تبریزبیدار
شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۳۲:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۷۴۹۹۴

گزارش ویژه از ردپای شیعیان لندنی در تبریز / بخش اول

خطبایی که راهشان به شبکه ماهواره ای و بیت شیرازی کج شد / مداح قاپی به سبک جوان مهاجر

تبریزبیدار در سلسله گزارش هایی سعی دارد تا به ردپای جریان خطرناک تشیع لندنی در تبریز با هدف تبیینی و آگاه سازی پرداخت کند و هشدارهای لازم برای به تور نیفتادن هیات های حسینی بدلیل جهل احتمالی به موضوع داده شود.

به گزارش تبریز بیدار ، وقتی رهبر انقلاب در هشدارهای ناصحانه‌ی خود از جریان خطرناک «شیعه انگلیسی» سخن گفتند و آن را در کنار «تسنن آمریکایی» عامل تفرقه با منشاء غربی در جهان اسلام دانستند، برای بسیاری از مستمعان شاید باور آن سخت بود که کسانی در لباس اهل بیت(ع) و با شعار «ابا عبدالله(ع)» با خط سیری که از اتاق فرمان لندنی دریافت می کنند، کمر به تخریب ارزش‌های راستین اسلام و شیعه بسته‌اند.

 اسناد این وابستگی و خیانت، آنقدر متعدد و عیان است که جای تردیدی باقی نمی گذارد. ترویج قمه زنی و نشان دادن چهره خشن از شیعه، هتک حرمت اهل سنت، اهانت به علمای شیعه از جمله مرحوم آیت الله بهجت، تهمت های ناروا به جمهوری اسلامی، بدعت هفته برائت در برابر هفته وحدت، تعرض به سفارت کشورمان در لندن و... قطعاتی از «پازل خباثت» جماعتی لندن‌نشین است که خود را شیعه امام حسین(ع) می دانند ولی با بن سلمان وهابی و دشمن اهل بیت(ع) در هماهنگی کامل هستند.

شبکه‌های پرشمار ماهواره‌ای این جریان بدنبال  ترویج تفکر مورد نظر خود به دورترین مناطق و با زبان‌های مختلف است که مابین سال‌های 2003 تا 2013 راه‌اندازی شده‌اند و آزادانه به تبلیغ مشغول هستند.

راهبرد اصلی کسب درآمد و هزینه‌های این شبکه‌ها جمع‌کردن پول از خود مخاطبان و بینندگان این شبکه‌ها قرار داده و اعلام شده است و برای این منظور، دفاتر و حساب‌های بانکی در سراسر جهان راه‌اندازی شده‌اند اما اسنادی نشان می دهد که پول های انگلیسی به این شبکه ها تزریق می شود.

این جریان خطرناک که برخی کارشناسان از آنها بعنوان «وهابیون شیعه» یاد می کنند، همواره سعی داشته در شهرهای مختلف ایران از جمله شهرهایی با بافت مذهبی و هیاتی نفوذ کرده و عقاید ضدشیعی خود را به نام شیعه ترویج دهد که شهر تبریز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در سلسله گزارش هایی سعی بر این است تا به ردپای این جریان در تبریز با هدف تبیینی و آگاه سازی پرداخت شود و هشدارهای لازم برای به تور نیفتادن هیات های حسینی بدلیل جهل احتمالی به موضوع داده شود.

شبکه ماهواره ای امام حسین و مرجعیت از جمله شبکه های فعال این جریان بوده که استودیوی مرکزی آن در عراق دایر بوده و به ترویج عقاید تشیع لندنی می پردازد.

یک روحانی جوان تبریزی بعنوان کارشناس مذهبی چندین بار در استودیوهای این شبکه ها حاضر شده و در جهت خط و مشی این جریان صحبت می کند. وی  تا مدت ها پیش نیز در برخی هیات های تبریز سخنرانی داشته و نفوذ قابل توجهی بین برخی هیاتی های تبریز دارد.

 عقایدی چون توهین به برخی صحابه و برخی همسران پیامبر که طبق فتوای رهبر معظم انقلاب حرام شرعی است، در محور برنامه های این شبکه بصورت تلویحی یا بعضا آشکارا مطرح شده است.

بدلیل تشابه اسمی  با یک روحانی تبریزی دیگر، نام او آورده نشده اما تصویر فوق از حضورش در برنامه تلویزیونی شبکه امام حسین(ع) حکایت دارد.

خطیب بیت شیرازی که به تبریز هم رفت و آمد دارد

حجت الاسلام جلیل خوش فهم دیگر روحانی تبریزی است که در طول سال معمولا یک یا دو روز در تبریز منبر می رود. وی پای ثابت برخی مجالس بیت شیرازی در قم است که چندی  قبل تصاویر سخنرانی وی در مراسم شهادت امام موسی کاظم(ع) در بیت شیرازی در کانال تلگرامی تبریزبیدار منتشر شده بود.

Image title

Image title


بر اساس اطلاعات موجود، خوش فهم در روز عرفه سال قبل در یکی از مساجد تبریز سخنرانی داشته است و جالب اینکه به اذعان برخی ها، وی در سفرهای خود برخی کتب پیرامون نفی وحدت و با محوریت برائت توزیع کرده است که البته اطلاعات دقیقی در این خصوص در دسترس نیست.

