تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۵۱:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۷۴۸۸۶

مدیرعامل گروه ماشین‌سازی تبریز مطرح کرد؛

ادامه فعالیت کارخانه علی‌رغم بی‌مهری‌ها / انعقاد قرارداد مقدماتی برای صادرات به سوریه

شکرانه ضمن بیان اینکه ماشین‌سازی علی‌رغم بی‌مهری‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهد، گفت: صنعت خودروسازی تاکنون چه کاری کرده که می‌خواهیم ماشین‌سازی را هم به خودروسازی تبدیل کنیم؟

به گزارش تبریز بیدار به نقل از ایسنا نصیر شكرانه مدیرعامل گروه ماشین‌سازی تبریز در خصوص بدهی‌های ماشین‌سازی در سال ۹۶ گفت: پس از خریداری کارخانه توسط خریدار جدید و تزریق منابع مالی کلان، کارخانه ماشین‌سازی جان گرفت؛ به طوری که 50 میلیارد تومان در مرحله اول برای پرداخت معوقات همکاران بازنشسته و معوقات کارگران شاغل و همچنین پرداخت هفت میلیارد تومانی به بانک برای آزادسازی سند کارخانه ماشین‌سازی و ریخته‌گری تزریق شد.

وی ادامه داد: 150 میلیارد تومان در مجموع توسط خریدار به کارخانه تزریق شد که بخشی از آن به فضاسازی محیط، خرید مواد اولیه و رفع ایرادات صرف شد.

استخدام 400 نفر و تبدیل وضعیت 160  نیروی پیمانکاری

وی در خصوص استخدام نفرات جدید پس از روی کارآمدن خریدار جدید اظهار کرد: پس از روی کار آمدن خریدار جدید 400 نفر استخدام و 160 نفر نیروی پیمانکاری به قراردادی تبدیل وضعیت شدند که در مجموع 750 نفر در ماشین‌سازی و 360 نفر در بخش ریخته‌گری شاغل هستند.

مدیرعامل گروه ماشین‌سازی تبریز با اشاره به زمان‌بر بودن تبدیل مواد اولیه به قطعه، بیان کرد: نیمه اول سال 97 تولید ماهانه ماشین‌سازی حتی به 20 دستگاه نمی‌رسید که بعد از تغییرات در بدنه مدیریتی و همت نیروهای متخصص تولید ماهانه را به 60 دستگاه رساندیم.

وی افزود: تمام حقوق کارگران ماشین‌سازی پرداخت شده و در مناسبت‌های مختلف از جمله دهه فجر، عید نوروز، روز کارگر، ماه مبارک رمضان و ... پاداش ویژه پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: هر کدام از ماشین ابزارهای تولید شده در کارخانه ماشین‌سازی این قابلیت را دارد که شغلی ایجاد کرده و درآمد حاصل نیز برای هزینه خانواده 10 نفری در ماه کفاف می‌دهد که متأسفانه عده‌ای در اظهار نظری غیرکارشناسی -که گاه جنبه‌ی فضاسازی و بهره برداری خاص را دارد- می‌گویند که ماشین‌سازی را به خودروسازی تبدیل می‌کنیم.

صنعت خودروسازی تاکنون چه کاری کرده که می‌خواهیم ماشین‌سازی را هم به خودروسازی تبدیل کنیم؟
شکرانه اضافه کرد: صنعت خودروسازی تاکنون چه کاری کرده که می‌خواهیم ماشین‌سازی را هم به خودروسازی تبدیل کنیم؟ خودرو یعنی استهلاک و هزینه، ولی ماشین‌سازی ایجاد کننده شغل است؛ همچنین صنعت خودروسازی با مشکل تأمین قطعات مواجه بوده که انتظار می‌رود اظهار نظرها کارشناسی شود و مسئولان تصمیم‌ساز در سال رونق تولید از ماشین سازی حمایت کنند.

وی در خصوص آمار صادرات کارخانه ماشین‌سازی اذعان کرد: صادرات چهار دستگاه به کشور آلمان در اسفندماه سال گذشته و صادرات 12 دستگاه به ترکیه در سال جاری انجام شده، همچنین 12 دستگاه نیز از سوی کشور ترکیه سفارش داده شده است.

انعقاد قرارداد مقدماتی برای صادرات به  سوریه

وی از انعقاد قرارداد مقدماتی با کشور سوریه به ارزش 27 میلیون دلار خبر داد، تصریح کرد: بر اساس این قرارداد، متعهد شدیم در طول 6.5 سال کارخانه‌ای در سوریه احداث کرده و توسط کارخانه ماشین‌سازی تبریز از آن پشتیبانی کنیم که البته اجرای این قرارداد منوط به حضور دوباره طرف سوریه‌ای در ایران است.

شایعات ایجاد شده در خصوص وضعیت ماشین‌سازی، ما را در خرید قطعات با مشکل مواجه می‌کند

مدیر عامل گروه ماشین سازی تبریز ابراز کرد: شایعات ایجاد شده در خصوص وضعیت ماشین‌سازی، ما را در خرید قطعات با مشکل مواجه می‌کند. بهتر است افراد به جای اظهار نظرهای غیرکارشناسی از مجموعه بازدید کرده و در جریان میزان تولید کارخانه قرار گیرند، به تازگی آقای نجفی مشاور وزیر صمت از کارخانه بازدید کرد که بلافاصله با دکتر رحمانی تماس گرفته و اعلام کرد که آمار و اطلاعات واصله از وضعیت این کارخانه با آن چیزی که مشاهده کرده متفاوت است.

وی در رابطه با فعالیت کارخانه ریخته‌گری گروه ماشین‌سازی، اظهار کرد: بخش آهنگری این کارخانه راه افتاده و گلوله‌های آسیابی نیز تولید می‌شود که این محصول مشتریانی از داخل و خارج کشور دارد.

مدیرعامل گروه ماشین‌سازی تبریز در پایان گفت: ماشین‌سازی متعلق به مردم است، فرقی ندارد مالک آن چه کسی باشد، باید برای ادامه‌ی فعالیت این صنعت که آبروی استان بوده تلاش کنیم؛ چرا که گروه ماشین‌سازی ایجاد کننده شغل و پشتیبان بسیاری از صنایع است.