تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۲۹:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۸۸۴

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

سرمایه گذاری از نوع سرمایه برداری یا فروش اموال / از تذکرهای چندباره به مدیریت شکور تا غیبت متوالی نیکو / جرزنی و ابطال رای گیری

صد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز به ریاست شکور اکبرنژاد برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، صد و بیست و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز و به ریاست شکور اکبرنژاد برگزار شد.

در ابتدا اکبرنژاد طی تذکری به شهردار تبریز گفت: به آقای شهردار یادآوری می‌کنم که حقوق های معوقه را در نظر بگیرند مخصوصا رانندگان استیجاری.

دستور جلسه اول ارائه گزارش شهردار در خصوص عملکرد سرمایه گذاری و مشارکت در شهرداری تبریز پیرو نامه شماره ۸۲۲ - ۵ / ش/ ت مورخ ۹۸/۳/۴ بود.

سرمایه گذاری از نوع سرمایه برداری یا فروش اموال

شهین باهر
ابتدا در پاسخ به تذکر رئیس شورا  گفت: حقوق ها بخاطر اینکه یکسان سازی شده و در زمان مشخص پرداخت شود، سیستم را می بندیم که همه مناطق به طور همزمان پرداخت شود و اینطور نباشد که یک منطقه زود  و منطقه دیگری دیر پرداخت کند.

وی در ادامه پیرامون دستور جلسه بیان داشت: در بحث سرمایه گذاری باید دنبال سرمایه گذار باشیم که در موضوعات مورد نیاز ما سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده کند.

شهردار تبریز با بیان اینکه از گذشته نگاه شراکت به سرمابه گذاری وجود داشت، افزود: این دیدگاه  املاک را در اختیار افراد گذاشتن است که به نظر من این سرمایه گذاری نیست و نتیجه ای هم نخواهد داشت. حتی بهترین مکان را در اختیار فردی قرار می دهیم و سالها آنجا را نگه می دارد بدون اینکه ریالی ارزش افزوده داشته باشد.

شهین باهر افزود: این روش سرمایه برداری است تا سرمایه گذاری. تلاش ما این است که به دنبال سرمایه گذاران واقعی باشیم و حتی سرمابه گذاری های قبلی هنوز تعیین تکلیف نشده و در مراجع قضایی است.

در ادامه جمالی مدیر سرمایه گذاری شهرداری تبریز اظهار داشت: برای تنوع درآمد باید به درآمدهای خارج از شهرداری توجه کنیم. این کار باعث می شود هزینه نگهداشت شهرداری پایین بیاید.

وی افزود: حوزه سرمایه گذاری حوزه بین بخشی است و وظیفه ما هدایت سرمایه گذاری است نه سرمایه گذاری.

کلانشهر درجه 3 برای سرمایه گذاری

جمالی با اذعان به اینکه فضای بروکراسی اداری به نوعی "ورود ممنوع" سرمایه گذار است، گفت: به لحاظ ساختاری، سرمایه گذاری به همان ۱۷ سال قبل بر می گردد و اکنون به زیرساخت های قانونی( شیوه نامه و سیاست های تشویقی) نیاز داریم.

وی تصریح کرد: سرمایه گذاران به دنبال سودآوری هستند و با وجود داشتن سهم زیاد نسبت به شهرداری، شهرداری به آنها حاکمیت دارد. ساختار ما بعنوان کلانشهر هیچ فرقی با شهرستان درجه ۳ مثل ورزقان ندارد الان در کلانشهر ها مانند مشهد سازمان ایجاد کرده اند.

20 پروژه مسکوت و عدم توجه به اهلیت طرف مشارکت

جمالی با بیان اینکه ۴۸ پروژه مدنی و ۵۲ پروژه های b.o.t(موقت) داریم، گفت: ۶ هزار میلیارد جذب سرمایه شده است. ۴ هزار میلیارد تومان حجم سرمایه مدنی و ۱۸/۲ میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری b.o.t است. ۲۰ پروژه مسکوت هم داریم. ما به اهلیت طرف مشارکت توجه نمی کنیم و دچار مشکل می شویم.

در ادامه غلامحسین مسعودی ریحان رییس کمیسیون سرمایه گذاری شورا گفت: از زمان اقدام پروژه توسط شهرداری، هنوز به اطلاع ما نرسیده که چند درصد از پروژه ها شروع و اجرا شده است. هنوز من اطلاعی ندارم که شهرداری چقدر از پروژه های انجام شده درآمد کسب کرده است.

انصراف رییس کمیسیون بدلیل عدم سیاست مشخص در سرمایه گذاری

وی افزود: شهرداری  برنامه ای به ما در خصوص سرمایه گذاری ارایه نداده است. ظاهرا در بدنه شهرداری به سرمایه گذاری بعنوان فرصت و درآمد پایدار نگاه نمی شود.

