان «میثاق با شهیدان و دیدار با خانواده های معظم شهدا، اهم برنامه ها در این روز است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به برنامه های روز سوم که «روز مقاومت، ایثار و پیروزی و روز ولایتمداری» نام گذاری شده است، اظهار داشت: یکی از برنامه های این روز سخنرانی و حضور فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس و پرداختن به حماسه آزادسازی خرمشهر و تبیین اهداف عملیات بیت المقدس قبل از خطبه های نماز جمعه است و برپایی نمایشگاه ویژه آزادسازی خرمشهر در مصلی امام خمینی(ره) تبریز و برگزاری مراسم اولین سالگرد شهید مدافع وطن حامد محمدی در مسجد امام حسین لاله از دیگر برنامه های این روز خواهد بود.

سردار عباسقلیزاده در پایان این بخش از صحبت های خود، از برگزاری همایش فاتحان و مدافعان خرمشهر در استانداری آذربایجان شرقی به مناسبت «روز دزفول، روز مقاومت و پیروزی» خبر داد.

نتوانسته ایم آثاری در خور و شایسته شهدا و رزمندگان تولید کنیم

در ادامه این نشست خبری، مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس آذربایجان شرقی پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اداره کل حفظ آثار استان چه برنامه و اقدام مهمی در بخش چاپ و نشر آثار در موضوع شهدا و جنگ تحمیلی دارد، گفت: یکی از انتقاداتی که به ما وارد است عبارت است از اینکه ما نتوانسته ایم آنطور که شایسته سرداران و شهدای دفاع مقتدس باشد، آثاری تولید کنیم. در بحث محتواسازی زیرساخت ها و بخشی از محتوا اماده است اما اینکه عملکرد نیروهای مسلح و سازمان ها در جنگ را نشان دهیم، هنوز آماده نشده است.

دعوت از جوانان و علاقمندان برای تهیه محتوا 

وی ادامه داد: بازسازی جنگ ها و سنگرها و برگزاری رزمایش و چینش سلاح‌ها برای بازدید مردم جهت درک زحمات و تلاش های رزمندگان در دوران دفاع مقدس از دیگر برنامه های ما است و باید از آثاری در موضوع شهدا، رزمندگان و آزادگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج استفاده کنیم و از مردم و علاقمندان و جوانان دعوت می کنیم در هرزمینه اعم از نویسندگ، کارگردانی و... تخصص دارند تا در تهیه این محتوا هرگونه ایده ای داشتند ارائه دهند.

10 هزار شهید و تنها 200 جلد کتاب

وی در پاسخ به این سوال که نقش مردم در حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چیست، تاکید کرد: مردم بزرگترین پشتیبانی کننده رزمندگان در دوران دفاع مقدس بودند و بسیجیانی که در به صورت داوطلبانه در جنگ حضور داشتند، همان بدنه مردم بودند. یکی از اقدامات خوب ثبت خاطرات شهدا و رزمندگان است و اصلا قابل قبول نیست با وجود 10 هزار شهید دفاع مقدس، ترور و مداف حرم، تنها 200 جلد کتاب چاپ شود مردم به ما کمک کنند تا بتوانیم یاد و خاطره شهدا را بیشتر از این حفظ کنیم.

همدان و کرمان بالاتر از آذربایجان شرقی

سردار عباسقلیزاده در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه کدام استان ها از لحاظ عملکرد بالاتر از آذربایجان شرقی قرار دارند، اظهار داشت: استان های کرمان و همدان از لحاظ عملکرد بالاتر از ما قرار دارند و علت این امر وجود بیمارستان صحرایی دوران جنگ در همدان است که این بیمارستان به موزه تبدیل شده و بعنوان سمبل و نشانی از دوران دفاع مقدس در معرض دید مردم قرار گرفته است. اما در مقایسه با بقیه استان ها تقریبا هم‌سطح هستیم. و اگر قرار باشد به اداره کل آذربایجان شرقی رتبه دهم، من رتبه چنجم را در نظر می گیرم.
وی در خصوص زمان تکمیل پارک موزه دفاع مقدس نیز ابراز نمود: تکمیل پارک موزه به پشتیبانی تمام مسئولان و اعضای هیئت امنا و شخص امام جمعه محترم و همچنین آقای استاندار بعنوان رییس هیئت امنا نیاز دارد و امیدواریم با همکاری سازمان ها و ادارات بتوانیم موزه را تکمیل کنیم.