تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : علم و فناوری , سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۲۲:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۷۵۰۳۳

معاون رئیس جمهور در گفتگو با تبریزبیدار تشریح کرد؛

تاثیر تحریم های پسابرجام بر توسعه روابط علمی کشور

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در گفتگو با تبریزبیدار گفت:بدلیل تحریم های اخیر آمریکا که برجام را زیر سوال برد، در حوزه ارتباط علمی با کشورهای غربی محدودیت ایجاد شده است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در حاشیه مراسم اختتامیه سمینار دانشگاه هنر اسلامی تبریز  در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص حمایت های دولت از استارتاپ های فرهنگی گفت: طرح «صنایع خلاق» را کمتر از یک سال است که شروع کرده ایم و در این برنامه بیش از پانصد شرکت خلاق از تسهیلات معاونت علمی استفاده می کنند.

اعطای تسهیلات به شرکت های خلاق

وی ادامه داد: البته بخشی از این شرکت های خلاق پتانسیل تبدیل به شرکت های «دانش بنیان» را دارند که در آن موقع امکانات وسیع تری به این شرکت ها داده می شود.

وی اضافه کرد: طرح های حمایتی از این شرکت ها در قالب «برنامه صنایع خلاق» و اعطای تسهیلات کم بهره و همچنین حل مسائل مربوط به سربازی بوده که خیلی از این افراد مشکل سربازی دارند و سایر برنامه های حمایت هایی از این قبیل انجام می شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برجام تاثیری در روابط علمی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور های داشته است، افزود: قطعا برجام خیلی از مسائل را تحت تاثیر قرار می دهد اما در بخش هایی  نیز گشایش ایجاد می کند چون یک اکوسیستم جدیدی ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه بدلیل تحریم های اخیر آمریکا که برجام را زیر سوال برد، در حوزه کشورهای غربی محدودیت ایجاد شده است، گفت: روابط ما با کشورهای حوزه شرق در حال توسعه است مخصوصا چین، روسیه  و بسیاری از کشورهای آسیایی که آنها نیز الان قدرت علمی حساب می شوند. چین اکنون در رتبه دوم علمی جهان قرار دارد، به زودی جای آمریکا را بعنوان اولین قدرت علمی دنیا خواهد بود و ما باید در توسعه روابطمان نیم نگاهی هم به این کشورها داشته باشیم.

وی اضافه کرد: بعد از برجام توسعه پیدا کردیم اما در یک سال اخیر و بعد از تحریم های اعمال شده،  محدودیت هایی ایجاد شد که البته به آن شدت قبل  نیست که روابط تحت تاثیر قرار بگیرد.

برنامه مفصل برای بازگشت نخبگان مهاجر داریم

ستاری در پایان در  پاسخ به این سوال که در حال حاضر آمار دقیق مهاجرت های نخبگان چقدر است و دولت چه اقداماتی برای مقابله با این موضوع انجام داده است، تشریح کرد: برنامه مفصلی در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی برای بازگشت نخبگان از خارج از کشور داریم و تحلیل ما این است که مهاجرت نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است التبه شیوه های جدید مهاجرت مانند مهاجرت در حوزه سرمایه گذاری و اقتصادی در حال پدید آمدن است اما در قسمت علمی مهاجرت ها در این سال ها رو به کاهش بوده است و استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و... در این موضوع تاثیر می گذارد.

نظرات

کاظم
IR

-مگر چه میشود بنیاد مستضعفین یک سرمایه گذاری هم در آذربایجان بکند بکند وشهرک دانش بنیان ساخت قطعات کامپیوتر را در تبریز تاسیس کند تا جوانان منطقه اینهمه مهاجرت نکنند و از واردات خودکفا بشویم