مسعودی ریحان اذعان داشت: من خودم هیچگونه سیاست و اراده و برنامه ای در شهرداری و شورا برای سرمایه گذاری ندیده ام و به همین علت در همین لحظه از ریاست کمیسیون سرمایه گذاری انصراف می دهم.

سپس محمدباقر بهشتی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا طی سخنانی ابراز داشت: در شهرداری سرمایه گذاری را به معنای فروش اموال نگاه می کنند. ما اول باید ظرفیت های اقتصادی شهر را بشناسیم.

وی افزود: از شهردار می خواهم نیروهای خود را تقویت کند. ما در سرمایه گذاری فقط ملک می دهیم، سرمایه گذار به دنبال سود است آن هم سود از راه مدیریت صحیح نه رانت خواری.

بهشتی تصریح کرد: اگر سرمایه گذار پولی برای سرمایه گذاری نداشته باشد، برای رانت آمده است. شهرداری باید فراتر از تفکر فعلی عمل کند و حتی با ایجاد معاونت سرمایه گذاری هم مشکل حل نخواهد شد.

طعنه بانوی شورا به برنامه های شهرداری؛ از اهلیت سرمایه گذار  تا سرمایه گذاری مدنی

در ادامه نوبت به سونیا اندیش نایب رییس شورا رسید و گفت: دولت و حاکمیت به اهمیت سرمایه گذاری و واگذاری به مردم پی برده است. این گزارش ارایه شده توسط شهرداری ضد و نقیض بود.

وی با طرح سوال هایی بیان داشت: نحوه نظارت در موقع انعقاد قرارداد چقدر است و آیا پایش وجود دارد؟ آیا اصلا شما شناختی از مقوله سرمایه گذاری دارید؟ هدف شما از جذب سرمایه گذار چیست؟ آیا خرید طلا و ارز سرمایه گذاری است؟ این نگرش شما که خرید طلا و ارز سرمایه گذاری است، اشتباه است.

اندیش ادامه داد: اینکه می گویید نه فرصت نه بسته پیشنهادی نه برنامه ای برای سرمایه گذاری ندارید، پس کار شما چیست؟  اینکه می گویید زیرساخت برای سرمایه گذاری تعریف نشده، و قانون تعریف نشده، رسما ساختار شهرداری را زیر سوال بردید. چرا فکرمی کنید سیاست های تشویقی انجام نشده؟ در حالی که تاکنون سیاست های تشویقی به ما نرسیده است.

وی اظهار داشت: ما تاکنون عنوان «سرمایه گذاری مدنی» را نشنیده بودیم و امروز شما اختراع کردید. در بحث احراز اهلیت، از آقای شهردار می پرسم روش احراز اهلیت شما چیست؟ چرا پروژه هایی که از دوره قبل نیمه تمام مانده را در لیست عملکرد یک سال اخیر آورده اید؟

اندیش درتکمیل طعنه های خود به شهرداری گفت: اینکه گفتید در حوزه سرمایه گذاری اطلاعی ازتعریف بودجه ندارید، عجیب است.

وی که هنوز قصد ادامه دادن به سخنان خود را داشت، گفت: آقای رییس اجازه نمی دهد من حرف بزنم اما صحبت هایم زیاد است.

دخالت هایی که منجر به کوچ سرمایه 400 میلیاردی به اردبیل می شود

در ادامه محمد اشرف نیا دیگر عضو شورا پیرامون این موضوع گفت: اول باید نگاه و دیدگاهمان را تغییر دهیم حتی لازم است سایر دستگاه ها نگاهشان عوض شود.در  تبریز همه دخالت می کنند و سرمایه گذار سرمایه ۴۰۰ میلیاردی اش را به اردبیل می برد.

وی با بیان اینکه پراکنده گویی کاری را حل نمی کند، افزود: سرمایه گذاربه دنبال سود است اما هرکاری می کند، می گویند رانت است. سرمایه گذار در دیدار با مسئولین هم مشکل دارد. سرمایه گذار شرکت باغمیشه یک سال است نمی تواند مشکلاتش را حل کند. 

اشرف نیا ادامه داد: خیلی ها بیخود و بی جهت و با یک تماس تلفنی دخالت می کنند.

وی به اعلام انصراف مسعودی ریحان اشاره کرده و گفت: چرا باید رییس کمیسیون سرمایه گذاری(مسعودی ریحان) کناره گیری کند؟

بروکراسی های خسته کننده

سپس شهرام دبیری طی سخنانی گفت: اصلی ترین علت عدم سرمایه گذای مشکلات اقتصادی و زیاد بودن بروکراسی اداری است. در بحث تولید برق از طریق پسماند، هنوز خود ما اقدامی نکرده ایم. گاها ورود نهادهای نظارتی در وسط پروژه مشکل ایجاد می‌کنند در حالی که اگر ازاول پروژه این نهاد ها وارد شوند، بهتر از این است که درحین پروژه ورود کنند.