مجری جوان با ماموریت مداح قاپی

محمدرضا جبارزاده جوان تبریزی که مدتی است کربلا را برای اقامت خود برگزیده است. او بعنوان یک هیاتی مدت ها است به حامیان سرسخت جریان شیرازی تبدیل شده و هم اکنون مجری شبکه الزهرا وابسته به تشیع لندنی است و علاوه بر این در فضای مجازی نیز در ترویج عقاید شیرازی ها فعالیت دارد.

Image title


متاسفانه مشاهده شده که برخی مداحان تبریزی، دنبال کنندگان پیج اینستاگرامی او بوده البته نمی توان قضاوتی در مورد تایید رفتارهای جبارزاده توسط این مادحین کرد.

Image title


این جوان تبریزی علاوه بر اجرای برنامه در شبکه یاد شده، حضور مداحان و خطبای ایرانی از جمله آذری زبان را در عراق رصد می کند و چندین بار سعی کرده با صحبت های دوستانه با آنها در حرمین شریفین، پای این افراد را به دفتر شبکه باز کند که اغلب ناموفق بوده است.

تبریزبیدار در گزارش های بعدی به برخی دیگر از فعالیت های این جریان در تبریز اشاره خواهد کرد و همچنین توجیه های عده ای برای همکاری با دفتر شیرازی را مورد نقد قرار خواهد داد...

نظرات

محمد
IR

این کار شما، کار درستی نیست. مساله تعصبات مذهبی مساله خطرناکی هست! انتشار تصاویر اینها و نسبتهای اینچنینی علیرغم درست یا نادرست بودن، باعث سلب امنیت این دو روحانی تبریزی میشه. از این به بعد چه کسی امنیت جانی و مالی و آبرویی این بندگان خدا رو در تبریز حفظ خواهد کرد؟ پاسخ سردبیر: تصاویر آقایان قبلا بارها در اینترنت و فضای مجازی توسط خود شبکه ها منتشر شده

دلپاک
IR

برادر جان، روشنگری لزوما با انتشار تصاویر نیست. شما جان اینها رو به خطر انداختی!!!! پاسخ سردبیر: تصاویر در اینترنت موجود است و خود این افراد قبلا آن را انتشار داده اند

رضا
IR

اولا این مساله اونقدرها هم در تبریز بزرگ و در حد یک جریان نیست. و اتفاقا این کار شما موجب تبلیغ و برجسته شدن اینهاست. دوما تحلیل یک موضوع بسیار مهمتر از اینکارهای دم دستی و سطح پائین هست. من هم با انتشار عکس و تبلیغ این شکلی موافق نیستم.

IR

کاش هرروزیک بنددرباره افکارواعتقادات صادق شیرازی بنویسدوهدف ازشیعه لندنی روبه مردم توضیح بدین به نظرم اینکارتاثیرش بیشتره

یک مسلمان
IR

بسیار متاسفم برای تبریز که مثل شما سردبیر هایی از نام آن سوء استفاده میکنید.واقعا بهتر است نام سایتتان راعوض کنید.امثال شماهایی هستند که تبریز با آن عظمت علمی و فقهی را با زدن برچسبهایی خالی از عالم کردید که برای چند شب ماه رمضان باید از آقایان فارس عالم وارد کنیم.شهرهای مذهبی دیگر با کثرت عالم نمیتوانند جلوی انواع مکتبهای بیدینی و وهابی را بگیرند و البته بسا عالم هایشان هم در بعضی شبکه ها برنامه ضبط شده شان پخش میشود،ولی غیر ازبعضی تبریزی های تنگ نظر جای دیگری برچسب زده نمیشود و واقعا امثال شما ها بنفع دشمنان در فراری دادن علما وبرچسب زدنتان،بر دشمنان ولایت خدمت میکنید.

IR

هر فرد یا شخصیتی چه روحانی و چه مداح و ... تابع ولایت فقیه و جمهوری اسلامی نباشد و دنبال تشیع لندنی که هدفشان ایجاد تفرقه در میان امت واحده اسلام ناب محمدی(ص) باشد جایی در میان ملت و مردم ندارد و نخواهد داشت پاینده باد نظام مقدس جمهوری اسلامی

علی
RO

ای کاش اسناد پول دادن انگلیس رو هم بذارین هرچند مطمئنم ندارین

آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
IR

سلام-در گذشته نه چندان دور در تبریز دهها مرجع تقلید بزرگ حضور فعال داشتند جلسه درسی داشتند علامه امینی جعفری طباطبائی و....از این کلاسها برخواسته بودند اکنون مجتهدین بزرگنیستند اگر هم هستند مهاجرت می کنند چرا وضعیت نخستین تشیع جهان چنین است

محمد
IR

وقتی حوزه علمیه صاحب الامر به دونصف شده و حوزه علمیه مسجد حسن پاشا ویرانه است چه انتظاری دارید

IR

متاسفم برای تبریز که چون امثال شما برای روحانیتش تصمیم میگیرد الحق که عالم کش هستید

IR

متاسفانه مملکت در تفکر گند امثال شما سردبیر کج فهم می چرخه که همه چیز و همه افراد رو با خط کش خودتون میسنجید ونه خدا ونه قیامت رو در نظر می گیرید. بجای این اراجیف و تخریب شخصیت برید به فکر جلوگیری از تخریب دین و مذهب باشید که درخطر بزرگ قرار گرفته

IR

بنده نیز به شخصه بارها پای منبر ایشان حضور داشته ایشان همیشه دغدغه ی دین داشته و به بیان روایات میپردازند چیز دیگری مبنی بر مخالفت با نظام از ایشان ندیده ام ' پناه برخدا که بخواهیم با ابروی یک روضه خوان بازی کنیم .