تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۱۵:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۷۵۰۸۳

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

چاره جویی برای بافت فرسوده؛ از مکان یابی تا آمار 20 ساله که تکان نخورده / میکروفونی که قطع شد و خبرنگارانی که نامحرم شدند

جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز به ریاست شکور اکبرنژاد در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز تشکیل شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز به ریاست شکور اکبرنژاد و با پنجمین غیبت متوالی سعید نیکوخصلت در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز تشکیل شد.

دستور جلسه اول بررسی معضلات حاشیه نشینی و بافت های فرسوده با حضور مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی بود.

چاره جویی برای ساکنان بافت فرسوده؛ از عوامفریبی تا مکان یابی

ابوالقاسم سلطانی مدیر کل راه و شهرسازی استان
 با بیان اینکه فصل مشترک تمام مسئولین طرح جامع شهر تبریز است، افزود: به نظر من ادغام راه و شهرسازی یک اتفاق مبارکی بود. اگر معماری سازمانی را بخوبی جای خود بگذاریم،این ادغام خوبی است.

وی در خصوص پروزه های استان گفت: ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبارات ملی است که ۶ هزار میلیارد مختص ساخت آزاد راه های استان است. از۱۱۰۰ کیلومتر در کشور ۵۰۰ کیلومتر در استان ما است.

سلطانی ادامه داد: ۷۰ درصد حجم سرمایه گذاری آورده بخش خصوصی است. ما باید دنبال مشارکت و سرمایه گذار باشیم. ۲۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی است که فقط۳۲ میلیارد تامین یافته است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان با اذعان به اینکه ۴۰۰ هزار نفر ساکن بافت فرسوده تبریز هستند، افزود: اراضی شهرک جوانان و نصر شناسایی شده است و هیئت بازآفرینی شهری استان به ریاست معاونت استانداری تشکیل شده است.

سپس محرم محمدزاده عضو شورای شهر تبریز گفت: بعد از گذشت ۲ سال از عمر شورا، هیچ اقدام عملی برای مناطق حاشیه نشین انجام نشده و مثل ۴۰ سال قبل است. مگر اینکه برخی کارهای عوام فریبانه توسط افراد انجام می شود.

وی افزود: در این بین اختلافات پولی و انتفاعی وجود دارد و اصلا جان انسان ها اهمیت ندارد. امیدوارم از روی عمل حرف بزنیم نه کاغذ و عمر مردم را تلف نکنیم.

شهرام دبیری دیگر عضو شورا نیز گفت: سیاست کلی جهانی در خصوص بازآفرینی این است که بازآفرینی در همان منطقه انجام می شود مگر اینکه خطرساز باشد.

وی اظهار داشت: بزرگترین معضل در گذشته عدم اختصاص مکان رایگان به شهرداری توسط اداره کل راه و شهرسازی بود که اخیرا در جریان سفر وزیر راه، تفاهم نامه ای در این خصوص منعقد شد.

دبیری تاکید کرد: اگر مصوبات انجام شود قطعا اتفافات خوبی در این خصوص خواهد افتاد و شهرداری باید با شرکت بازآفرین قراردادی امضا کند.

ضرورت وجود اراده برای قطع سریال تصادفات جاده ای

در ادامه عبدالله تقی‌پور عضو هیات رئیسه شورا گفت: بخش عمده ساکنان شهر با حومه شهر در ارتباط هستند و متاسفانه تقریبا ۴۰ نفر در جاده تبریز-اهر جان خود را از دست داده اند. اراده شما برای قطع سریال تصادفات این جاده چیست؟

وی تاکید کرد: این جزو کارنامه بد استان است و تعداد تلفات جاده ای ما زیاد است.

آماری که 20 سال است تکان نخورده

فریدون بابایی اقدم دیگر عضو شورای شهر نیز گفت:  جا داشت آقای سلطانی توضیحاتی در خصوص طرح جامع ارائه می کردند و اهمیت این طرح کمتر از بحث حاشیه نشینی نیست.

وی افزود: نقشه های محدوه حاشیه نشینی مورد غفلت قرار گرفته است‌. شما باید این نقشه را که تغییر کرده اند، بروزرسانی کنید.