وی تصریح کرد: شیوه نامه سرمایه گذاری راهکار خوب است و باید تصویبش کرده و براساس آن جلو برویم. باید بروکراسی را کاهش داده و متمرکز کنیم و پنجره واحد ایجاد کنیم تا سرمایه گذار فقط به یک جا مراجعه کند و در بروکراسی اداری خسته نشود.

دبیری با تاکید بر اینکه باید  اعضای شورا از پروژه ها سرکشی و بازدید کنند، گفت:  همه مسئولین استان جهت حمایت از سرمایه گذاری میثاق نامه بنویسند.واقعا زمینه سرمایه گذاری فراهم نیست.

اکبرنژاد در واکنش به مباحث طرح شده اظهار داشت:  نباید موضوع سرمایه گذاری را به این جلسه محدود کنیم و باید بعد از یک ماه دوباره این موصوع را جدی تر بررسی می کنیم.

کشیده شدن پای آمریکا به سودهای بانکی

شهین باهر هم اظهار کرد:  اینکه گفته می شود سرمایه گذاران در دیدار با مسئولین مشکل دارند،باید بگویم  من اصلا سرمایه گذاران را معطل نمی کنم و حتی امروز بعد از جلسه شورا، با یکی از سرمایه گذاران جلسه دارم.

وی ادامه داد: ۸ ماه است شیوه نامه را به شورا ارایه داده ایم اما هنوز در شورا مطرح نکرده اید. وقتی افزایش300درصدی قیمت ارز طی یک سال اتفاق می افتد کدام سرمایه گذاری حاضر می شود از 30درصد سود بانکی چشم پوشی کند؟

اکبرنژاد هم در پاسخ به این گفته های شهردار تبریز با کنیاه گفت: پس نتیجه می گیریم مشکل از طرف آمریکا است که قیمت ارز را افزایش داده است.

 دستور جلسه دوم بررسی متمم بودجه سال ۹۷ شهرداری تبریز بود.

بهشتی در این باره گفت: اگر سقف درآمد و هزینه ها تغییر یابد، لایحه متمم بودجه ارایه می شود که بعد از تقدیم این لایحه، باید لایحه تفریغ بودجه از طرف شهرداری ارایه شود.

وی افزود: هزینه های جاری در کل کاهش یافته اما هزینه پرسنلی یک درصد افزایش یافته است.

شهین باهر هم اظهار کرد: سابقه  ندارد همه پروژه های شهرداری ها انجام شود، بعضی موارد از دست ما خارج است.

وی در خصوص هزینه ها نیز گفت: ۳۴ درصد هزینه های جاری را مدیریت کرده و ریخت و پاش ها را جمع کرده ایم که اعضای شورا به این موضوع توجه نمی کنند.

فرج محمد قلیزاده با طرح سوالی گفت:  آیا عنوان «درآمد های پیشنهادی» بازهم وجود دارد؟

بهشتی در یک جمله کوتاه پاسخ داد: نه این عنوان حذف شده است.

بازهم شائبه افزایش بی سرو صدای نیرو 

سپس فرج قلیزاده به سخنان خود ادامه داده و گفت: معمولا متمم بودجه همیشه با عجله تصویب می شود که این بار باید با حوصله انجام شود. آماری به دست من رسیده است که اخیرا شهرداری با بی تقوایی و بی تدبیری نفر جذب کرده است که باید خودتان پاسخگو باشید.

بگو مگو های متوالی و اعتراض به مدیر جلسه 

مولاخواه مدیرکل بودجه شهرداری در مورد اظهارات  فرج  قلیزاده خطاب به وی گفت: در سال ۹۶ شاید افزایش پرسنل داشته باشیم اما در ۹۷ نسبت به ۹۶ کاهش نیرو داشته ایم. ۱۱۲ نفر کاهش پرسنل داشته ایم.

وی تصریح کرد: در متمم بودجه، پروژه های عمرانی ۷۰۰ میلیارد بود که کمیسیون ۸۰۰ میلیارد تخصیص داده است.

اما فرج قلیزاده همچنانا روی موضع خود ایستاد و تاکید کرد: من این آمار را روی گزارش خودتان خواندم.

مولاخواه طی واکنشی گفت: آن آمار اصلاح شده است.

باز فرج قلیزاده اعتراض کرده و گفت: به کدام ورژن شما اطمینان کنیم؟

نحوه مدیریت جلسه به نحوی پیش رفت که برای چندمین بار در طول جلسات صدای اعضا را درآورد.

