تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۶:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۷۵۰۸۷

داماد آذربایجانی رئیس‌جمهور؛ از معاونت سه روزه در وزارت صمت تا محک انتخاباتی در اهر

کمتر از یک سال پیش نام کامبیز مهدی‌زاده را در کنار نام رئیس‌جمهور و چالش انتصابش به عنوان معاون وزارت صمت زیاد می‌شنیدیم اما بعد از چندین ماه سکوت خبری اکنون بار دیگر گفته می‌شود که او قصد دارد برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه اهر و هریس نامزد شود.

به گزارش تبریز بیدار ، نام کاملش پیش از اینکه داماد روحانی خطاب شود، «کامبیز مهدی زاده فرساد» اصالتاً آذربایجانی و زاده‌ شهرستان اهر است.

چند ماه قبل از اینکه با جنجال‌ها بر سر انتصابش به عنوان معاونت وزیر صنعت، معدن و تجارت در میان عموم جامعه شناخته و موجی از انتقادها را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عمومی با خود همراه کند در تیر ماه سال ۹۷ با یکی از دختران حسن روحانی در تالار فرشته تهران ازدواج کرد.

کامبیز مهدی زاده ۳۴ سال دارد یک ماه پیش از ازدواج خود با دختر رئیس‌جمهور در ۱۹ خردادماه توسط سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به ریاست ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی منصوب شده بود. وی پیش از آن نیز «عضو ستاد سیاست‌گذاری و رئیس نخبگان و جوانان فناور کشورهای اسلامی» بود.

مهدی‌زاده فرساد، قبل از انتصابش به دبیری ستاد توسعه فناوری انرژی در مسئولیت‌های دولتی و غیر‌دولتی گوناگونی مشغول به کار بوده و با اینکه در دهه‌ سوم زندگی خود قرار دارد اما از رزومه پرباری برخوردار است.

وی مدرک کارشناسی ارشد زمین‌شناسی خود را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند گرفته و اکنون نیز دانشجوی مقطع دکتری زمین شناسی (گرایش مهندسی نفت و گاز) دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال است.

وی علاوه بر سمت‌های یاد شده عضویت در ستاد سیاست‌گذاری و مشاور شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای جهان اسلام، مشاور فرماندار کرج، مشاور قمی عضو مجلس خبرگان رهبری و معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر رهبری، قائم مقام معاون برنامه‌ریزی پژوهشگاه صنعت نفت، برنامه‌ریز مالی پژوهشگاه صنعت نفت و مشاور مدیرعامل شرکت توسعه نفت را در کارنامه خود دارد.

مهدی‌زاده فرساد تنها در حیطه سیاسی و دولتی فعال نبوده بلکه در حوزه ورزش و جوانان نیز دستی بر آتش داشته، از جمله مشاور فدراسیون کاراته، عضو هیات رییسه ورزش‌های رزمی IMARO ایران و مشاور رئیس سازمان ملی جوانان.

معاونت سه روزه در وزرات صنعت معدن و تجارت

رضا رحمانی، وزیر صمت ۲۳ آذرماه سال گذشته کامبیز مهدی‌زاده را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی منصوب کرده بود. اما چند ساعت پس از انتشار خبر انتصابش در این پست، وزیر و رئیس‌جمهور با انتقادات گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی روبرو شدند. انتقادها از آن جهت بود که آنها این انتصاب را در ادامه انتصاب‌هایی می‌دانستند که بدون در نظر گرفتن صلاحیت و شایستگی افراد انجام می‌شود.

چیزی بیشتر از ۷۲ ساعت طول نکشید که مهدی‌زاده در نامه‌ای ضمن تشکر از وزیر بابت حسن نیتی که نسبت به او داشته از سمت خود استعفا داد و نوشت: «از اینکه اینجانب را قابل دانستید و در این مقطع از بنده دعوت نمودید که در این وزارتخانه همراه‌تان باشم کمال تشکر و قدردانی را دارم. اجازه می‌خواهم از خدمت‌تان مرخص شوم و به فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود در سنگر قبلی‌ام ادامه دهم.»

وزیر صنعت در همان مقطع در دفاع از انتصاب مهدی‌زاده گفته بود: «افرادی که درباره این انتصاب تردید داشتند، وقتی سوابق او  را دیدند به ما تبریک گفتند. نسبت داشتن با یک شخصیت مهم جرم نیست و البته فاکتوری برای انتصاب او هم نبوده است.»

اعلام آمادگی برای شرکت در انتخابات

اکنون بعد از حدود هشت ماه سکوت خبری و بعد از جنجال معاونت وزارت صمت، برخی رسانه ها از جمله رسانه اصلاح طلب ایلنا مدعی است که مهدی‌زاده‌ فرساد خود را برای شرکت در رقابت انتخاباتی مجلس شورای اسلامی آماده می‌کند و قصد کاندیداتوری انتخابت پیش رو که در دوم اسفند ماه برگزار می‌شود  و گمانه زنی ها از ثبت نام وی از حوزه انتخابیه اهر و هریس حکایت دارد.