وی با نادرست خواندن آمار حاشیه نشینان گفت: ۲۰ سال قبل که پایان نامه می نوشتم، آن زمان نیز تعداد حاشیه نشین ها را ۴۰۰ هزار نفر می گفتند.

بابایی اقدم تصریح کرد: هرکدام از ما  مسئولیتی داریم. چرا می گویید شورا کمک کند تا زمین های دولتی در اختیار شما قرار بگیرد. پیگیری اراضی دولتی برعهده شما است.

تن فرج قلیزاده لرزید

سپس محمد فرج قلیزاده دیگر عضو هیات رئیسه وارد بحث شده و گفت: وقتی از جابجایی حرف زده می شود، تنم می لرزد و پروژه نواب تهران و بهشتی تبریز و اطراف حرم مطهر در مشهد به یادم می افتد.

وی ضمن هشداری گفت: آیا آثار اجتماعی این جابجایی را مطالعه کرده اید؟

سونیا اندیش نائب رئیس شورای شهر نیز گفت: حاشیه نشینی بر خود شهر مسلط شده است. ما وارث یک عده کم کاری ها و نابلدی ها در گذشته هستیم.

وی ادامه داد: ما کی قرار است جلوی زایش مناطق حاشیه نشینی را بگیریم؟  بعد از گذشت یک ساعت از شروع جلسه، شهردار تبریز در جلسه حاضر شد.

تراژدی قره داغی ها در «جین دره سی»

غلامحسین مسعودی ریحان  عضو دیگر در ادامه به پروژه های استان اشاره کرده و گفت:  استان ما در وضعیت  آزادراه ها در رتبه ۲۳ است.

وی در ادامه از وضعیت نامطلوب جاده ها انتقاد کرده و گفت: در قره داغ خانواده ای نیست که لااقل یک نفر از اعضای آن در جاده تبریز-اهر فوت نکرده باشد که یک تراژدی است. الان این جاده که به «رأی دره سی» معروف است، به «جین دره سی» تبدیل شده است.

در ادامه سلطانی در پاسخ به سوالات اعضای شورای شهر گفت: مسئولیت بازآفرینی در کشور بر عهده رییس جمهور است و در استان مسئولیت ستاد بازآفرینی برعهده استاندار است و بنده دبیر ستاد هستم. راه و شهرسازی زمین را که می دهد، بدون سند می دهد و بعد از احداث کاربری در آن زمین سند می دهد.

وی خاطر نشان کرد: موقعی که من مسئولیت گرفتم ، ۴۰ کیلوتر از جاده تبریز-اهر ۴ خطه بود که الان ۶۰ کیلومتر شده و باید ۸۰ کیلومتر باشد.برای تکمیل این جاده به ۱۴۰ میلیارد اعتبار نیاز است.

نیکوخصلت، رامبد نیست!

5 غیبت متوالی نیکوخصلت امروز به سوژه خبرنگاران و برخی اعضای شورای شهر تبدیل شد. در همین رابطه فرج قلیزاده و در پاسخ به شائبه ها گفت: آقای نیکو خصلت، مانند رامبد جوان نیست شرایطش هم متفاوت است.

وی افزود: سفر نیکو خصلت به کانادا سفر علمی و تحقیقاتی است. 

شائبه ای پیرامون یک انتخاب که اکبرنژاد میانجی برای خاتمه بحث شد

این عضو شورای شهر در ادامه بیان داشت:  بخاطر شائبه ایجاد شده در خصوص رای گیری در انتخاب اعضای هیت امنای مرکز پژوهش ها، از عضویتم در آنجا استعفا می دهم.

بابایی اقدم در پاسخ به این گفته فرج قلیزاده گفت: شائبه نیست.

بلافاصله فرج قلیزاده پاسخ داد: اصلا شائبه نیست و یقین است

بابایی اقدم هم ساکت ننشست و گفت: وقتی در مقابل رسانه ها و افراد حاضر در جلسه آن اتفاق می افتد، جای تاسف دارد که آیا در سایر رای گیری ها نیز آن اتفاقات می افتد؟

اکبرنژاد وارد موضوع شده و اظهار کرد: الان بحث استعفا نباید مطرح شود و باید سر فرصت صحبت کنیم.