بهشتی خطاب به رئیس جلسه گفت:آ قای اکبرنژاد نحوه مدیریت جلسه شما قابل قبول نیست.

وی به صحبت های مسعودی ریحان هم اعتراض کرده و گفت: آقای مسعودی بجای اینکه در جلسه سوالات تکراری بپرسید، باید در جلسه کمیته تخصیص حضور می یافتید و قرار نیست مواردی را که متوجه نیستید بعنوان ایراد مطرح کنید.

مسعودی ریحان ساکت نمانده و پاسخ داد: آقای بهشتی شما نیز مثل من عضو شورا هستید. مسئول اجرایی نیستید که به من بگویید چه کار کنم.

در ادامه فریدون بابایی اقدم اذعان کرد: در بحث عمرانی احساسم این است که عملکرد سال ۹۷ خوب ارایه نشده است و اسناد بین راهی بهتری می شد ارایه داد تا وضعیت عمران اینطور کمرنگ نمی شد. چون من بازدید میدانی داشته ام و می دانم که در حوزه عمرانی بیشتر از این آمارها کار شده است.

بهشتی طی تذکری گفت: طبق قانون باید تا آخر اردیبهشت لایحه تفریغ ارایه و تا آخر خرداد تصویب شود لذا ما محدویت زمانی داریم.

بحث های متفرقه و تنش ها تا جایی ادامه یافت که این بار دبیری در انتقاد از مدیریت جلسه لب به سخن گشود و گفت: باید طبق آیین کاری بحث کنیم. تاکنون از اول جلسه همه صحبت کرده اند اما هنوز مخالف و موافقی مشخص نشده است.

اکبرنژاد در واکنش به اعتراض ها گفت: دوستان هر سوالی دارند که همه سوالات هم بجا است، در زمان مناسب باهم بحث کنند.

سرانجام با رای اعضا متمم بودجه سال ۹۷ تصویب شد.

فرصت سه ماهه به برچیدن بساط همشهری و بلاتکلیفی تبدیل وضعیت ها

در ادامه بابایی اقدم با طرح سوالاتی خطاب به شهردار گفت:  به طور شفاف بگویید که چرا افزایش اضافه کاری افراد محاسبه نمی شود. حداقل ۵۰ نفر از هفته قبل تا کنون با من تماس گرفته اند و این مشکل را مطرح کرده اند.

وی افزود: به شرکت همشهری سه ماه فرصت داده ایم. الان بعد از این مدت در مورد تبدیل وضعیت ها چه کار باید کنیم. باید لایحه بهره وری نیروی انسانی ارایه شود تا میزان بهره وری نیروها مشخص شود.

شهین باهر در این خصوص پاسخ داد: در بودجه ۹۸ ، ۲۰ درصد افزایش حقوق را پیش بینی شده بود اما ۳۶ درصد عمل شد.تلاش ما این است که در قالب بسته مصوب شورا را عملی کنیم.

بدلیل اهمیت مساله و با رای موافق اعضای شورا، دستور جلسه سوم و چهارم جابجا شدند.دستور جلسه چهارم بررسی درخواست شهرداری تبریز در خصوص پروژه پارک بزرگ تبریز بود.

بهشتی در این مورد بیان داشت: ما قبلا هم توضیح دادیم که شورا پیمان را تصویب نمی کند و فقط استقراض ۱۹۰ میلیارد وام تسهیلات را تصویب می کند.

ا

مسعودی ریحان هم اظهار داشت:  با تمام احترام به قرارگاه خاتم الانبیا، آیا این پروژه با فراخوان به خاتم الانبیا واگذار می شود؟  اگر توضیح ندهند، من موافق تصویب نیستم (هرچند شما تصویب خواهید کرد)

اکبرنژاد خطاب به مسعودی ریحان گفت: شما در آن جلسه که چندین ساعت بحث شد، غایب بودید. آقای شهردار طبق قانون برای انجام این پروژه درخواست وام ۱۹۰ میلیارد کرده است و ما الان رای گیری می کنیم.

با رای اعضای شورا این موضوع تصویب شد اما فرج قلیزاده و مسعودی ریحان به صورت مساله رای گیری اعتراض کردند و درخواست رای گیری مجدد کردند.

فرج قلیزاده در این خصوص گفت:  تا زمانی که قرارداد قبلی فسخ نشود، هر اقدامی انجام شود غیرقانونی است لذا رای گیری مخدوش است.

مسعودی ریحان
هم اظهار داشت: این رای گیری هم به شکل محتوایی و عملی غیر قانونی است.

در نهایت با رای گیری مجدد، اعطای وام ۱۹۰ میلیاردی به شهرداری تصویب شد.

گفتنی است در این جلسه عبدالله تقی پور و سعید دباغ نیکوخصلت غایب بودن که غیبت نیکوخصلت برای دومین بار متوالی بود.