تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۱:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۷۴۹۸۱

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

تغییر کاربری و ویلاسازی در باغات ممنوع است مگر با اجازه کمیسیون / از هجوم ملخ ها به آذربایجان‌شرقی جلوگیری شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی صبح روز پنج شنبه در نشست خبری خود گفت: تغییر کاربری و ویلاسازی در باغات ممنوع است مگر اینکه با اجازه کمیسیون و بعد از بررسی ها صورت گیرد.

به گزارش تبریز بیدار ، اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی صبح روز پنج شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شعار هفته جهاد کشاورزی رونق تولید و امنیت غذایی است، افزود: تعداد ۹۸ پروژه در سطح استان در این هفته افتتاح خواهد شد.

وی در ادامه به هجوم ملخ ها به برخی نقاط کشور اشاره کرده و افزود: با تلاش و مدیریت جهاد کشاورزی، در کانون‌های طغیان ملخ از هجوم ملخ ها از استان اردبیل به آذربایجان‌شرقی جلوگیری کرده‌ایم.

فتحی به میزان تولیدات کشاورزی استان پرداخته و گفت: در سال ۹۶ بیش از ۳۰۰ هزار تن گندم و در سال ۹۷ بیش از ۸۰۰ هزار تن تولید گندم داشته‌ایم. میزان تولید محصولات کشاورزی سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ پنج درصد افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بر اثر سرما، یک هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان خسارت بر محصولات باغی استان در اردبیهشت امسال وارد شد. ۴۰ درصد از باغات تحت پوشش بیمه بودند و برای ۶۰ درصد بقیه تامین تسهیلات ارایه می دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در تولید گوشت قرمز مازاد بر مصرف استان تولید می کنیم، اظهار داشت: ۷۵۰ واحد مرغداری اعم از مادر و گوشتی در استان وجود دارد.

فتحی تصریح کرد:  با ایجاد مراقبت‌های ویژه و قرنطینه‌های لازم و کمک خود دامداران و مرغداران در سال ۹۷ مشکل خاصی نداشتیم و سال بدون دغدغه را گذراندیم. 

وی در ادامه به موضوع قطع درختان پرداخت و تاکید کرد: در باغات برای قطع درختان حد قانونی و فصول خاصی وجود دارد چرا که به باغات با چشم اقتصادی نگاه می کنند و بخش دیگری از آنها به زراعت مربوط می شود اما برای قطع درختان در جنگل های ارسباران مجوزی صادر نمی شود.

فتحی با اذعان به اینکه تغییر کاربری باغات ممنوع است مگر  با اجازه کمیسیون، افزود:  ویلا سازی در مناطق کشاورزی وجود دارد و به آنهایی که بدون مجوز هستند اخطاریه داده شده و جلوگیری می شود و اگر آنها مجددا اقدام کنند به دستگاه قضایی معرفی می شوند.

وی گفت: برخی از ویلاسازی ها در گذشته انجام گرفته است که تعدادی از آنها دارای مجوز بوده ولی تعدادی از آنها بدون مجوز ساخته شده اند و برای یک هزار و 43 مورد طرح دعوی برای ویلاسازی‌ها در استان انجام گرفته است.