دستور جلسه دوم ارائه گزارش شهردار تبریز در خصوص وضعیت فعلی پروژه و نحوه عملکرد تصفیه خانه پسماند شهرداری تبریز (پیرو نامه شماره ۱۲۳۵ - ۵ / ش / ت مورخ ۹۸/۳/۲۸) و بررسی لایحه شماره ۱۴۶۱۸/۹۳ مورخ ۹۸/۳/۹ شهرداری تبریز در خصوص توسعه مرکز دفن شهرداری پسماند تبریز (به صورت EPC) بود.

تقی‌پور پیرامون این موضوع گفت: حفاطت سلامت محیط زیست وظیفه ما است.کمیسیون مربوطه نیز برای پیشگیری از مشکلات در این حوزه فعالیت می کند.

وی افزود: کسانی که با سوء مدیریت کاری میکنند که مخاطرات زیست محیطی ایجاد شود هم قابل نقد هستند هم قابل پیگیری.

زمزمه های اعضای شورا با یکدیگر و عدم استماع سخنان تقی پور با واکنش وی مواجه شد. 

تقی پور خطاب به اعضا گفت: نمی دانم چطور می خواهید به این مباحث رای دهید درحالی که مشغول هستید.

وی ادامه داد: اگر هرم مدیریت پسماند اجرا شود، ما نیز موافق هستیم. ما می گوییم از انرژی فسیلی استاده نکنیم اما دولت می گوید گاز می دهد تا زباله ها حرارت دهی شود.

در ادامه  اصغری مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری در قسمتی از صحبت هایش در یک اقدام عجیب میکروفون خود را خاموش کرد و گفت که مطالبی میگویم که نمیخواهم ضبط شود 

فرج قلیزاده در ادامه با طرح سوالی گفت: در بحث فیلترهای تصفیه خانه، آیا قرارگاه خاتم به خوبی کار نکرده یا شما در بهره برداری مشکل دارید؟

اصغری پاسخ داد: در کارهای قرارگاه هیچ مشکلی وجود ندارد مشکل در قرارداد شرکت سندسازان فتح است که باید حل شود.

باز هم همشهری و باز هم روشنگری به آینده موکول شد

محمدباقر بهشتی عضو شورای شهر  در ادامه مدعی شد: این لایحه جزو اختیارات شهرداری است و اصلا نیازی به رای شورا ندارد.

محمدزاده خطاب به بهشتی گفت: پس چرا به همشهری رای دادید؟

بهشتی پاسخ داد:کِی رای دادیم؟

محمدزاده هم با طعنه گفت: خواهم گفت که کِی رای دادید.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز نیز طی سخنانی گفت: آفت پروژه های ویترینی همین است. امروز که از مشکلات شیرابه حرف می زنیم، خیلی ها توجه نمی کنند. این موضوع از خیلی از پروژه ها ضروری است.

وی افزود: مشکلاتی هست که در دست ما نیست. با بندها و تبصره هایی باغلارباغی را ۳۵ سال و لونا پارک ائل گلی را ۱۵ سال است به بخش خصوصی داده اند که هیچ کاری نمی توانیم بکنیم.

شهین باهر اظهار داشت: ما شهر اولین ها هستیم باید همدلی و همراهی شود اغراض شخصی کنارگذاشته شود و مشکلات که مربوط به سلامت مردم است، حل شود.

در ادامه جلسه از  نویسنده کتاب «رکاب زنان در پی شمس» تجلیل بعمل آمد.

 وکیل مردم یا نماینده اتاق بازرگانی!

چالش بعدی جلسه امروز بین اندیش و بهشتی بر سر لایحه ۲ فوریتی  مربوط به اتاق بازرگانی به وجود آمد. 

اندیش که خود عضو اتاق بازرگانی است  اصرار بر تصویب لابحه داشته اما بهشتی مخالف بود.

اندیش بیان داشت: از آقای دکتر بهشتی تعجب می کنم که اینگونه با تعصب رفتار می کنند.

بهشتی خطاب به اندیش پاسخ داد: شما اینجا عضو شورا هستید نه نماینده اتاق بازرگانی.

اندیش هم اظهار داشت: من  جایگاه حقوقی خودم را می دانم لازم نیست شما یادآوری کنید.

در پایان با اعلام اکبرنژاد برای تصمیم در خصوص تعطیلات شورا، ادامه جلسه به صورت خصوصی برگزار می شود و افراد حاضر در جلسه به بیرون هدایت شدند.