تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۳۵:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۵۰۹۶

استاد دانشگاه تشریح می کند؛

حد ارتباط زن و مرد در محیط کار / پرونده های طلاق که با مفسده در ادارات شروع شده

یک استاد دانشگاه می گوید: عادی شدن روابط زنان و مردان در محیط اداری یك آسیب اجتماعی است که نهاد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش تبریز بیدار ، نفیسه فیاض‌بخش استاد فلسفه دانشگاه تهران با اشاره به اینكه بیشتر پرونده‌های طلاق ناشی از ارتباط مردان و زنان در محیط‌ كاری خود با جنس مخالف است، گفت: اگر در اجتماع، ارتباط زنان با مردان یك امر عادی به شمار آید ، این امر خود یك آسیب‌ اجتماعی است.

فیاض‌بخش بیان داشت: متأسفانه این گونه ارتباطات و رعایت نكردن شئولات اسلامی موجب شده كه روابط در كانون خانوادگی سرد شود و در نتیجه تأثیرات نامطلوبی را بر فرزندان نیز به جای گذارد. فرزندانی كه آیندد اجتماع توسط آنان ساخته می‌شود.

وی افزود: اگرچه حضور زن در اجتماع مفید است، اما اگر این حضور به گناه و مفسده بیانجامد ، طبق حكم خدا حرام است.

فیاض‌بخش یكی از آسیب‌های اجتماعی متوجه زنان را حضور آنان در اجتماع دانست و گفت: زنان باید در روابط اجتماعی، شئونات اسلامی و شرعی را به طور كامل رعایت كنند. چنانچه زنان در چگونگی ارتباط با مردان، مراقب رفتارها و برخوردهای اجتماعی خود نباشند، كانون خانوادگی آنان لطمه خواهد دید.

استاد فلسفه دانشگاه تهران با تأكید بر اینكه ارتباط با جنس مخالف باید در حوزه شرعی و فقهی باشد، گفت: اگر در اجتماع ، ارتباط زنان با مردان یك امر عادی به شمار آید، این امر خود یك آسیب‌ اجتماعی است. اسلام معتقد است با حفظ ضوابط این رابطه می تواند همواره برقرار شود. زن و مرد باید بدانند دارای محارمی هستند که حدود صحبت کردن آنها با زن نامحرم متفاوت است. هم مردان و هم زنان باید این حدود را رعایت کنند.

وی ادامه داد: مرد و زن می توانند دو ساعت بایکدیگر مذاکره کنند اما این مذاکرات و صحبت ها باید جدی، رسمی و در چارچوب باشد. هر دو طرف باید از بگو و بخند و روابط دوستانه پرهیز کنند.غذا خوردن زن و مرد نامحرم و متاهل در یک اتاق و یک سفره و تعارف های خارج از عرف آنها جلوه و شرعیت مناسبی برای دو فرد تحصی لکرده کارمند موضوعی دور از شان است.

وی یكی دیگر از آسیب‌های اجتماعی را كوتاهی افراد در توجه ویژه به فریضه امر به معروف و نهی از منكر دانست و بیان داشت: چنانچه در اجتماع با رفتار خلاف شرع مواجه شدیم، باید به وسیله امر به معروف و نهی از منكر به اصلاح امور بپردازیم. امر به معروف یك بحث اساسی در اسلام است و امام خمینی (ره) در تحریرالوسیله در یك باب جدا به آن پرداخته است؛ بر این اساس اگر حضور اجتماعی زنان با اشكالاتی مواجه شود ، باید با امر به معروف و نهی از منكر از بروز آسیب‌ها پیشگیری كرد.

فیاض بخش  یكی دیگر از آسیب‌های اجتماعی را عادی شدن گناه دانست و گفت: گناه صغیره‌ای كه عادی شود، خود گناه كبیره است و این امر نه تنها روح انسان را كدر می‌كند، بلكه بر روی سلامت جسمی انسان نیز تأثیر می‌گذارد؛ بر این اساس اگر حضور اجتماعی افراد با حفظ شئونات اخلاقی و شرعی همراه نباشد، هم فرد و هم اجتماع آسیب خواهد دید.

وی تاکید کرد: خانواده برترین نهاد نزد خداوند است و مکانی است برای افراد تاهمراه و هم پیمان شوند ، شریک لحظات شادی وغم هم باشند و آینده ی خود و فرزندانشان را بسازند. اشتباه جبران ناپذیری است اگر چنین کانون مقدسی را بخاطر رعایت نکردن اصولی که دین ما با آینده نگری خود وضع کرده است، از دست بدهیم.